niedziela, 21 grudnia 2014

A. Christie, Opowiedz, jak tam żyjecie


Źródło
          
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda wyprawa archeologiczna od kuchni? Z jakimi problemami musi zmagać się kierownik wyprawy zanim dokona jakiegoś odkrycia? Agatha Christie pokazuje nam jak wygląda taka wyprawa z perspektywy amatora. Jej mąż – Max Mallowan w latach 30. XX wieku prowadził wykopaliska archeologiczne na Bliskim Wschodzie, a sławna autorka kryminałów mu towarzyszyła.

            „Opowiedz, jak tam żyjecie” to książka, która zawiera wspomnienia Christie z tamtych lat. Autorka opisuje przygotowania do wyprawy na Bliski Wschód, podróż i próby zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Poznajemy ludzi, którzy zostali zatrudnieni przy wykopaliskach i współpracowników pana Mallowana. Christie opisuje wyprawę z perspektywy codziennych kłopotów i sukcesów. Autorka nie skupia się na historii starożytnego Bliskiego Wschodu i opisywaniu poszczególnych znalezisk, a na ludziach i miejscach, które poznaje. Pełno tutaj zabawnych historii, które pokazują jak bardzo różnią się ludzie Zachodu i Wschodu. Co więcej, dowiadujemy się także, że i Christie miała swój mały udział w porządkowaniu i opracowywaniu zbiorów.
            Christie po raz kolejny udowodniła, że ma doskonały zmysł obserwacji. Ludzie, którzy zagościli na kartach tej książki są jak żywi. Świetnie opisano charaktery i nawyki osób, przez co nietrudno uwierzyć, że mamy do czynienia z prawdziwymi postaciami. Christie pisze lekko i poczuciem humoru – podobnie jak ma to miejsce w jej kryminałach. Jej wspomnienia obfitują w wiele zabawnych sytuacji, które nierzadko są wynikiem nieporozumień z mieszkańcami Bliskiego Wschodu. Christie nie boi się pisać, że czasami zachowanie któregoś z zatrudnionych pracowników działało jej na nerwy i dawała upust swej złości. Wszystko jednak opisane jest w serdeczny i lekki sposób. W trakcie czytania można dojść do wniosku, że każda z osób, z którą zetknęła się wówczas pani Agatha ma w jej pamięci szczególne miejsce. Autorka dostarcza nam również znakomitego źródła dotyczącego zwyczajów i mentalności Arabów, Kurdów czy Ormian.
            Jeżeli interesujecie się archeologią i chcielibyście się dowiedzieć tego, o czym nie pisze się w publikacjach naukowych to pozycja dla was. To także książka dla wszystkich, których ciekawi Bliski Wschód i ludzie tam mieszkający. Przede wszystkim zaś, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Christie. „Opowiedz, jak tam żyjecie” pozwala nam lepiej poznać autorkę i jej sposób patrzenia na świat.

Tytuł: Opowiedz, jak tam żyjecie
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2014
Strony: 232
Ocena: 5/6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

17 komentarzy:

 1. Czy ja wiem, czy interesuje mnie archeologia? Wątpliwa sprawa.
  Tylko jedno jest pewne - tę książkę napisała Agata Christie i dlatego warto ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaję mi się, że nawet jeżeli archeologia Cię nie interesuje to jest jej w tej książce tak mało, że nie będzie Ci to przeszkadzać ;) Christie skupia się w głównej mierze na tym co działo się wokół niej, a nie na postępach wyprawy ;)

   Usuń
 2. To ciekawy dla mnie temat :) ale ze mnie oporna czytelniczka, chyba się postaram o jakis egzemplarz tej autorki, Ty się zaczytujesz, cośw tym musi byc ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawy temat :) Każda z książek Christie ma coś w sobie i myślę, że powinny Ci się spodobać :)

   Usuń
 3. Archeologia kiedyś mnie interesowała, teraz już mniej, ale powieść Christie chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet, jeżeli archeologia za bardzo już Cię nie interesuje to myślę, że i tak ta książka powinna przypaść Ci do gustu :) Więcej tutaj anegdot i zabawnych obserwacji niż opisywania odkrytych przedmiotów ;)

   Usuń
 4. Archeologia sama w sobie jest dosyć ciekawa, może nie śledzę jakoś tego typu rzeczy strasznie namiętnie, ale czasami fajnie jest o czymś takim poczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dopiero mam w planach kryminały Christie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od 2015 roku obiecałam sobie, że raz w miesiącu będę czytała Christie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda Ci się zrealizować to postanowienie :)

   Usuń
 7. Nie wiem czy wiesz, ale od 27 jest w biedronce wyprzedaż książek. W ofercie jest jedna z książek A. Christie; mam zamiar ją kupić i czy prędzej przeczytać, bo mi wstyd, że nie znam twórczości tak sławnej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informacje - na pewno będę miała tę promocję na oku ;)

   Usuń

 8. Życzenia świąteczne zawsze najlepiej składać osobiście, jednak ponieważ nie mam takiej możliwości, postanowiłam zrezygnować z oklepanych formułek i dla wszystkich moli książkowych przygotować w tym roku coś specjalnego :). Zapraszam na mojego bloga, na którym znajdziesz filmik, który możesz potraktować jako kartkę świąteczną w wersji deluxe ;). Mam nadzieję, że Ci się spodoba i WESOŁYCH ŚWIĄT! :)
  Pozdrawiam,
  Esa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, na pewno zajrzę i również życzę Wesołych Świąt :)

   Usuń
 9. O, właśnie mi się przypomniało, że gdzieś w domu mam taką starą książkę jakiejś dziennikarki, która za archeologiczną wyprawą jechała :). Dzięki ;). // Niezapomnianych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to było pierwsze spotkanie z archeologią widzianą okiem amatora ;)
   Dziękuję i wzajemnie :)

   Usuń