piątek, 18 lipca 2014

S. Penney, Czułość wilków


Źródło: http://merlin.pl/
            Gdy przeczytałam „Niewidzialnych” autorstwa Stef Penney, wiedziałam, że będę chciała poznać także inne książki tej autorki. Jak na razie napisała tylko dwie, więc po skończeniu „Czułości wilków” mam już na koncie wszystkie jej książki. Mam szczerą nadzieję, że będzie ich więcej.

            „Czułość wilków” to powieść, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Kanadzie w czasie mroźnej zimy. Mamy tutaj osadników z małej społeczności, traperów, Indian, pracowników Kompanii Handlowej, religijną osadę zamieszkałą przez Norwegów oraz wilki. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy w małej osadzie dochodzi do zabójstwa. Niezależny, samotny Francuz – Jammet Laurent, były pracownik Kompanii zostaje zamordowany we własnym domu. Gdy mieszkańcy próbują rozwikłać zagadkę okazuje się, że w tym samym czasie, kiedy zabito starego Francuza, z domu zniknął nastoletni Francis – adoptowany syn państwa Ross. Co więcej, to właśnie pani Ross znalazła Francuza. W sprawę śledztwa włącza się sama Kompania Handlowa i wysyła na miejsce zbrodni swoich pracowników. Pomyli się jednak ten, kto pomyśli, że ta książka jest kryminałem. Owszem, bohaterowie starają się rozwikłać zagadkę, ale jest to także opowieść o przetrwaniu w mroźnych lasach Kanady. Nie brakuje tu wątku miłosnego – między kobietą i mężczyzną, ale także związku homoseksualnego. Znajdziemy tu także wątek olbrzymiej miłości macierzyńskiej, wątek ślepego dążenia za bogactwem, a także sprawę tajemniczego pisma zapisanego na kawałku kości, czy zagadkowe zaginięcie dwóch sióstr sprzed lat.

            Książkę czyta się jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Stworzeni przez Penney bohaterowie są tak prawdziwi, że czasami trudno uwierzyć, że to jedynie postacie z książki. Nikt nie jest dobry lub zły, każdy ma swoje wady, z których zdaje sobie sprawę, każdy ma swoje sekrety, które ukrywa przed wyjściem na światło dzienne. Bez wątpienia ta mnogość bohaterów i wątków dodaje książce uroku, ponieważ czytelnik nie nudzi się przy czytaniu kolejnych rozdziałów. Każdy wątek jest bardzo dobrze dopracowany. Jednak, ostrzegam, że w momencie zakończenia książki bardzo dużo rzeczy pozostaje niewyjaśnionych. Po przeczytaniu ostatniego rozdziału miałam ochotę na więcej i więcej, ponieważ autorka pozostawiła wiele kwestii otwartych. Jestem bardzo ciekawa jak potoczyły się dalsze losy bohaterów, ale to nie jest mi dane i pozostaje mi jedynie moja wyobraźnia.

            Książkę naprawdę gorąco polecam – w czasie naszego gorącego lata, warto przenieść się w mroźne lasy Kanady, gdzie w nocy słychać wycie wilków.

Tytuł: Czułość wilków
Autor: Stef Penney
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2008
Ocena: 5,0/6

9 komentarzy:

 1. Kolejny tytuł warty przeczytania. Moja lista obowiązkowych lektur rozciągać się niedługo będzie w nieskończoność :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha, a ja o autorce wcześniej nie słyszałam. XIX-wieczna Kanada brzmi bardzo nęcąco!

  OdpowiedzUsuń
 3. Każda książka, której akcja osadzona jest w XIX wieku wydaje mi się już przez ten fakt niezwykła. Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może pozostawienie otwartych wątków to taka furtka dla autorki do napisania być może kiedyś dalszego ciągu (:

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się być ciekawa, ale szkoda, że nie ma kolejnej części skoro tyle kwestii pozostało otwartych.
  M :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Napisałaś bardzo zachęcającą recenzję :) Dodaję do mojej wakacyjnej listy tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać, jestem bardzo zainteresowana po Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń