środa, 27 lipca 2016

K. Enerlich, Rzeka ludzi osobnych


Źródło

            Katarzyna miała męża i kochanka. Teraz nie ma ani jednego, ani drugiego i wylądowała na mazurskiej wsi. Wsi, w której od 1830 roku mieszkają staroobrzędowcy. W tym zapomnianym przez świat miejscu krzyżują się historie Polaków, Rosjan i Prusaków. Wydawać by się mogło, że taka mała wieś nie będzie miała nic do zaoferowania. Katarzyna zaczyna jednak odkrywać fascynującą historię staroobrzędowców i kobiet z rodziny Malewanów. Rudowłose, silne, zajmujące się sadownictwem kobiety, które wyróżniają się na tle innych mieszkańców wsi. Ostatnią z linii Malewanów jest sąsiadka Katarzyny, Augusta, starsza kobieta, która patrzy niechętnym okiem na przyjazd obcej kobiety do wsi.

            „Rzeka ludzi osobnych” to spokojnie płynąca opowieść o mieszkańcach Wojnowa. Tych z XIX wieku, jak i tych obecnych. Staroobrzędowcy, którzy są nierozerwalnie związani ze wsią, są także integralną częścią tej historii. Wydaje się, że ci żyjący w zgodzie z naturą, posiadający ikony w domach i chodzący do molenny ludzie, są od XIX wieku tacy sami. Oddanie się samotności i odcięcie się od nowoczesnego świata staje się jednak lekiem na problemy głównej bohaterki. Katarzyna jest kobietą, która próbuje poukładać sobie życie na nowo. Nie szuka przygód w egzotycznych krajach, tylko wyjeżdża do opuszczonego domu na Mazurach. Decyzja, którą podejmuje staje się momentem przełomowym w jej życiu, jak i życiu Augusty – osiemdziesięcioletniej kobiety, która przez całe życie nie opuściła swojej wsi.
            Katarzyna Enerlich stworzyła książkę o samotności, która pozwala odnaleźć spokój ducha i zmienić swoje priorytety, książkę o przeszłości, która wciąż oddziałuje na teraźniejszość, a także o silnych kobietach, które poradzą sobie w każdej sytuacji. Autorka pozwala płynąć opowieści od XIX wieku, poprzez pierwszą i drugą wojnę światową, aż do chwili obecnej. Jeżeli macie ochotę poznać nieznany świat staroobrzędowców, to zawitajcie do Wojnowa. Nie pożałujecie.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MG.

Tytuł: Rzeka ludzi osobnych
Autor: Katarzyna Enerlich
Wydawnictwo: MG, 2016
Strony: 300
Ocena: 4,5/6

9 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie! Zastanawiałam się nad tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce nie słyszałam,a le myślę że się skuszę. Jednak na pewno nie będzie to w najbliższym czasie z powodu przepełnienia książkami :) xD
  Pozdrawiam Juliet z loga zapiskizgredka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm, mnie ta książka jednak tak bardzo nie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co prawda teraz jakoś zbyt mocno mnie do tego tytułu nie ciągnie, ale jestem pewna, ze z czasem się z nim zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś tak zawsze się lekko wzbraniam przed książkami "polskimi", nie wiem czemu, ale dziwnie mi się czyta jak powieść dzieje się na Mazurach, a nie w Tokio czy Londynie. ;d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze do niedawna miałam tak samo, ale teraz całkiem przyjemnie czyta mi się o miejscach, które znam lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że je poznam ;)

   Usuń
 6. Czytałam i mnie ta książka bardzo urzekła, ale lubię takie niespieszne opowieści z historią w tle:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca pozycja, temat staroobrzedowcow mnie zaintrygował.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie dziękuję za dobre słowo. Autorka

  OdpowiedzUsuń