niedziela, 2 sierpnia 2015

M. Dziedzic, M. Wójcik, Teraz '44 historie


Źródło
            O Powstaniu Warszawskim można powiedzieć wiele. Można toczyć spory czy decyzja o jego rozpoczęciu była słuszna, odtwarzać i analizować jego przebieg, jak również oglądać zdjęcia i filmy z tego okresu. Jedno jest jednak pewne. Powstanie Warszawskie jest częścią naszej historii i należy o nim pamiętać. Książka „Teraz ’44 historie” pozwala nam zobaczyć jak współczesność łączy się z przeszłością. W jej wnętrzu znajdziemy fragmenty fotografii z okresu powstania wkomponowane we współczesne zdjęcia Warszawy. Dokładnie to samo miejsce widziane z dwóch perspektyw – tej powstańczej i dzisiejszej. Do tego otrzymujemy 44 felietony ukazujące powstańczą rzeczywistość.

            „Teraz ’44 historie” autorstwa Marcina Dziedzica i Michała Wójcika daje nam możliwość poznania Powstania Warszawskiego od nowej strony. Fotografie pozwalają na spojrzeć na ulice dzisiejszej Warszawy, po której spacerują powstańcy, a felietony poznać historię powstania od trochę mniej formalnej strony. Zamieszczone w książce teksty poruszają te aspekty, które z reguły nie są poruszane w szkole, czy publikacjach naukowych. Historia siostry zakonnej, która usiadła na grancie i nic jej się nie stało, jedynego czarnoskórego powstańca, czy opowieść kobiety, która przeżyła rzeź na Woli. Wszystkie teksty są krótkie, napisane w niezwykle przystępny sposób, co sprawia, że historia powstania warszawskiego staje nam się bliższa.
            Niesamowitym dopełnieniem tekstów są zdjęcia. Choć, może to teksty są dopełnieniem fotografii? Te czarno-białe postacie i miejsca wkomponowane we współczesny, kolorowy świat uświadamiają nam, że powstanie – ludzie, którzy w nim uczestniczyli i miejsca, w których się toczyło to żywa historia, którą możemy poczuć chodząc ulicami Warszawy.
            „Teraz ’44 historie” to książka, która sprawia, że lepiej rozumiemy wydarzenia z 1944 roku. Widzimy powstańców idących współczesnymi ulicami, czytamy o mało znanych wydarzeniach, o zwykłych ludziach, o działaniach militarnych, o powstańczych problemach i obawach. Wszystko to podane w krótkiej i przystępnej formie, która będzie ciekawa nawet dla kogoś, kto nie przepada za publikacjami historycznymi. W tym roku mija 71 lat od wybuchu Powstania, a ta książka jest niezwykle interesującą pozycją poruszającą ten temat. Zarówno od strony wizualnej, jak i tekstowej.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Tytuł: Teraz '44 historie
Autor: Marcin Dziedzic, Michał Wójcik
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2015
Strony: 328
Ocena: 4,5/6

5 komentarzy:

 1. O Powstaniu zawsze chętnie będę czytać, trzeba pamiętać o tym kawałku historii. Będę mieć Twoją propozycję na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki historyczne zazwyczaj omijam, po prostu nie przepadam za historią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że historie nawet lubię, nie sięgam po książki historyczne. A mam ich dużo, kilka osób w rodzinie czyta je chętnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie lubię książek historycznych. Jakoś nie potrafię się w nich odnaleźć ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki,które mają tematykę historyczną :)

  OdpowiedzUsuń