niedziela, 29 marca 2015

A.S.A., Harrison, W cieniu


Źródło
            Jodi i Todd to para z dwudziestoletnim stażem. Mają wspólne mieszkanie, psa i zobowiązania. Jodi jest psychologiem i prowadzi prywatną praktykę. Todd to biznesmen, który zajmuje się nieruchomościami. Za sprawą Todda Jodi może pozwolić sobie na wysoki standard życia, na kilku pacjentów tygodniowo i spotkania z przyjaciółkami. Para zna swoje nawyki, mają ustalony rytm dnia i podział obowiązków. Jodi dba o dom, o to, by na Todda zawsze czekała kolacja, by miał uprane i uprasowane ubrania. Todd jest głównym żywicielem rodziny, odpowiada mu układ, który stworzył z Jodi i swobodę jaką mu daje. Jednak wszystko się zmienia, kiedy Todd nawiązuje romans z córką swojego najlepszego przyjaciela.

            „W cieniu” to książka, która przedstawia nam rozpad długoletniego i stabilnego związku. Autorka bardzo wiarygodnie i wnikliwie pokazała nam dwie strony medalu. Spojrzenie na sytuacje z perspektywy Jodi i Todda. Kobiety, która poświęciła całe życie jednemu mężczyźnie i starała się robić wszystko, by mu dogodzić (nawet przymykając oczy na jego romanse) i która może w jednej chwili stracić wszystko. I mężczyzny, który poznaje młodą i atrakcyjną kobietę, która wydaje mu się zupełnym przeciwieństwem tej, która czeka na niego w domu. Harrison pokazuje, co jest w stanie zrobić kobieta, która chce zachować to, co przez lata było dla niej wszystkim – ukochanego, stabilizacje finansową, mieszkanie i poczucie bezpieczeństwa.
            Historia, którą stworzyła autorka jest z pozoru bardzo błaha. Mężczyzna zdradza kobietę z dużą młodszą dziewczyną i uświadamia sobie, że jego życie do tej pory stało w miejscu. Codzienna rutyna zaczyna być dokuczliwa, a nowy związek wydaje się darem od losu. Jednak Harrison zaserwowała nam świetnie skonstruowaną warstwę psychologiczną. Podobało mi się to, że podczas lektury można było obserwować zmiany zachodzące w bohaterach.
Na okładce możemy przeczytać, że jest do thriller. Moim zdaniem, napięcie pojawia się dopiero pod koniec książki i nie ma go na tyle, by można uznać, że książka trzyma w napięciu. Zdecydowanie większa część historii skupia się na motywach i zachowaniu głównych bohaterów. Owszem, jest ciekawie i chcemy dowiedzieć się jaki będzie koniec tej historii, ale były fragmenty, które znacznie spowalniały akcję. Jeszcze jedna uwaga – opis znajdujący się na tylnej okładce nawiązuje do wydarzeń, które dzieją się dopiero od połowy książki, a w pewnym sensie nawet do jej końcówki. To naprawdę może zmylić.
            Jeżeli lubicie książki, które wnikają w psychikę bohaterów to „W cieniu” może Wam się spodobać. Autorka stworzyła wiarygodną i wciągającą historię, która zmierza do nieuchronnego i zaskakującego końca. Nie jest to raczej książka dla miłośników szybkich zwrotów akcji i wydarzeń, które lawinowo doświadczają bohaterów. Siłą tej książki jest raczej dystans i spokój. Chłodna analiza wydarzeń i obserwowanie tego, co dzieje się w głowach Jodi i Todda.

Tytuł: W cieniu
Autor: A.S.A. Harrison
Wydawnictwo: Znak, 2015
Strony: 352
Ocena: 4/6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

20 komentarzy:

 1. Wow! Uwielbiam takie historie! Ostatnio ciągnie mnie do historii bardziej obyczajowych niż trzymających w napięciu i zainteresowałam się portretami psychologicznymi bohaterów :) Super, na pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro tak, to mam nadzieję, że będziesz zadowolona z lektury :)

   Usuń
 2. Czyli to bardziej historia psychologiczna niż thrillerowa :) Mnie to odpowiada, więc zwrócę uwagę na tę książkę. Czuję, że mąż Jodi będzie mnie bardzo denerwował...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, mi bardzo działał na nerwy. Zdecydowanie byłam po stronie Jodi, choć ona tez miała swoje za uszami ;)

   Usuń
 3. Opis książki bardzo mi się podoba. Lubię książki z wątkiem psychologicznym i ta pozycja na pewno niedługo znajdzie się na mojej półce :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej książce od Anity z BookReview - ona też trochę się zawiodła... :/

  OdpowiedzUsuń
 5. O rany! Muszę poprosić wydawnictwo o tę książkę! Zachęciłaś mnie niesamowicie do przeczytania jej, uwielbiam takie historie! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że będziesz zadowolona z lektury :)

   Usuń
 6. Bardzo chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem pewna... Chyba teraz akurat, przez tę okropną pogodę, wolałabym coś weselszego. Może kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem to kompletnie nie jest thriller - okładkowy opis mocno skrzywdził tę książkę, bo choć wcale zła nie jest, jako taką własnie ją odczytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że informacja na okładce myli czytelnika i sprawia, że gdy nastawimy się na thriller to możemy się zawieść.

   Usuń
 9. Po samym opisie myślę, że chętnie bym ją przeczytała, więc kiedyś na pewno trafi w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzeczywiście, książka bardziej mogłaby być dramatem psychologicznym niż thrillerem, ale mimo wszystko bardzo mi się podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka zapowiada się świetnie. Chyba po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No tak, do thrillera trochę jej brakuje, ale ogólnie lektura zrobiła na mnie pozytywne wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę, że wszyscy się zgadzają w tym, że thriller to to nie jest;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że gdyby na okładce nie pokusili się o nadanie tej książce miana thrillera, to książka zostałaby o wiele lepiej odebrana ;)

   Usuń
 14. Bardzo lubię takie książki, także tym chętniej po nią sięgnę, fabuła interesująca!

  OdpowiedzUsuń