sobota, 10 grudnia 2016

K. Surmiak-Domańska, Ku Klux Klan. Tu mieszka miłośćŹródło

            Ku Klux Klan – rasizm, lincze, białe kaptury i płonące krzyże. Te słowa przychodzą mi na myśl jako pierwsze. Ta powstała w XIX wieku organizacja rasistowska na stałe wpisała się w historię Stanów Zjednoczonych i do dnia dzisiejszego wywołuje duże emocje. Jednakże obecnie działający KKK zdecydowanie odszedł od swoich korzeni, choć idea dominacji białej rasy pozostała. Katarzyna Surmiak-Domańska wybrała się na Południe USA, by poznać członków Klanu, wziąć udział w corocznym zjeździe i zbadać na jakich zasadach KKK działa dzisiaj oraz jakie są jego cele.
            „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” to książka, która zaskakuje i pokazuje, że rasizm żyje i ma się całkiem dobrze w Stanach Zjednoczonych, a już szczególnie w południowych stanach. Autorka nie ocenia, nie potępia i nie wybiela. Jej reportaż jest oparty na wielu źródłach i rozmowach z obecnymi członkami klanu. Surmiak-Domańska w bardzo wyczerpujący sposób scharakteryzowała dzisiejszy Ku Klux Klan, ukazując zakorzenione głęboko przekonanie, że należy chronić białą rasę, która w dzisiejszych czasach jest zagrożona przez Afroamerykanów oraz Latynosów. Paradoksalnie jednak, większość rozmówców, pomimo rasistowskich poglądów, wcale nie miała do czynienia z osobami o innym kolorze skóry.
            Książka Surmiak-Domańskiej przybliża historię KKK od samego początku, poprzez XX i XXI wiek. Autorka opisuje najgłośniejsze sprawy morderstw popełnionych przez członków organizacji, a także pokazuje, że najbardziej rasistowskie stany są też najbardziej religijne. Dzisiejszy rasizm wygląda jednak inaczej niż 100 lat temu. Jak wspomina autorka współcześnie odchodzi się od przedrostka –anty, zastępując go przedrostkiem –pro, więc wszystko przybiera mniej agresywną formę.
            Jeżeli chcecie sięgnąć po świetnie napisany reportaż, to ten tytuł musi znaleźć się w Waszych rękach. Wciągający, zaskakujący i dotyczący niezwykle interesującego tematu. Autorka wybrała się do USA, by na własne oczy zobaczyć jak dzisiaj wyglądają spotkania ludzi w białych kapturach, którzy zapalają krzyże. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Całe rodziny wyznają wartości KKK, a organizowane przez nich spotkania wyglądają jak pikniki rodzinne. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś o współczesnym Ku Klux Klanie, to nie możecie przejść obok tej pozycji obojętnie. 

Tytuł: Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
Autor: Katarzyna Surmiak-Domańska
Wydawnictwo: Czarne, 2015
Strony: 296
Ocena: 5/6

3 komentarze:

  1. Tytuł jest bardzo kontrowersyjny. A reportaż na pewno ciekawy i z wielką chęcią go przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O tym ruchu nie czytałam dotąd niczego, warto by było to zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też uważam, że książka jest bardzo ciekawa. No i... Dość zaskakująca... Na pewno warto przeczytać!

    OdpowiedzUsuń