czwartek, 23 marca 2017

G.R.R. Martin, Nawałnica mieczy. Krew i złoto


Źródło

            Saga Pieśni Lodu i Ognia sprawia, że moja spora niechęć do książek fantastycznych maleje w zawrotnym tempie. George R.R. Martin pisze tak, że opasłe tomy czyta się jak cienkie książeczki. „Nawałnica mieczy. Krew i złoto” to druga część trzeciej części sagi, a ja mogę się jedynie cieszyć, że jeszcze kilka tomów przede mną. Jedno jest pewne – każda część zapewnia sporą dawkę wrażeń.  

            Pisanie o kolejnych częściach tak popularnej sagi nie jest proste. Z jednej strony chciałabym podzielić się opisem fabuły, a z drugiej nie chcę zepsuć przyjemności tym, którzy są na początkowych tomach. Zdaję sobie sprawę, że zdecydowana większość osób widziała już serial lub już dawno przeczytała wszystkie tomy, ale jeśli miałabym zepsuć komuś delektowanie się martinowymi zwrotami akcji, to musicie mi wybaczyć, ale podobnie jak w przypadku recenzji poprzedniej części ominę krótki zarys fabuły.
            „Nawałnica mieczy. Krew i złoto” to zwroty akcji, śmierć, zdrady, intrygi, podstępy i wielkie zaskoczenie średnio co drugi rozdział. Autor nie oszczędza swoich bohaterów, lekką ręką stawia im coraz to nowsze przeszkody i rzuca im kłody pod nogi. Czego by jednak nie napisać to wszystko razem tworzy świetną historię, która pochłania bez reszty. Pełnowymiarowi bohaterowie, nawet ci drugoplanowi, są dopracowani w każdym aspekcie. Jedyne co może zdumiewać, to ich mnogość i to, że Martin sobie z nimi radzi.
            Krótko pisząc – Martin to mistrz. Trudno mi uwierzyć, że książka z tego gatunku mogła mnie tak wciągnąć, ale zostało mi tylko pochłaniać kolejne tomy i mieć nadzieję, że Martin w końcu wyda „Wichry zimy”, a ja nie będę musiała na nie długo czekać. Jeżeli jeszcze nie czytaliście „Gry to tron” to koniecznie musicie to nadrobić, bo naprawdę jest co czytać i na co czekać.

Tytuł: Nawałnica mieczy. Krew i złoto
Autor: George R.R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2014
Strony:636
Ocena: 5,5/6

Poprzednie książki autora:

4 komentarze:

 1. Przeczytałam na razie pierwszy tom i podobało mi się, ale nie zachwyciłam się aż tak jak się spodziewałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko "Grę o Tron" ale i kolejne części mam w planach

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wszystkie części przeczytałam, ale zgadzam się że to świetna seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam ani jednego tomu, ale mam wszystkie w domu. Czas chyba je wcisnąć na listę czytelniczą ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń