czwartek, 10 listopada 2016

M. Wojciechowska, Zapiski (pod)różne


Źródło

            Japonia, Etiopia, Wenezuela, Indie, Mongolia czy Alaska. To tylko niektóre kraje, które odwiedziła Martyna Wojciechowska. W czasie swoich licznych podróży robiła notatki, spisywała swoje przemyślenia i wspomnienia. Książka „Zapiski (pod)różne” to owoc dziesięciu lat podróży i zrobionych w ich czasie notatek. Zabawne momenty, niebezpieczne przygody i trafne obserwacje. Martyna Wojciechowska ujawnia kulisy swoich podróży, które stały się jej sposobem na życie.

            Nurkowanie z rekinami? Jedzenie byczych jąder i świnek morskich? Podróż superszybkim pociągiem w Japonii? A może polowanie na wielką anakondę? Dla Martyny Wojciechowskiej to żaden problem. Z większym lub mniejszym entuzjazmem podchodziła do niektórych spraw, jednak nigdy się nie poddawała, a każde doświadczenie sprawiało, że stawała się mądrzejsza i lepiej rozumiała kulturę i kraj, w którym właśnie przebywała. Napisany z humorem i dużym dystansem do siebie tekst jest przykładem na to, że nic nie jest niemożliwe. W dodatku różnorodność krajów i przygód sprawia, że podczas czytania tej książki nie można się nudzić.
            Zamieszczone fotografie idealnie ilustrują tekst, a ich ilość jest w sam raz taka, by nie mieć wrażenia, że dostajemy album z podróży, tylko ciekawą i zabawną książkę. Krótkie i wciągające rozdziały sprawiają, że pochłaniamy ją błyskawicznie, a gdy już ją skończymy to chcemy więcej. Z reguły nie jestem zwolenniczką skakania z tematu na temat, ale w tym przypadku w ogóle mi to nie przeszkadzało. Całość jest spójna i przemyślana, więc mimo różnorodności tematów nie wkradł się tutaj chaos.
            Dla fanów Martyny Wojciechowskiej to bez wątpienia pozycja obowiązkowa. Jednak również osoby, które lubią czytać o dalekich krajach i ciekawostkach z nimi związanymi, a także chętnie sięgają po literaturę podróżniczą, będą zadowoleni z tej lektury. „Zapiski (pod)różne” są zlepkiem różnych sytuacji, obserwacji i spotkań z ludźmi, a całość stanowi gwarancję świetnej lektury.

Tytuł: Zapiski (pod)różne
Autor: Martyna Wojciechowska
Wydawnictwo: Burda NG Polska, 2011
Strony: 200
Ocena: 5/6

2 komentarze:

  1. Chętnie bym poczytala o jej podróżach no i te ilustracje zachęcają:)

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest kobieta, której mogę słuchać zawsze i zawsze jest inspirująca. Niezmiennie pozostaję pod wrażeniem jej kultury osobistej i empatii. Książkę z przyjemnością poznam.

    OdpowiedzUsuń