wtorek, 22 listopada 2016

A. Christie, Zakończeniem jest śmierć


Źródło

            Starożytny Egpit, Teby. Po śmierci męża Renisenb wraca wraz z małą córeczką do rodzinnego domu. Jej ojciec jest kapłanem ka, czyli kapłanem, który opiekuje się grobowcem. Na pozór spokojne życie rodziny zostaje zakłócone, gdy Imphotep, głowa rodziny, wraca do domu przywożąc ze sobą młodą i piękną konkubinę. Nofret wprowadza zamęt wśród domowników i budzi w nich niechęć, a także poczucie zagrożenia. Gdy pewnego dnia zostaje odnaleziona martwa, jej śmierć mimo wrażenia zwykłego wypadku, dla niektórych nie jest przypadkowa. A jak się później okaże to dopiero początek tajemniczych wydarzeń w rodzinie.

            Agatha Christie i starożytny Egipt. Czy może być ciekawsze połączenie? Kryminał, którego akcja została osadzona w czasach starożytnych w niczym nie ustępuje tym, które dzieją się w zdecydowanie bliższych nam czasach. Zarówno bohaterowie, jak i intryga są dopracowane w każdym stopniu, a tak dobrze znana przebiegłość Christie w maskowaniu mordercy ponownie daje o sobie znać. Zakończenie jak zwykle wprawia w zaskoczenie, a gdy już poznamy prawdę trudno uwierzyć, że wszystko tak logicznie układa się w całość. Christie udowadnia, że potrafi stworzyć ciekawy i przewrotny kryminał z akcją w każdych czasach, nawet tych najbardziej odległych.
            Świetny styl, wyraziści bohaterowie, ciekawa fabuła i zaskakujące zakończenie to wyznaczniki kryminałów Christie. Umiejscowienie akcji w starożytnym Egipcie było ryzykownym posunięciem, bo można było nie uchwycić chociażby klimatu tamtych czasów. Tak się jednak nie stało i dzięki temu możemy przeczytać znakomity kryminał, którego bohaterowie to mieszkańcy starożytnych Teb. „Zakończeniem jest śmierć” to z pewnością jedna z ciekawszych książek Królowej Kryminału.

Tytuł: Zakończeniem jest śmierć
Autor: Christie Agatha
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2016
Strony: 244
Ocena: 4,5/6

7 komentarzy:

 1. Starożytny Egipt?! Biorę :D Może to właśnie od tej książki powinnam zacząć swoją przygodę z tą autorką ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli lubisz starożytny Egipt, to myślę, że się nie zawiedziesz :)

   Usuń
 2. No, no, no, jestem bardzo zainteresowana. Wielbię Agathę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze nic Christie!

  Spojrzenie EM

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie przeczytałam jedną książkę Christie, ale na pewno sięgnę po inne, więc to tylko kwestia czasu aż tę też przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mi tak trudno idzie odkrywanie Christie. Jak na razie przeczytałam raptem jej jedną książkę. Ale z czasem będę nadrabiać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i mnie książka bardzo się spodobała!
  Może nie początek, bo nie ogarniałam imion... ale później intryga jak najbardziej przypadła mi do gustu. Przeczytałam na raz! :D

  OdpowiedzUsuń