wtorek, 16 grudnia 2014

J. Steinbeck, Myszy i ludzie

Źródło

„Myszy i ludzie” Johna Steinbecka to chyba ten rodzaj literatury, który mimo małej objętości dostarcza nam nadzwyczaj dużo emocji. Jest to historia przyjaźni dwóch mężczyzn, którzy wędrują po kraju w poszukiwaniu zarobku. W ich znajomości nie było by nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jeden z nich ma psychikę małego dziecka. Lennie, mimo siły fizycznej jest uzależniony od pomocy przedsiębiorczego Georga. Pomimo różnic obaj panowie dobrze się dogadują i snują wspólne plany na przyszłość o własnym kawałku ziemi. Niestety nierozważne zachowanie Lenniego jest źródłem częstych problemów.
Książka ukazuje życie robotników sezonowych w Stanach XX wieku, którzy reprezentują grupę samotnych mężczyzn snujących się od farmy do farmy i wydających zarobione pieniądze na alkohol i inne rozrywki. Lennie i George odróżniają się od innych, ponieważ podróżują razem i oszczędzają pieniądze. W środowisku robotników taka przyjaźń jest czymś niezwykłym. Steinbeck ukazał ten rodzaj przyjaźni, która łączy ze sobą dwóch dorosłych mężczyzn pomimo narastających trudności. Już od samego początku dostrzegamy jaki parasol ochronny George roztoczył nad upośledzonym przyjacielem.
„Myszy i ludzie” to jedna z tych książek, które trzeba poznać. Autor pokazał, że nie potrzeba ogromnej ilości stron i rozbudowanych opisów, by stworzyć historię, która wstrząśnie czytelnikiem. Książka doskonale pokazuje samotność robotników sezonowych, ich mentalność i wzajemne stosunki. Co więcej jest to doskonałe studium przyjaźni, która zmusza człowieka do poświęceń. Nie odnajdziemy w tej lekturze szczęśliwego zakończenia i dowodu na to, że życie ofiarowuje nam same dobre rzeczy. Nasze marzenia to czasami mrzonki, które jednak dają nam nadzieję na lepsze życie. Myślę jednak, że zdecydowanie warto poświęcić jeden wieczór na przeczytanie tej książki.

Tytuł: Myszy i ludzie
Autor: John Steinbeck
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2012
Strony: 120
Ocena: 5/6

21 komentarzy:

 1. Interesująca propozycja, będę mieć na uwadze oczywiście :) P.S. zmieniłam adres bloga, więc pewnie się nie wyświetlam w aktualnościach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już od dłuższego czasu mam ją na oku, ale jakoś nic z tego nie wynika. Chyba będę się musiała w końcu zmobilizować, bo zaciekawiłaś mnie jeszcze bardziej. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się przypomnieć o książce :) Mam nadzieję, że książka zrobi na Tobie takie wrażenie jak na mnie :)

   Usuń
 3. Czytałam tą książkę jako lekturę na studiach i bardzo mi się podobała, ale strasznie było mi żal Lenniego, bo w końcu nie jego wina, że był upośledzony i nie wiedział co robi. Ale książka jest naprawdę dobra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie także było szkoda Lenniego. Jego całym światem był George i wymarzona hodowla królików :) W ogóle byłam pod wrażeniem jak dobrze i realistycznie autor przedstawił zachowanie upośledzonego mężczyzny.

   Usuń
 4. Chętnie sięgnę po ten egzemplarz, tym bardziej, że fabuła zapowiada się interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro aż tak bardzo ją polecasz to przeczytam. c:
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
 6. tego autora czytałam tylko "Na wschód od Edenu" i bardzo mi sie podobala :) Po te ksiazke tez mysle kiedys siegne :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, ale będę na nią polować :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł nigdy nie obuł mi się o uszy, ale jak widać to był chyba mój błąd ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam kilka książek tego pisarza i były rewelacyjne:)
  Musze jeszcze przeczytać tę polecaną przez Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to była pierwsza książka autora, ale już mam w planach kolejne :)

   Usuń
 10. Od dawna mam ją w planach. Jedyną książką Steinbeck'a którą miałam przyjemność czytać to "Tortilla Flat" i byłam zachwycona. Mam nadzieję że i ta książka dostarczy mi tylu wrażeń :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo intrygujący tytuł! :D
  Aż go zapiszę, żeby później przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Steinbeck jak nikt potrafił pisać o ludziach.

  OdpowiedzUsuń
 13. No.. wow ;) jak wstrząsajaca, to coś dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 14. To jedna z moich ulubionych i w 100% się z Tobą zgadzam. To jedna z tych książek, które trzeba i warto poznać. Często jest tak, że o wiele trudniej zakreślić jest mocną, niosącą przesłanie historię na tak małej przestrzeni - zaledwie kilkudziesięciu kartek, niż rozbudowane monstrum :) Ja nie mogę się doczekać, kiedy poznam więcej twórczości tego autora, a Ty czytałaś może coś jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie ;) "Myszy i ludzie" to była moja pierwsza książka Steinbecka, ale wiem, że nie ostatnia :)

   Usuń