czwartek, 11 sierpnia 2016

W. Cejrowski, Gringo wśród dzikich plemion


Źródło
            Wojciecha Cejrowskiego nie muszę nikomu przedstawiać. Jestem pewna, że każdy chociaż raz widział jego program w telewizji. Charakterystyczny styl i dalekie podróże to jego znaki rozpoznawcze. „Gringo wśród dzikich plemion” to Pan Cejrowski w wersji książkowej. Indianie, piesze wędrówki przez dżungle, nielegalne przekraczanie granic w Ameryce Południowej, a w końcu zabawne anegdoty z życia podróżnika. Białego wśród Dzikich.
            Nie wiem z czego to wynika, ale podczas czytania tej książki miałam w głowie głos autora, który spokojnie snuł swoją opowieść. Opowieść o dzikich plemionach, które mieszkają głęboko w dżungli, o Indianach, którzy z zaciekawieniem oglądają białą skórę i włosy na rękach i nogach podróżnika, o motylach, które są nieziemsko piękne, ale i zabójcze, a także o nieprzebytej dżungli, która fascynuje i przeraża jednocześnie. Cejrowski pisze o Dzikich z wielkim szacunkiem i przedstawia ich jako odważnych, mądrych i troszkę leniwych ludzi. Indianie cieszą się chwilą, nie liczą czasu, nie przejmują się tym co będzie jutro, skoro dzisiaj można poleżeć w hamaku, to nie ma się co przejmować, czy jutro będzie co jeść.
            Książka została napisana w bardzo gawędziarski sposób. Mamy wrażenie, że autor usiadł przy ognisku i z każdym nowym rozdziałem zaczyna swoją pełną przygód historię. Czasami wpada tam odrobina chaosu, kiedy przeskakujemy z miejsca na miejsce i przenosimy się do różnych lat, jednak nie jest to duży problem podczas czytania. Lekturę umilają nam fotografie, które świetnie wkomponowują się w tekst. Moim faworytem są zdjęcia przedstawiające studium min autora podczas jedzenia robaków.
            Nieważne czy jesteście fanami Cejrowskiego, czy też nie. „Gringo wśród dzikich plemion” to świetna książka podróżnicza napisana z dużym poczuciem humoru. Podczas czytania zaśmiejecie się nie raz, nie dwa, a w dodatku dowiecie się wielu ciekawych informacji o tym, jak przetrwać w dżungli i co zrobić kiedy w palcu zalęgnie Wam się motyl. Czego by o Panu Cejrowskim nie powiedzieć, to talentu do snucia ciekawych opowieści mu nie brak, a to naprawdę sztuka zaciekawić dzisiaj Czytelnika.

Tytuł: Gringo wśród dzikich plemion
Autor: Wojciech Cejrowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2011
Strony: 304
Ocena: 5/6

12 komentarzy:

 1. Uwielbiam, uwielbiam książki autora, czytałam po kilka razy i nigdy nie będę mieć dość ;) a wydanie, ilustracje, po prostu cudo ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cejrowski świetnie opowiada. Nie wciska swojej ideologii. To prawda, że słyszy się jego głos w trakcie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chłopak mówił mi, że to najśmieszniejsza książka, jaką czytał :) Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nigdy nie przepadałam za Cejrowskim, wiem, że ciekawie opowiada, bo widziałam nie raz jego program, ale jakoś nie mogę się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z Cejrowskim mam różne okresy - jedna ok, super, mogłbym go oglądać godzinami i sięgać tylko po jego ksiązki, a czasami... no cóż. Nie mam pojęcia co się dzieje, ale jestem z nim na bakier :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tam bardzo lubię Cejrowskiego, tej jeszcze nie poznałam, ale zamierzam :) ale fakt, że jest nierówny i miewa swoje wzloty i upadki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja na razie przeczytałam tylko jedną książkę Pana Cejrowskiego, ale bardzo mi się podobała, więc na pewno sięgnę również i po ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziwne, niby taki znany, a nie czytałam jeszcze nic jego autorstwa. Chyba muszę to zmienić, a ta pozycja wydaje się być dobrym początkiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to też była pierwsza książka jego autorstwa ;)

   Usuń
 9. Też lubię taki gawędziarski styl pisania, ale pan Cejrowski mnie do siebie na spotkaniu na targach tak zniechęcił, że teraz jak patrzę na jego książki, to mnie też takie zniechęcenie ogarnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mogę zapytać czym Cię zniechęcił? Wiem, że to bardzo kontrowersyjna postać, ale ja nie miałam z nim nigdy do czynienia osobiście.

   Usuń