niedziela, 23 października 2016

B. Michalak, Wajda. Kronika wypadków filmowych


Źródło

            Myślę, że nikt nie będzie miał problemów z wymienieniem choć jednego filmu Andrzeja Wajdy. Poczynając od tych najnowszych jak Powidoki, Wałęsa. Człowiek z nadziei czy Katyń, po te starsze jak Kanał, Człowiek z marmuru oraz Ziemia obiecana. Wajda to symbol polskiego kina i trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jego filmy na trwałe wpisały się w historię kinematografii. „Wajda. Kronika wypadków filmowych” to przewodnik po filmowym świecie tego wybitnego reżysera widziany oczami jego współpracowników. O pracy z Wajdą opowiadają m.in. Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak czy Andrzej Seweryn.

            Premiera książka Bartosza Michalaka zbiegła się niestety ze śmiercią Andrzeja Wajdy. Rozpoczynałam lekturę ze świadomością, że człowiek, o którym czytam już nie żyje. Co prawda, książka nie jest biografią Wajdy, tylko przybliża nam okoliczności powstawania jego filmów, jednak z zamieszczonych wypowiedzi przebija się obraz wyjątkowego człowieka, który tworzył świetne filmy. Bartosz Michalak postanowił pokazać dorobek Wajdy w bardzo ciekawy sposób – oddając głos osobom, które z nim pracowały. Asystenci, scenarzyści, aktorzy, operatorzy i scenografowie. Wszyscy są zgodni co do tego, że Andrzej Wajda jako reżyser był wyjątkowy. Nie narzucał swojej wizji, słuchał pomysłów i uwag innych, a także dawał dużo swobody, jednocześnie konsekwentnie realizując swoje zamierzenia.
            Książka zachowuje chronologiczny porządek powstania filmów. Poczynając od filmów zrealizowanych jeszcze w szkole teatralnej, kończąc na Wałęsie. Dowiadujemy się o tym jak rodziły się pomysły na filmy, w jaki sposób dobierano aktorów, czytamy o zabawnych sytuacjach z planu filmowego i trudnościach związanych z realizacją niektórych filmów. Autor przedstawia również fragmenty recenzji, które pojawiały się po premierach kolejnych filmów Wajdy - zarówno tych w pozytywnym, jak i krytycznym tonie.
            „Wajda. Kronika wypadków filmowych” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości tego reżysera. Jednak jest to również bardzo wartościowa książka dla każdego fana kina, nie tylko tego polskiego. Ta interesująca i wciągająca książka powinna jednak zaciekawić także osoby, które nie uważają się za wielkich fanów kina, jednak filmy Wajdy nie są im obce. 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MG.

Tytuł: Wajda. Kronika wypadków filmowych
Autor: Bartosz Michalak
Wydawnictwo: MG, 2016
Strony: 384
Ocena: 5/6

3 komentarze:

  1. W ostatnim czasie przeczytałam wiele pozytywnych recenzji tej książki. Postanowiłam także ją nabyć i dzisiejszy wieczór poświęcam tylko jej :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla fanów reżysera książka w sam raz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety młodzież licealna ma czasem problem z wymienieniem choć jednego tytułu Wajdy..ale pracujemy nad tym ;-)

    OdpowiedzUsuń