sobota, 27 sierpnia 2016

M. A. Brzozowski, Boskie. Włoszki, które uwiodły świat


Źródło
            Włoszki, kobiety, które wyróżniają się temperamentem, namiętnością, żywiołowością i poczuciem stylu. Maciej A. Brzozowski zebrał życiorysy dziesięciu Włoszek i stworzył książkę, która oddaje im hołd. Artystki, władczynie, podróżniczki, kochanki, żony i matki. Żyjące na przestrzeni kilku wieków kobiety, które wpłynęły na losy historii i które potrafiły zawalczyć o swoje marzenia. Życie każdej z nich obfitowało w niezwykłe zwroty akcji, zmieniało się jak w kalejdoskopie i nie zawsze było kolorowe. Osiem kobiet było rodowitymi Włoszkami, dwie natomiast, mimo że pochodziły z innych krajów, nierozerwalnie związały swoje życie z Włochami.

            Sonia Gandhi, Matylda z Canossy, Olimpia Maidalchini, Katarzyna Medycejska, Luisa Casati, Edda Ciano, Carla Bruni, Virginia Oldoini, Krystyna Wazówna i w końcu Jadwiga Toeplitz-Mrozowska. Oto wszystkie bohaterki niniejszej książki. Bardzo dobrze znane i te trochę zapomniane. Jednak wszystkie, bez wyjątku, zasługujące na to, by o nich pisać i mówić. I to pisać tak, by zaciekawić Czytelnika, co autorowi się udało. Narracja jest prowadzona bardzo płynnie, a tekst wzbogacają zdjęcia. Autor odkrywa przed Czytelnikiem najważniejsze momenty w życiu bohaterek, wskazuje jak dużą rolę odegrały w czasach, w których żyły i opowiada o nowych szlakach, które wytoczyły poszczególne kobiety. Te związane z polityką, władzą, światem mody i teatru. Te, które szokowały i elektryzowały współczesnych, jak i te wielbione przez tłumy.
            Jeżeli lubicie czytać o interesujących postaciach, zarówno historycznych, jak i współczesnych, fascynują Was Włochy i ludzie tam mieszkający, czy też często sięgacie po książki, które są poświęcone wyjątkowym kobietom, to ten tytuł mogę Wam śmiało polecić. Książkę czyta się przyjemnie i szybko, a jej bohaterki są bardzo intrygujące i prowadziły fascynujące życie.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont.

Tytuł: Boskie. Włoszki, które uwiodły świat
Autor: Maciej A. Brzozowski
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2016
Strony: 336
Ocena: 4/6

5 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja, chętnie sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przysłuchiwałam się rozmowie z autorem tej książki w Dzień Dobry TVN i przyznam szczerze, że jej tematyka mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety musiał mnie ominąć ten wywiad, a szkoda, bo z chęcią posłuchałabym sobie autora :) Sama książka jest bardzo interesująca, tak jak interesujące są jej bohaterki :)

   Usuń
 3. Myślę, że to raczej nie książka dla mnie. Nie za bardzo przepadam za czytaniem książek o życiu osób, które w jakiś sposób stały się znane.

  OdpowiedzUsuń