wtorek, 2 sierpnia 2016

D. Altınyeleklioğlu, Sułtanka Kösem. Czarna Królowa


Źródło

            Mahpeyker Kösem Sultan spełniła swoje największe marzenie. Stała się królową, żoną sułtana, jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Imperium Osmańskim. Nikomu wcześniej nieznana Nastja, biedna niewolnica, która została uprowadzona ze swojej rodzinnej wioski, jest teraz żoną sułtana Ahmeda I. Jej życie zmieniło się diametralnie, już nie musi nikomu usługiwać, teraz to ona wydaje rozkazy, mieszka w oszałamiającym pałacu i nosi przepiękne stroje. Bycie sułtanką nie jest jednak tak wspaniałe, jakby się mogło wydawać. Z każdej strony trzeba obawiać się zdrady, nikomu nie można całkowicie zaufać. W pałacu na porządku dziennym są morderstwa, więc każdego dnia trzeba założyć, że ten będzie ostatni.

            „Sułtanka Kösem. Czarna królowa” to druga książka Demet Altinyeleklioglu o żonie Ahmeda I. Trzeba przyznać, że ta część jest dużo bardziej polityczna. Więcej tutaj walk o władzę, spraw państwowych, zakulisowych rozgrywek i życia pałacowego. Razem z główną bohaterką poznajemy blaski i cienie władzy w Imperium Osmańskim. Mahpeyker Kösem jest silna, inteligentna, pewna siebie i potrafi świetnie odnaleźć się w pałacowym świecie. Wraz z rozwojem akcji obserwujemy jak bohaterka dojrzewa do roli królowej, jak spełniają się jej marzenia, ale równocześnie to, jak konfrontuje się z realnym światem władzy, intryg i zdrady. Moim zdaniem, druga część jest zdecydowanie lepsza od pierwszej, właśnie ze względu na ten polityczny charakter.
            XVII-wieczny obraz Imperium Osmańskiego, jaki odmalowuje nam autorka, jest pełen barw, pięknych królowych, wspaniałych pałaców i ogrodów, a jednocześnie zdradzieckich sług, bratobójców, szalonych władców i zawiedzionych nadziei. Nie musicie być fanami serialu „Wspaniałe stulecie”, żeby docenić historię Sułtanki Kösem. Każdy, kto lubi powieści historyczne, interesuje się historią Imperium Osmańskiego, czy też lubi czytać o pięknych i silnych królowych, będzie zadowolony z lektury.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Tytuł: Sułtanka Kösem. Czarna królowa
Autor: Demet Altınyeleklioğlu
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2016
Strony: 400
Ocena: 4,5/6

8 komentarzy:

 1. Lubię Kosem, bardzo chętnie poznam bliżej historię tej sułtanki, była ona niezwykłą postacią w historii Imperium Osmańskiego, lubię książki historyczne, więc pewnie znajdę czas dla tej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę mnie odstrasza to polityczność, ale może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam serial, więc za książki na pewno się zabiorę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że moja mama by to chętnie poczytała :D

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie nie coś czuję, że książka DEFINITYWNIE nie dla mnie.
  Książka na pewno jest fajna, jednak tematy polityki itd. to niestety nie moja tematyka :)
  Pozdrawiam Juliet z bloga zapiskizgredka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zamierzam rozpocząć pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem fanką serialu i chyba nie jest to ksiązka dla mnie.

  A u mnie konkurs - można wygrać książkę :) Zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja mama bardzo lubi, jak będzie fajna promocja to kupię jej oba tomy:)

  OdpowiedzUsuń