wtorek, 31 marca 2015

M. de Cervantes, Don Kichot z La Manchy


Źródło
            Kto nie słyszał o dzielnym Don Kichocie i jego giermku Sanczo Pansie? Ich przygody do dzisiaj bawią i nie tracą na swojej aktualności. Co więcej, walka z wiatrakami stała się już głęboko zakorzenionym synonimem beznadziejnej potyczki, bez szans na zwycięstwo. Jednak czy my tak naprawdę wiemy kim był don Kichot i jego giermek? Jak zaczęła się ich znajomość, jakie przeciwności losu musieli pokonać i jakimi torami toczyły się ich losy? Postać don Kichota jest już ikoną w kulturze masowej, jednak ile osób czytało o jego niezwykłych przygodach?

            Historia don Kichota to historia pewnego szlachcica, który naczytawszy się ksiąg rycerskich sam postanowił zostać błędnym rycerzem, który wyruszy w świat i będzie pomagał biednym, bronił dziewic i wymierzał sprawiedliwość. Jednak każdy błędny rycerz musiał mieć swoją damę serca. W związku z tym, don Kichot także musiał ją sobie znaleźć. Władczynią jego serca stała się Dulcynea z Toboso, która dla naszego bohatera była najpiękniejszą i najszlachetniejszą dziewicą chodząco po ziemi, a dla wszystkich innych córką zwykłego wieśniaka. Prawdziwy błędny rycerz oprócz damy serca powinien mieć również swojego giermka. Rolę tę przyjął na swoje barki poczciwy Sanczo Pansa, który opuścił żonę i dzieci, by służyć wiernie odważnemu rycerzowi.
            Powieść Miguela de Cervantesa to książka, w której przygoda goni przygodę, absurd popędza absurd, a wszystko to ubarwione postaciami don Kichota i Sancza Pansy jest gwarancją świetnej rozrywki. Autor napisał monumentalne dzieło, które w formie kroniki opisuje niezwykłe przygody błędnego rycerza z La Manchy. Mnogość przygód tego niecodziennego rycerza, liczne historie miłosne i awanturnicze, a także humor przebijający się z kart tej książki to wyznaczniki tego dzieła.
            W książce oprócz dwójki głównych bohaterów (do których możemy dodać postać Dulcynei, która cały czas zaprząta myśli don Kichota) występuje cała plejada postaci, które spotykają na swej drodze błędnego rycerza. Są to zarówno nieszczęśliwie zakochani młodzieńcy, szlachcice, karczmarze, piękne niewiasty, pastuszkowie, jak i duchowni. Jednak wszystkich łączy jedno – każdy z nich uważa, że don Kichotowi brakuje piątej klepki. Błędnego rycerza biorą za szaleńca, a jego giermka za głupca, który wierzy we wszystko co powie jego pan.
            Długo jeszcze mogłabym pisać o przezabawnym rycerzu i jego giermku. Autor stworzył bohaterów komicznych, jednak ich wypowiedzi odznaczają się czasami mądrością, której próżno przypisać szaleńcom. Jeżeli macie ochotę na przygody w rycerskim stylu, wyśmienity humor połączony z morałem i ciekawych bohaterów to sięgajcie po „Don Kichota z La Manchy”. Zobaczcie w ilu zdarzeniach (tych realnych i zmyślonych) brali udział don Kichot i Sanczo, ile z nich zakończyło się powodzeniem, a ile należy zaliczyć do porażek błędnego rycerza. W końcu przekonajcie się czy spotkanie tego rycerza na swej drodze to szczęście i wybawienie, czy też wręcz przeciwnie.

Tytuł: Don Kichot z La Manchy
Autor: Miguel de Cervantes
Wydawnictwo: MG, 2014
Strony: 1024
Ocena: 5,5/6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

41 komentarzy:

 1. Książkę zamierzałam kiedyś przeczytać, więc może się skuszę :). Okładka w każdym razie jeszcze tylko bardziej zachęca - taka wyrazista :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka piękna okładka! Jak ja czytałam tę książkę, to na pewno nie była taka barwna ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak,okladka bardzo piekna i chociazby ze wzgledu na nia mam wielka ochote siegnac po te ksiazke :)

   Usuń
  2. Okłada świetna, ale treść jest równie wyrazista :)

   Usuń
 3. Nowe wydanie, chętnie się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem tak - to wydanie od wydawnictwa MG jest prawdziwą perełką w mojej biblioteczce!

