wtorek, 24 marca 2015

M. Blake, Queen. Królewska historia


Źródło
            Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor oraz John Deacon to członkowie legendarnej już grupy Queen. Wydaje się, że nie ma osób, które nie słyszałyby nigdy żadnej ich piosenki. Radiostacje wciąż grają ich przeboje, ich utwory są śpiewane przez kolejnych artystów, nie brak ich także we współczesnej kulturze masowej. Zastanawiało Was jednak jaka była historia tego zespołu? Jaką drogę musieli pokonać czterej członkowie Queen, by się w końcu spotkać i stworzyć grupę, która przeszła do historii muzyki? Jeśli tak, to Mark Blake napisał książkę dla Was.

            „Queen. Królewska historia” to książka, która przybliża historię czterech członków zespołu na długo przed powstaniem Queen, w jego początkowym stadium, chwilach największych sukcesów, jak również po przełomowym roku 1991, kiedy to zmarł Freddie Mercury. Autor w równej mierze skupia się na powstaniu zespołu i jego pierwszych krokach w branży muzycznej, jak i na latach dominacji na scenie muzycznej. Podczas czytania widać dbałość o szczegóły i ogrom pracy autora. Narrację wzbogacają bowiem liczne komentarze starych znajomych muzyków, członków ich pierwszych zespołów, współpracowników, a także wypowiedzi samych zainteresowanych.
            Muszę się przyznać, że podchodziłam do tej książki z lekką rezerwą. Biografie to gatunek, który bardzo lubię czytać, jednak jeszcze nigdy nie czytałam biografii zespołu. Trochę się obawiałam, że autorowi będzie trudno napisać historię kilku ludzi tworzących jeden zespół w sposób, który porwałby czytelnika. Oczywiście były momenty, kiedy gubiłam się wśród nazwisk, czy innych faktów. Jednak muszę przyznać, że ta książka to jedna z lepszych biografii jakie dane mi było czytać. Autor ma niezwykłą lekkość pióra. Wplata w opowiadaną historię liczne anegdoty i ciekawostki, które sprawiają, że lektura książki staje się jeszcze ciekawsza. Historia powstania największych przebojów grupy, stosunki panujące wewnątrz zespołu oraz kulisy koncertów i tras koncertowych to wszystko znajduje się na kartkach tej książki.
            „Queen. Królewska historia” to opowieść o tym, jak marzenia, talent, determinacja i pewność siebie dają klucz do sukcesu. Blake pokazał jak długą i trudną drogę musiał przejść zespół, by w końcu dostać się na szczyt. Ile poświęcenia i samozaparcia wymagało od członków Queen spełnienie marzeń. W czasie lektury książki towarzyszyła mi ich muzyka. Za każdym razem, gdy czytałam o powstaniu piosenki musiałam sobie ją puścić. Zresztą… W tej chwili również słucham Queen. Historia zespołu jest równie porywająca jak ich muzyka i to jest chyba najlepsza rekomendacja.

Tytuł: Queen. Królewska historia
Autor: Mark Blake
Wydawnictwo: Sine Qua Non, 2015
Strony: 480
Ocena: 5/6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

21 komentarzy:

 1. Przeczytałam kilka dni temu biografię i nie mogłam się od niej oderwać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ta książka porwała już od pierwszych stron. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się tak świetnej lektury ;)

   Usuń
 2. Faktycznie biografia zespołu to coś, z czym jeszcze się nie spotkałam. Ale biografia Queen może być naprawdę ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie biografię, ale tej Queen'u jeszcze w rękach nie miałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem jakąś zagorzałą fanką tego zespołu, jednak szanuję ich i doceniam muzykę. Polecę ją mojemu koledze, który ich wręcz uwielbia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Historia bardzo w moim stylu, ale niestety nie lubię czytać o zespołach i sportowcach, więc pewnie nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co się zmuszać ;) Przyznam się szczerze, że w przypadku tej książki zaryzykowałam i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam :)

   Usuń
 6. Bardzo chciałabym przeczytać ;) Chociaż kompletnie nie czytam podobnych książek, to tutaj wyjątek gwarantowany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że gdy w końcu sięgniesz będziesz równie zadowolona jak ja ;)

   Usuń
 7. Ha, a ja właśnie ją sobie kupiłam, nie wiem, kiedy przeczytam, ale grunt, że mam. Kocham Queen:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie będziesz żałować ;) Ja tę książkę wręcz pochłonęłam :)

   Usuń
 8. Rzadko sięgam po biografie, jednak tej chyba sobie nie odmówię. Uwielbiam Queen :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei biografie bardzo lubię i muszę powiedzieć, że to była jedna z lepszych jakie czytałam ;)

   Usuń
 9. Czytałabym jak Jung Freuda, za czasów kiedy jeszcze Jung był jego uczniem :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie czytałam nigdy biografii. Jakoś nie mogę się do nich przekonać. Ale być może nadszedł w końcu czas aby spróbować, bo książka wydaje się bardzo ciekawa :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie biografie to naprawdę ciekawe książki :) Spróbuj - może ten tytuł akurat Cię zachwyci :)

   Usuń
 11. Lubie czasem przeczytać dobrą biografię, jeżeli tylko trafię na tą książkę to chętnie zapoznam sie z jej wnętrzem :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Jedyną biografią przeczytaną przeze mnie jest ta, o Marilyn Monroe, która bardzo mi się podobała :) Jednak biografie to zdecydowanie nie moja bajka, więc chyba tej nie przeczytam :) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń