niedziela, 6 listopada 2016

K. Piskała, T. Potkaj, L. Popek, Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu


Źródło

            O Wołyniu napisano wiele. Jest to temat, o którym trudno czytać bez emocji, który nie traci na ważności, a świadectwa ocalałych z rzezi są równie poruszające teraz, jak i ponad pół wieku temu. Ludobójstwo na Wołyniu nie dotyczyło niestety jedynie dorosłych, gdyż objęło ono również dzieci, które, jeśli udało im się przeżyć, zostawały sierotami lub oddzielone od rodziców same musiały radzić sobie z traumą. Książka „Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu” powstała na podstawie odnalezionych po latach listów dzieci, które przebywając w sierocińcu w Pieskowej Skale, pisały do swoich bliskich.

            Zachowana korespondencja dała impuls do poznania historii ocalonych dzieci. Autorzy dotarli do nadawców listów, którzy obecnie są już staruszkami. Jako dzieci przeżyli ludobójstwo, ich spokojne życie zostało bezkarnie przerwane, a ich bliscy zamordowani. Sami uratowali się przez przypadek, dzięki temu, że byli przygotowani gdzie uciekać lub najbliżsi oddali za nich życie. Opowieści o wydarzeniach z Wołynia, które były widziane oczami dziecka, są niesamowicie sugestywne. Trudno jest czytać na spokojnie historie dzieci, teraz już dorosłych osób, które widziały tak przerażające obrazy.
W książce możemy przeczytać fragmenty korespondencji, która ujrzała światło dzienne po siedemdziesięciu latach. Każdy z zachowanych listów jest osobną tragedią. Jedno jest jednak wspólne – dzieci starają się pocieszyć rodziców, nie pokazywać im, że cierpią, choć tęsknota i chęć dowiedzenia się czegoś o losach bliskich cały czas przebija się przez czytane po latach zdania. Zamieszczone fotografie listów pokazują niepewne dziecięce pismo, trochę koślawe, z błędami, jednak niosące ze sobą ogromny ładunek emocjonalny.
            Trudno jest przejść obok tej książki obojętnie. Autorzy podejmują bardzo trudny, jednak ważny temat rzezi wołyńskiej. Tym bardziej wstrząsający, że opisujący ją z perspektywy ocalonych dzieci. Historie zamieszczone w książce są niezwykle poruszające, każda z tych relacji jest warta tego, by ją poznać i dowiedzieć się czegoś więcej o tych strasznych wydarzeniach. „Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu” to tytuł, który Was wzruszy, przerazi i wstrząśnie, jednak to książka z gatunku tych, które trzeba przeczytać.

Tytuł: Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu
Autor: Konrad Piskała, Tomasz Potkaj, Leon Popek
Wydawnictwo: Fabuła Fraza, 2016
Strony: 272
Ocena: 5/6

2 komentarze:

  1. Tak, trzeba będzie przeczytać... To najgorszy temat, jaki może być, bo nic mnie tak nie porusza jak krzywda dzieci (i zwierząt). Czy w książce są tylko fotografie fragmentów listów, czy też zdjęcia dzieci i sierocińca?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są również zdjęcia dzieci i inne fotografie. Masz rację krzywda dzieci i zwierząt dotyka najbardziej, bo to zawsze niewinne ofiary.

      Usuń