niedziela, 9 października 2016

E. Strout, Bracia Burgess


Źródło

            Jim i Bob są braćmi mieszkającymi w Nowym Jorku. Jim ma piękną żonę, dzieci na studiach, pieniądze i pracę w korporacji prawniczej. Bob jest po rozwodzie, nie ma dzieci, mieszka w małym mieszkaniu, jest prawnikiem, który lubi pomagać ludziom. Oboje pochodzą z małego miasteczka Shirley Falls, gdzie cały czas mieszka ich siostra Sarah wraz z nastoletnim synem Zachem. Pewnego dnia kobieta dzwoni do swoich braci z wiadomością, że jej syn wpakował się w kłopoty. Jim oraz Bob w poczuciu obowiązku postanawiają pomóc siostrzeńcowi, co jednak wiążę się z powrotem do rodzinnych stron. A to przywraca wspomnienia wypadku, który zdarzył się, gdy wszyscy byli dziećmi.

            Elizabeth Strout napisała powieść, która urzeka swoją prawdziwością oraz przewrotnością. Jej bohaterowie to paleta barw ze wszystkimi odcieniami. Trudno tutaj szukać jednoznacznie dobrych i złych postaci. Książka jest obrazem ludzkiego życia, a ono nie jest czarno-białe. Mamy swoje problemy, marzenia, wspomnienia, sukcesy i porażki. Tak, jak mają je bohaterowie tej książki. Każdy z nich oczekuje od życia czegoś innego, mają różny bagaż doświadczeń, jednak łączy ich to, że są rodzeństwem, co z jednej strony ich spaja, a z drugiej dzieli. Strout urzeka swoim sposobem pisania – z dbałością o szczegóły i umiejętnością  natychmiastowego wciągnięcia czytelnika w wykreowany przez siebie świat.
            „Bracia Burgess” to książka, która porusza kilka problemów. Radzenia sobie z traumą z dzieciństwa, z odrzuceniem i presją otoczenia. Autorka dotyka również problemu społeczności imigrantów i nastawienia do nich lokalnych mieszkańców. Bohaterowie zostają wyrwani ze swojego codziennego życia i wracają do rodzinnego miasta, co sprawia, że zaczynają inaczej postrzegać pewne sprawy, a także zmieniają się relacje pomiędzy nimi. Wszystko to zostaje podane jednak w bardzo przystępnej formie, która sprawia, że książkę czyta się niezwykle lekko i płynnie.
            Jeżeli macie ochotę przeczytać książkę, która przeniesie Was zarówno do Nowego Jorku, jak i małego miasteczka w Maine, a w dodatku urzeknie pięknym językiem i interesującymi bohaterami, to „Bracia Burgess” są dla Was. Usiądźcie w wygodnym fotelu i zerknijcie na życie trójki rodzeństwa, którą naznaczyła tragedia w czasach dzieciństwa. Poznajcie ich żony, dzieci, sąsiadów i przyjaciół. Dajcie się wciągnąć w wir wydarzeń, które mogłyby przydarzyć się każdemu z nas. To właśnie jest siła tej książki – z łatwością utożsamiamy się z jej bohaterami, a ich problemy zaczynają nas obchodzić i z ciekawością śledzimy co będzie dalej. 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera. 

Tytuł: Bracia Burgess
Autor: Elizabeth Strout
Wydawnictwo: Wielka Litera
Strony: 429
Ocena: 5/6 

10 komentarzy:

 1. W sumie chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pewna, że książka mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być ciekawa. Może kiedyś sięgnę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że bohaterowie nie są czarno biali, a ukazani są wraz ze słabościami. Chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie. Lubię takie książki które nie są czarno-białe. Takie, w których codzienne problemy mogą spotkać każdego z nas.I chętnie tę powieść przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się intrygująco. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam już u siebie egzemplarz. Muszę koniecznie przeczytać tą powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Strasznie żałuję, że nie skusiłam się na te pozycję. Cóż, wszystko przede mną :) czuję się zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej powieści, ale w sumie mogłabym się skusić :)

  OdpowiedzUsuń