czwartek, 1 grudnia 2016

Zapowiedzi wydawnicze: grudzień 2016

Cześć! 


Przeglądając oferty wydawnictw na ten miesiąc z przykrością zobaczyłam, że zbyt wielu nowości nie doświadczymy w grudniu. Jednak, żeby nie było, że nic nie ma - oto trzy książki, które mnie zaciekawiły.


Wydawnictwo Literackie:

Ks. prof. J. Naumowicz, Historia świątecznej choinki


Sięgające pod sam sufit i całkiem malutkie. Pachnące lasem i te nowoczesne, sztuczne. Uginające się pod ciężarem ozdób albo ubrane skromnie – w kilka bombek i włosy anioła. Jednym słowem choinka – drzewko, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia.
Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji? Właśnie o tym w fascynujący, czasem poważny, a czasem bardzo lekki sposób opowiada wybitny znawca historii Kościoła ks. prof. Józef Naumowicz.
Tak jak choinka ma moc skupienia całej rodziny w jednym miejscu,  tak i ta książka będzie pretekstem do wspólnego spędzania czasu i opowiadania rodzinnych historii związanych ze świętami.PREMIERA: 8 grudnia

Znak:

A. Wójcik, M. Zdziarski, Dobranoc, Auschwitz

Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie.
Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji.
Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.
Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.
Stefan Lipniak, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.


PREMIERA: 28 grudnia

Wielka Litera:

B. Jay Jones, George Lucas. "Gwiezdne wojny" i reszta życia

25 maja 1977 roku do zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin został wprowadzony niskobudżetowy niezależny film science-fiction. Wymyślone, napisane i wyreżyserowane przez mało znanego twórcę George’a Lucasa Gwiezdne wojny niespodziewanie pobiły wszelkie rekordy oglądalności. Zmieniły też kinematografię, zapoczątkowując nowy sposób produkcji i promocji filmów, a przede wszystkim zrewolucjonizowały świat efektów specjalnych. Lucas, inspirowany przez innowatorów takich jak Francis Ford Coppola czy Steven Spielberg, korzystał z najnowszych osiągnięć techniki i ciągle ulepszał swoje dzieła. Tak jak jego filmy i bohaterowie weszli do kanonu kinematografii, tak on sam stał się uwielbianą przez miliony ikoną kina.
PREMIERA: 14 grudniaZnaleźliście coś dla siebie, czy czekacie do początku przyszłego roku na coś innego? :)

11 komentarzy:

 1. Grudzień chyba nie będzie dla mnie książkowym miesiącem. Stanowczo czekam na styczeń:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Historia świątecznej choinki" brzmi ciekawie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Twoich propozycji czekam na "Dobranoc, Auschwitz". Dodatkowo moją premierą miesiąca jest książka "Gdy zapada zmrok" - Horst.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chyba poczekam na styczeń :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oooo ostatnia pozycja wygląda ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię czytać książki o tematyce obozowej. Nie, nie jestem masochistką- po prostu chciałabym o tym czasie wiedzieć jak najwięcej. Może po to, by pamięć o tych ludziach nie zaginęła?

  OdpowiedzUsuń
 8. Nic ciekawego w tym grudniu ;) Czekam na styczeń i wtedy zacznie się zakupowe szaleństwo :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że wraz z nadchodzącym rokiem pojawi się mnóstwo wspaniałych nowości. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie wybrałabym tę książkę o Auschwitz.
  Zapraszam na post z bransoletkami :)

  OdpowiedzUsuń