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że książka posiada same plusy :) Z chęcią poznam te przygody błędnego rycerza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyny minus (choć, zdaję sobie sprawę, że dla niektórych to będzie plus) to taki, że autor ma czasami upodobanie do wtrącania historii pobocznych. Nie mogę powiedzieć, żeby nie były ciekawe, ale ja wolałam czytać o don Kichocie :)

   Usuń
 6. Czytałam i bardzo mi się podobało! Polecam wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby klasyka, więc warto byłoby przeczytać, ale jakoś nie ciągnie mnie do takich humorystycznych książek, raczej wolę te smutniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei lubię od czasu do czasu sięgnąć po książki, które wywołują uśmiech na twarzy :)

   Usuń
 8. O rycerzach chętnie bym poczytała, ale chyba nie w takiej komicznej formie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor chciał pokazać zgubne skutki literatury rycerskiej.
   Don Kichot wyrusza w świat, bo pomieszało mu się w głowie od nadmiaru takiej literatury :) Komiczna forma jest tutaj chyba jedną opcją ;)

   Usuń
 9. Miałam fragmenty "Don Kichota" na maturze i bardzo miło je wspominam, dlatego chętnie zapoznam się z całą historią :-) No i w końcu - to już klasyka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco zachęcam ;) Lektura tej książki to naprawdę świetna zabawa :)

   Usuń
 10. O tym tytule słyszałam o mam wielką ochotę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. książka nie jest dla mnie, ale dobrze o niej napisałaś
  http://spojrzenie-rosie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka mam z całą pewnością w planach. Bardzo zachęciłaś mnie do jej lektury. Nie spodziewałam się, że książka będzie aż tak ciekawa. Nie zostaje mi nic, jak tylko jak najszybciej zabrać się za jej lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się Cię zachęcić :) Książka dostarcza świetnej rozrywki i jest napisana w bardzo przystępny sposób :)

   Usuń
 13. Książkę czytałam jeszcze w szkole, ale rzeczywiście o taki piękny egzemplarz można się śmiało pokusić ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam, to ważny utwór, przydatny potem do wyłapywania nawiązań i budowania kontekstów w literaturze późniejszych epok. :) Ale wiesz, ta okładka wcale mi się nie podoba, wolałabym coś bardziej pomysłowego. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście okładka jest prosta, ale mi się podoba. Jak na nią patrzę to myślę o Dulcynei ;)
   I również uważam, że "Don Kichot" to bardzo ważny utwór :)

   Usuń
 15. Oj bardzo chcę przeczytać tą książkę. I chyba sobie ją po świętach zamówię

  OdpowiedzUsuń
 16. O książce oczywiście słyszałam, ale jej nie czytałam. Nie wiem czemu, ale wydawało mi się, że jest to typ klasyki straszliwie trudnej do czytania, coś jak "Moby Dick", którego kilka razy próbowałam czytać i poddawałam się po kilku stronach. A tu widzę, że książka ciekawa, napisana z humorem i warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc ja też trochę obawiałam się tej książki. Po pierwsze - czas powstania, a po drugie objętość. Jednak okazało się, że "Don Kichota" czyta się naprawdę przyjemnie. Oczywiście trzeba poświęcić na książkę trochę czasu, bo to nie lektura na jeden, czy dwa wieczory, ale zdecydowanie warto. Jedyne co mnie trochę rozpraszało to rozbudowane i kwieciste wypowiedzi bohaterów - no, ale cóż... Tak się kiedyś pisało ;)

   Usuń
 17. Mam w planach lekturę, ale to może w wakacje, sądzę, że mogłaby mi się jej znajomość przydać do matury, a do tego chcę sie trochę pośmiać. :) Świetne jest to nowe wydanie. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ta książka dostarczy zarówno rozrywki, jak i wiedzy, która może być wykorzystana na maturze ;) W końcu "Don Kichot" to już klasyka :)

   Usuń
 18. zapowiada się naprwadę ciekawie.
  sięgnę po wszystko co związane z księżniczkami, rycerzami i innymi potworami z bajek, baśni itd, więc napewno będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. PIF-PAF! Zostałaś nominowana. Jeśli nie chcesz się bawić w Liebster Blog Award, nic nie szkodzi, nie trzeba. Zostałaś wyróżniona jako fajna osoba, która stworzyła coś naprawdę wyjątkowego i Cię polubiłam:)
  http://rozkminyhadyny.blogspot.com/2015/04/kolorowe-jajka-milion-pytan-i-koncert.htm

  Czytałam Don Kichota jeszcze w liceum, chętnie był wróciła - ale w tym nowym tłumaczeniu Charchalisa, żeby móc docenić humor:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że któregoś dnia sięgnę, bo ostatnio mi brakuje lektur z humorem :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wydanie przepiękne i choc czytałem tę książkę cały miesiąc, jestem nią zachwycony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zajęło przeszło 2 tygodnie jej przeczytanie :) Choć przyznam się, że w międzyczasie czytałam też coś innego, żeby wrócić do "współczesnego" świata ;)

   Usuń
 22. Pewnie, że chcę przeczytać. Byłam nawet w rejonach Don Kichota w Hiszpanii, mam mnóstwo zdjęć z jego podobiznami i wiatrakami :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to rzeczywiście pozycja obowiązkowa! Ja też bym się chętnie wybrała w te rejony :)

   Usuń
 23. "Powieść Miguela de Cervantesa to książka, w której przygoda goni przygodę, absurd popędza absurd, a wszystko to ubarwione postaciami don Kichota i Sancza Pansy jest gwarancją świetnej rozrywki." -----> zachęciłaś mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Akurat juro na polskim będziemy oglądać film:) Z chęcią przeczytam

  OdpowiedzUsuń