poniedziałek, 1 grudnia 2014

A. Christie, Autobiografia


Źródło
            Agatha Christie jest znana przede wszystkim jako autorka świetnych kryminałów. Do momentu sięgnięcia po jej autobiografię nie mogłam powiedzieć o Christie niczego więcej. Uważałam ją po prostu za świetną pisarkę, po której książki chętnie sięgam. Teraz wiem, że jest to kobieta, której życie było niezwykle ciekawe i która potrafi opowiedzieć o nim w równie zajmujący sposób.
            Bez wątpienia na ukształtowanie się charakteru pisarki wpłynęły czasy i miejsce jej urodzenia - Anglia roku 1890. Agatha pochodziła z „dobrego domu”, choć jak sama przyznaje jej rodzina nie była bardzo bogata. Byli zamożni, mieli służbę, ale w ówczesnych czasach posiadanie służby nie było niczym ekstrawaganckim. Była najmłodszym dzieckiem w rodzinie, cieszyła się beztroską i nie była obciążona wielkimi oczekiwaniami rodziców. Nieśmiała marzycielka, która nie potrzebuje uwagi drugiej osoby by zorganizować sobie czas – tak można opisać ją jako dziecko. W żadnym momencie nie przyszło jej do głowy, że zostanie pisarką.
            Mogłoby się wydawać, że autobiografia jest takim gatunkiem literackim, który skupia się jedynie na ukazaniu jak najlepszych cech osoby piszącej, bez szczególnego roztrząsania wad czy porażek. Czytając autobiografię Christie nie odnosiłam takiego wrażenia. Oczywiście, autorka skupia się na radosnych i beztroskich chwilach swojego życia, ale nie zapomina przy tym, że jej życie nie składało się z samych sukcesów i uśmiechów. Nie pomija brata, który nie przysporzył chluby rodzinie, czy kiepskiej sytuacji finansowej, w której znalazła się jej rodzina po śmierci ojca. Przeczytamy o rozwodzie, załamaniu nerwowym czy ciężkich chwilach w czasie wojny. Wszystko zostało nam jednak przedstawione z subtelnością i z kart książki nie wyłania się zgorzkniała i zmęczona życiem osoba, wręcz przeciwnie.
            Pisarka prowadzi nas przez swoje wspomnienia z niebywałą lekkością i poczuciem humoru. Z książki przebija się obraz ciepłej osoby, która ma duży dystans do siebie i potrafi śmiać się sama z siebie. Poszczególne rozdziały pokazują dorastanie i dojrzewanie do stania się pisarką. Najpierw poznajemy beztroskie dziecko z głową pełną marzeń, później młodą dziewczynę, która poznaje świat i niepewnie stawia kroki w świecie damsko-męskim, następnie szczęśliwą młodą mężatkę i matkę, by chwilę później zobaczyć nieszczęśliwą rozwódkę, która stała się dojrzałą i doświadczoną kobietą przeżywającą drugą młodość. A w międzyczasie możemy obserwować jak rodzi się talent pisarski i w jaki sposób powstała postać Poirota czy panny Marple.
            Moją ulubioną częścią książki są czasy dzieciństwa i młodości Agathy. Pisarka napisała tę część w taki sposób, że bez trudu mogłam wyobrazić sobie jakim była dzieckiem. Pełno tutaj zabawnych historii i anegdot, które pokazują jak wyglądało życie ówczesnego dziecka. Co więcej, jest to również cenny materiał pozwalający zobaczyć nam życie w Anglii na przełomie XIX i XX wieku. W jaki sposób wychowywano dzieci, jak podchodzono do spraw edukacji, jaka panowała etykieta towarzyska, a także jakie rozrywki i zajęcia były wówczas modne. Późniejsze czasy to także bardzo dobre przedstawienie życia codziennego w czasie Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej. Otrzymujemy również opis podróży dookoła świata. Możemy zobaczyć jak wyglądało podróżowanie koleją i drogą morską po I Wojnie Światowej. Ponadto, pani Christie brała udział w ekspedycjach archeologicznych na Bliskim Wschodzie, o których także nie zapomina napisać.
            Podsumowując, jeżeli chcecie poznać życie jednej z najsłynniejszych autorek kryminałów na świecie to bez namysłu sięgajcie po „Autobiografię” Christie. Pisarska opowiada o swoim życiu w sposób, który nie pozwala się nudzić. Pełno tutaj zabawnych historii, ale również cennych rad i przemyśleń pisarki. Muszę się przyznać, że po przeczytaniu tej książki poczułam sympatię do autorki. Skromna, ciepła kobieta, która nie boi się mówić o swoich słabościach, ale równie swobodnie pisze o swoich sukcesach. Teraz jeszcze bardziej mam ochotę poznać cały dorobek literacki Christie.

