piątek, 30 grudnia 2016

K. Janicki, Damy ze skazą


Źródło

            Chyba nikt nie będzie miał problemu z odpowiedzią na pytanie kim był Bolesław Chrobry, Mieszko II czy Kazimierz Odnowiciel. Ci polscy władcy są nam znani od najmłodszych lat, jednak czy z taką łatwością potrafilibyśmy wymienić ich żony, córki i matki? Rycheza, Maria Dobroniega czy Przedsława. O kobietach, żyjących w czasach wczesnego średniowiecza możemy powiedzieć niewiele, a już zdecydowanie mniej niż o ich mężczyznach. Jednak każda z wymienionych powyżej kobiet odznaczyła się w życiu polskich władców, a ich koneksje i silne charaktery wpływały na wydarzenia polityczne. 
        
            Kamil Janicki to autor, który nie boi się łączyć prawdy historycznej z niewielką nutą fabularyzowanych wątków. W efekcie czytamy książkę historyczną, a dostajemy opis wewnętrznych rozterek głównych bohaterek, ich trosk, marzeń i obaw, a także prawdopodobnych wydarzeń z ich udziałem. W wyniku takiego zabiegu wszystko, o czym czytamy staje się nam bliższe, a bohaterowie i ich postępowanie bardziej zrozumiałe. Gdybyśmy dostali suchy tekst, okraszony mnóstwem przypisów i polemik z innymi autorami, lektura „Dam ze skazą” stałaby się książką jedynie dla największych pasjonatów historii. Janicki postanowił jednak przybliżyć nam sylwetki wczesnośredniowiecznych kobiet na szczytach władzy, w sposób, który ukazuje je jako pełnokrwiste bohaterki najlepszych powieści.
            Tytuł książki wskazuje, że będziemy mogli poczytać o kilku kobietach, jednak zdecydowana większość tekstu została poświęcona Rychezie. Żonie Mieszka II, córce siostry cesarza Ottona III. Można powiedzieć, że to ona jest główną bohaterką książki. Pozostałe kobiety wypadają na jej tle słabo. Nie oznacza to jednak, że autor pominął najważniejsze żeńskie postaci epoki i to nie tylko z ziem polskich. Żony i matki niemieckich cesarzy, opatki najważniejszych klasztorów czy wysoko urodzone damy, które miały swój głos w rozgrywających się wydarzeniach również pojawiają się na kartach tej książki.
            „Damy ze skazą” to niezwykle fascynująca lektura, która przenosi nas w ciemne wieki wczesnego średniowiecza, pokazując, że te czasy wcale nie były mroczne. Janicki bardzo wyraźnie pokazał, że kobiety miały w tych czasach głos, a niektóre były w stanie zdobyć dla Polski koronę. Bohaterki tej książki nie miały łatwego życia, a jedna z nich nie zaznała spokoju nawet po śmierci, jednak czytanie o ich losach niesamowicie wciąga. 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

Tytuł: Damy ze skazą
Autor: Kamil Janicki
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2016
Strony: 448
Ocena: 4,5/6

Inne książki K. Janickiego:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz