wtorek, 5 lipca 2016

D. Chacón, Uśpiony głos


Źródło

            Wojna domowa w Hiszpanii. W więzieniu przebywają kobiety, które zostały oskarżone o działalność polityczną i sympatie republikańskie. Wśród osadzonych matek, żon, córek i sióstr przebywają Hortensja, Reme, Elvira i Tomasa. Każda z nich radzi sobie na swój sposób z zamknięciem i tęsknotą za rodziną. Kobiety muszą być silne, żeby przetrwać, a nieliczne odwiedziny, kiedy mogą zobaczyć się z najbliższymi, są tym, na co obok wolności, czekają najbardziej.

            Dulce Chacon napisała niezwykle poruszającą i wstrząsającą książkę o dramacie kobiet w czasie wojny domowej. Mężczyźni walczą na froncie, ale kobiety także podejmują walkę. O przetrwanie, o najbliższych, o sprawiedliwość i o pokój. Kobiety walczą na różne sposoby, nie obawiając się również sięgnąć po broń. Książka nie opowiada jednak jedynie o kobietach osadzonych w więzieniu, ale również o tych, które pozostają na wolności. Życie obu grup jest ciężkie, wszystkie muszą uważać na to co mówią i co robią, a każdy nieuważny krok może doprowadzić do śmierci.
            „Uśpiony głos” pokazuje bezsensowność wojny i cierpienie niewinnych ludzi. Nie jest to lekka książka na dobranoc, która poprawi nam humor, wręcz przeciwnie. Trudny temat i cierpienie głównych bohaterek sprawiają, że ciężko jest zapomnieć o lekturze, nawet po dłuższym czasie. Jednakże autorka ma lekkie pióro,  rozdziały są krótkie, więc książkę pochłania się błyskawicznie. Poznajcie historię kobiety, której pisane było zginąć i jej siostry o niemożliwie niebieskich oczach.

Tytuł: Uśpiony głos
Autor: Dulce Chacón
Wydawnictwo: Marginesy, 2014
Strony: 384
Ocena: 5/6

10 komentarzy:

 1. Wojna to czyste zło... będę musiała zaznajomić się z tą książką. Na pewno bardzo mnie poruszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężki temat. Kiedyś na pewno przeczytam, jednak w tej chwili nie dałabym chyba rady poznać historii tych kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematy wojenne są mi bardzo bliskie, a o tej pozycji niestety jeszcze nie słyszałam. Będę więc musiała się nią zainteresować, bo mnie zaintrygowałaś!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta okładka jest przerażająca. Co do książki chciałabym ją przeczytać, ale trochę się boję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka mnie przeraża... jeśli książka jest równie mocna to muszę ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej pozycji, ale fabuła wydaje się bardzo interesująca. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Okropna okładka. Ale tematyka, choć trudna, zachęca.
  Zapraszam do siebie. Od dzisiaj konkurs - do wygrania "Ocalona" Alexandry Duncan :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka jest dla mnie bardzo wymowna i nawiązuje to samej tematyki, a ta chociaż nie będąca miłą, łatwą i przyjemną, bardzo mnie przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciężka tematyka, może nie w najbliższym czasie, bo latem wolę jednak ,,lżejsze" książki ale w przyszłości i ja po nią chętnie sięgnę!

  OdpowiedzUsuń