Tytuł: Autobiografia
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2014
Strony: 480
Ocena: 6/6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat

23 komentarze:

 1. Jej! Nie miałam pojęcia, że jest autobiografia mojej ulubionej pisarki kryminałów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też długo nie wiedziałam o tej książce :) Jednak, gdy tylko się o niej dowiedziałam to od razu postanowiłam przeczytać ;)

   Usuń
 2. Ja również nie miałam pojęcia, że autorka napisała własną autobiografię. Jestem szczerze zainteresowana nie tylko jej książkami, które swoją drogą muszę w końcu przeczytać, a kiedy to zrobię, nie mam pojęcia:), ale również jej utalentowaną osobą:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatha Christie jako osoba jest niezwykle ciekawa i barwna :) Czytanie o jej życiu jest świetnie spędzonym czasem :)

   Usuń
 3. Bardzo, bardzo dobra książka!!!! :D
  Uwielbiam <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100% :) Christie potrafi świetnie pisać :)

   Usuń
 4. Ciekawe, że Christie w wieku dziecięcym nie podejrzewała, że zostanie pisarką, bo zwykle jest tak, że o profesji pisarza marzy się od dziecka :)
  Jako że autobiografie i biografie pisarzy to gatunki, które nadzwyczaj lubię, będę szukać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardzo lubię wszelkie biografie i autobiografie. Niektórzy uważają, że to takie nudne gatunki, a dla mnie wręcz przeciwnie ;)
   Wydaję mi się, że dla młodej Agathy ważniejsze było kim z zawodu będzie jej mąż ;)

   Usuń
 5. Biografia Christie! Muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niewiele wiem o tej pisarce,więc chętnie sięgnę po jej autobiografię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę wielu ciekawych rzeczy można się z tej książki dowiedzieć :)

   Usuń
 7. Lubię biografie i autobiografie, więc może kiedyś sięgnę i po tę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. muszę przyznać, dotąd nie czytałam ani jednej biografii.
  chyba czas to zmienić, aczkolwiek może nie właśnie od tej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Christie napisała tę książkę fenomenalnie, ale skoro nie masz jeszcze doświadczenia z tym biografiami to może rzeczywiście lepiej sięgnąć po coś innego :) Choć z drugiej strony nie uważam, że Christie nie nadaje się na pierwszy rzut, może akurat to ona przekona Cię do tego gatunku? ;)

   Usuń
 9. Wstyd się przyznać, ale jeszcze żadna książka tej autorki nie wpadła mi w ręce. Tak więc zanim zastanowię się nad jej biografią, raczej sięgnę w końcu po jakiś jej kryminał ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak chyba będzie najlepiej. Znajomość jej twórczości pozwoliła mi z jeszcze większą ciekawością sięgnąć po autobiografię ;)

   Usuń
 10. Ja tez do tej pory nie przeczytałam żadnej jej ksiazki... Wiem, ogromny wstyd i hańba ale może w koncu kiedyś sie skuszę :) póki co, na Polce rośnie sterta książek ale innych :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaden wstyd - ja też długo nie sięgałam po jej książki. Aż tu kiedyś mnie dopadły i już przepadłam ;)

   Usuń
 11. Nie przepadam za biografiami i autobiografiami, ale wyjątkowo ta książka mnie zainteresowała, muszę koniecznie ją przeczytać :)
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 12. Najpierw przydałoby mi się przeczytać jakąś książkę autorki, a dopiero później brać się za biografię ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam starsze wydanie "Autobiografii", też bardziej podobała mi się część "dziecięco - młodzieńcza", mniej opisująca ekspedycje archeologiczne z mężem. Byłam zdziwiona, że autorka znała się na truciznach, można powiedzieć zawodowo. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ekspedycje archeologiczne z mężem się podobały, jednak ta pierwsza część bije wszystko na głowę ;)

   Usuń
 14. Lubię raz na jakiś czas przeczytać kryminał jej autorstwa,ale na tym się kończy moja znajomość z Panią Christie . Wolę zapoznać się z biografiami innych osób ;)

  OdpowiedzUsuń