piątek, 29 lipca 2016

Zapowiedzi wydawnicze: sierpień 2016

Cześć!Jesteście ciekawi, co ciekawego przygotowały wydawnictwa na sierpień? Oto kilka propozycji, które ukażą się już niedługo :)


Czwarta Strona

Źródło
Magdalena Wala, Marianna

Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki?
Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna,  postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę.  Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać młodą dziewczynę. Gdy jednak  bój nic nie dał, a rodzinie grozi konfiskata dóbr czy nawet przyśpieszony wyjazd na Sybir, trzeba poświęcić się po raz kolejny.
Marianna nie ma wyboru – jak najszybciej musi wyjść za mąż. Upatrzony kandydat w zasadzie ma wszystko – jest bogaty, młody, utytułowany i – co najważniejsze – rozpaczliwie poszukuje żony. No właśnie… Nie zbyt piękne, aby było prawdziwe?
Przed młodą dziewczyną wiele wyzwań. Będzie musiała odnaleźć się w świecie salonowych spisków i nie ulec grze pozorów…
XIX-wieczny świat intryg i baśniowej miłości. Czy dasz się do niego wciągnąć?

PREMIERA: 3 sierpnia

Wydawnictwo Literackie

Źródło
Patricia Highsmith, Carol

Nowy Jork, lata 50. dwudziestego wieku. Dziewiętnastoletnia Therese, początkująca scenografka, zatrudnia się w wielkim domu towarowym. W przedświątecznym zgiełku spotyka piękną, starszą od niej kobietę. Nawiązują znajomość. Młodziutka bohaterka jest urzeczona elegancką, bogatą i fascynującą Carol. Z czasem więź między nimi staje się coraz mocniejsza, a Therese stopniowo odkrywa, że tym, co je łączy, jest miłość - nie tylko duchowa, ale i fizyczna. Wahania bohaterki, czy może i powinna zerwać z dotychczasowym życiem, a także rozterki Carol, która ma męża i dziecko, przedstawione są bardzo prawdziwie i z rzadką otwartością. Powieść sama autorka uważała w owych czasach za skandalizującą, dlatego opublikowała ją pod pseudonimem i dopiero w latach 80. przyznała się do jej autorstwa.


PREMIERA: 25 sierpnia

Czarne

Źródło
Drauzio Varella, Klawisze

Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania.
Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych zarówno przez więźniów, jak i przez policję. Ludzi, którzy niejednokrotnie tylko tym różnią się od skazanych, że wolno im co dzień wychodzić na wolność.
Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcją brazylijskie zakłady penitencjarne.


PREMIERA: 24 sierpniaŹródło
Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa, Nieobecne miasto

To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.PREMIERA: 10 sierpnia
Prószyński i S-ka

Źródło
Sarah Waters, Ktoś we mnie


Lata powojenne, Anglia. Czterdziestoletni doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości, będącej od paru stuleci własnością Ayresów, zubożałej rodziny ziemiańskiej. Dwór, dawniej piękny i okazały, popada w ruinę. Park i ogrody zarosły chwastami, a wskazówki zegara znieruchomiały na godzinie za dwadzieścia dziewiąta. Zdziwaczała pani Ayres, jej niezależna córka i ambitny, zagubiony syn, który nigdy nie doszedł do siebie po katastrofie samolotowej, bezskutecznie próbują iść z duchem czasu.
Mijają dni - i dom Ayresów staje się tłem mrocznych, niepokojących zdarzeń. Faraday nie wie, że los rodziny, której usiłuje przyjść z pomocą, nieodłącznie splecie się z jego własnym. Czy zdoła zapobiec tragedii?
Mistrzyni fabuły przygotowała dla nas kolejną niespodziankę. Jedno jest pewne: nie będziemy rozczarowani.

PREMIERA: 16 sierpnia


Filia

Źródło
Hubert Hender, Kolejność

Jeden z górników pracujących w kopalni w Kowarach zostaje bestialsko zamordowany w zupełnych ciemnościach. Mężczyzna nie potrafi zidentyfikować swojego oprawcy, nie jest w stanie uciec, a jego ostatnim uczuciem jest obezwładniający strach. Wkrótce pojawiają się następne ciała, wszystkie ponumerowane w osobliwy sposób.
Do śledztwa zostają przydzieleni komisarz Iwanowicz z jeleniogórskiej komendy i jego młodszy kolega, podkomisarz Gawłowski. Próbują ustalić, kto brutalnie zabija kolejnych mężczyzn, i desperacko starają się przerwać ponury cykl.
Iwanowicz, dręczony wspomnieniami, od których nie jest w stanie uciec, prowadzi śledztwo po omacku. We wszechobecnym mroku pobłyskują jedynie niewyraźne światła okolicznych miast.

PREMIERA: 17 sierpnia
Znak

Źródło
Małgorzata Czyńska, Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego

Szalał za nimi z wzajemnością. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo staczał się na dno rozpaczy. Arystokratki i służące, podlotki i poważne matrony, aktorki i doktorowe. Demoniczne. Znane dziś z kart powieści, portretów, fotografii i… listów do Żony.
Witkacy - wysoki, przystojny z błyskiem w oku. Artysta. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.
Jadwiga, jego Żona - zielonooka, rudowłosa, o zmysłowych ustach. Ich małżeństwo trwało szesnaście burzliwych lat, dzieliły ich setki kilometrów, ale wiedzieli o sobie wszystko. Pisał do niej: „Ty jednak jesteś jedyna i na to nie ma rady. Wszystkie baby możliwe są niczym wobec Ciebie.”

PREMIERA: 22 sierpnia

15 komentarzy:

 1. Ja bym bardzo chciała w końcu poznać bliżej twórczość Sarah Waters. :) Ale i wspomniana wyżej "Carol" wydaje się mega ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,Klawisze" to mój typ nr 1, muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tyle ciekawych książek, a tak mało czasu :( Jak widzę kolejne zapowiedzi wydawnicze, to chce mi się płakać, bo każdorazowo sobie uświadamiam, że nigdy nie przeczytam wszystkiego, co chciałabym przeczytać :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej interesują mnie "Klawisze"- już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesuje mnie Kolejność :D

  OdpowiedzUsuń
 6. "Nieobecne miasto" to lektura dla mnie. "Kolejność" też.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kobiety Witkacego muszę polecić koleżance!

  OdpowiedzUsuń
 8. Różnorodnie:) Zaciekawiły mnie "Kobiety Witkacego" i opowieść o drugiej stronie Zakopanego...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciągle natykam się na Sarah Waters. Okładki mdłe, nieciekawe. Treści nie znam. To ciekawa autorka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie właśnie okładki jej książek się podobają ;) Jeżeli chodzi o treść, to trudno mi coś powiedzieć, bo jeszcze przede mną :)

   Usuń
 10. Sarah Waters uwielbiam! Już się nie mogę doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że Carol nakręcono na podstawie książki..ciekawe ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hm... Nie słyszałam o żadnej z nich

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmm... Też o nich jeszcze nie słyszałam. To "Kuba Szpilka" całkiem nieźle brzmi

  OdpowiedzUsuń