piątek, 22 lipca 2016

D. Altınyeleklioğlu, Sułtanka Kösem. W haremie


Źródło

            Anastazja, czy też Nastja jak nazywali ją rodzice, została porwana z rodzinnej wyspy Milos, w wyniku czego trafiła do sułtańskiego haremu. Nastoletnia jeszcze dziewczyna musiała szybko dostosować się do nowej sytuacji, w której jej jedynym zadaniem było służenie innym. Pewnego dnia spotkała niewidomego żebraka, który przepowiedział jej, że zostanie królową. Od tego momentu Nastja zaczęła marzyć o tym, by słowa żebraka stały się prawdą. Piękna i harda dziewczyna szybko zwróciła na siebie uwagę babki sułtana Ahmeda I, przez co młoda Greczynka została wciągnięta w wir pałacowych intryg.

            „Sułtanka Kösem. W haremie” to pierwsza część historii służącej, która została sułtanką. Książka jest o tyle ciekawa, że tytułowa bohaterka to postać historyczna, która na dobre zapisała się w dziejach Imperium Osmańskiego. Wykorzystując fascynującą historię Anastazji, autorka stworzyła barwną i wciągającą książkę, którą czyta się z rosnącym zaciekawieniem. Warto podkreślić, że wiernie odwzorowano wszystkie zwyczajnie, wnętrza, stroje i detale związane z XVII-wiecznym dworem sułtańskim. Autorka z niezwykłą dokładnością opisuje wspaniałe stroje noszone przez główną bohaterkę, a także stara się oddać atmosferę panującą w sułtańskim haremie.
            Jestem pewna, że wszyscy fani serialu „Wspaniałe stulecie” nie przejdą obok tej książki obojętnie. Jednak nawet ci, którzy serialu nie oglądali, nie powinni wzbraniać się od lektury. Pałacowe intrygi, walki o władze, trucizny i bezwzględni mieszkańcy pałacu – to wszystko sprawia, że książka nie zawiedzie fanów takich klimatów, a także tych, którzy lubią powieści historyczne. 
 
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Tytuł: Sułtanka Kösem. W haremie
Autor: Demet Altinyeleklioglu
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2016
Strony: 488
Ocena: 4/6

11 komentarzy:

 1. Jestem fanką takich książek, więc jak najbardziej sięgnę po „Sułtanka Kösem. W haremie”.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wierne odwzorowanie XVII wiecznego sultanskiego dworu jest zachęcające. Sama historia sultanki również;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym się do tej książki przekonać, ale po serialu...jakoś po prostu nie potrafię. To chyba nie jest odpowiedni czas, lub po prostu nie jest to lektura dla mnie...
  Ale walczę z tym! :)
  Pozdrawiam!
  książki, czytadła i inne dziwadła...

  OdpowiedzUsuń
 4. "Wspaniałe stulecie" jeszcze oglądam, bo nadrabiam odcinki, ale tej cześci czy też serii jeszcze nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ogromną chrapkę na tę powieść, lubię te tureckie klimaty, a sama Kosem wydaje się naprawdę ciekawą postacią, ech, muszę w końcu zaryzykować i kupić tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam serial Wspaniałe Stulecie, ale postać Kosem wzbudza we mnie mieszane uczucia. Nie polubiłam jej tak bardzo jak Hurrem i Sulejmana, dlatego też waham się nad sięgnięciem po książkę o niej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio mamy wysyp książek w tureckich klimatach, być może kiedyś się i na tę skuszę, ale na razie podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie oglądam tego serialu i wątpię żebym po książkę sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem fanką tego serialu, choć znam wiele osób, które sie nim zachwycają. W związku z tym nie mam zbytniej ochoty na książkę.

  Zapraszam na konkurs - zadaj pytanie i zgarnij książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kupiłabym to chętnie babci, bo jest fanką serialu. :D

  OdpowiedzUsuń