czwartek, 9 czerwca 2016

Ch. Dickens, Maleńka Dorrit


Źródło
            Maleńka Dorrit urodziła się i wychowała w więzieniu. Świat zewnętrzy wydaje się jej równie obcy, jak ludziom wolnym obce jest życie za kratkami. Jej ojciec został skazany za długi, w związku z czym cała rodzina zamieszkała z nim w więzieniu. Maleńka Dorrit od zawsze była podporą rodziny i dobrą duszą, która dba o swoich najbliższych. Podejmuje się pracy szwaczki, by zarobić na najpilniejsze potrzeby ojca. W domu pani Clennam, u której pracuje, poznaje syna starszej pani – Arthura, który wrócił po kilku latach z Chin. Mężczyzna stara się odkryć tajemnicę, którą ojciec chciał mu wyjawić na łożu śmierci.

            „Maleńka Dorrit” to osadzona w XIX-wiecznym Londynie opowieść o dziewczynie, która poświęciła się rodzinie i była nazywana dzieckiem więzienia. Dla wszystkich więźniów i osób odwiedzających Marshalsea Amy Dorrit była symbolem tego miejsca. Drobna i skromna dziewczyna, której dobroć przejawiała się na każdym kroku. Dickens nie oszczędza swoich bohaterów, ale daje im nadzieję na lepsze jutro. Więźniowie, ich rodziny, sparaliżowana starsza pani, która mieszka tylko z dwójką służących, poborca czynszu, czy opóźniona w rozwoju dziewczyna to niektóre z postaci, które pojawiają się w życiu głównej bohaterki.
            Charles Dickens stworzył smutną, a zarazem dającą nadzieję historię, która porusza czytelnika. „Maleńka Dorrit” to historia o miłości, rodzinie i odkrywaniu własnego ja. XIX-wieczny Londyn porywa i mimo ponurej aury sprawia, że chcemy tam przebywać razem z bohaterami książki. Każdy, kto lubi klimatyczne opowieści o miłości, przyjaźni, tajemnicy z przeszłości i szukaniu drogi do szczęścia będzie zadowolony z lektury. Nie jest to książka dla osób lubiących dynamiczną akcję, ale jeżeli macie ochotę na coś spokojniejszego i osadzonego w XIX wieku, to ta książka Dickensa jest dla Was.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MG.

Tytuł: Maleńka Dorrit
Autor: Charles Dickens
Wydawnictwo: MG, 2016
Strony: 288
Ocena: 4/6

8 komentarzy:

 1. Och, też mam, też mam!! :D
  Jedno trzeba przyznać - klasyka pięknie się prezentuje dzięki wydaniu MG :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Klasykę uwielbiam :)

  A u mnie konkurs. Zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się naprawdę interesująca :)
  Nawet mała ilość akcji w tym przypadku nie powinna mi przeszkadzać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała książka w pięknej oprawie. To trzeba przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w swoich czytelniczych planach! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio się zastanawiałam nad tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię Dickensa przez "Opowieść wigilijną" do której uwielbiam wracać; mam w planach poznać twórczość tego autora. KIEDYŚ się wezmę za jego książki... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A bardzo chętnie przeczytam, jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń