poniedziałek, 20 czerwca 2016

U. Jabłońska, M. Kicińska, K. Puto, M. Rejmer, Z. Szczerek, M. Wasilewski, M. Wlekły, A. Wójcińska, Obrażenia. Pobici z PolskąŹródło
            Rasizm, ksenofobia, przemoc domowa, hejt w Internecie, obraza uczuć religijnych. Kojarzy Wam się to z Polską? Z Polakami, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z obcokrajowcami? Polakami, którzy na dźwięk słowa „uchodźca” dostają białej gorączki, a każda wiadomość na ich temat w Internecie zostaje zalana falą nienawiści? A co z tymi, którzy za zamkniętymi drzwiami krzywdzą swoich najbliższych? Przemoc fizyczna i psychiczna. Na wsi i w mieście. Kobiet i mężczyzn. To wszystko Polska, a książka „Obrażenia. Pobici z Polską” to ukazuje.

            Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw to grupa młodych reporterów, która powstała w 2014 roku. W książce „Obrażeni. Pobici z Polską” starają się pokazać obraz współczesnych Polaków, który nie jest przesympatycznym, wyidealizowanym rysunkiem oglądanym z przyjemnością, a pełnym realizmu i brutalnej prawdy obrazem, który można interpretować na różne sposoby. Książka składa się z siedmiu osobnych reportaży, a każdy z nich zajmuje się innym problemem. Wszystkie zostały napisane w przenikliwy i interesujący sposób, ukazując to, co ostatnimi czasy wysuwa się w Polsce na pierwszy plan. Myślę, że najbardziej aktualnym problemem poruszanym w książce, był problem stosunku Polaków do uchodźców. 
            Moim zdecydowanym faworytem jest tekst Mirosława Wlekłego „Zgorszenie polskie”, który opisuje przypadki obrazy uczuć religijnych. Zawieszenie szalika klubu żużlowego na figurze Jezusa Chrystusa w Świebodzinie, nazwa przystanku „Baraniaka” w Poznaniu, czy spalenie posągu boga Peruna w czasie Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie, to tylko niektóre z sytuacji opisanych w tekście. Szczerze mówiąc, z ciekawością przeczytałabym dłuższą wersję tego reportażu, bo pochłonęłam go w mgnieniu oka. Nie znaczy to jednak, że reszta tekstów jest mniej interesująca. Każdy z nich jest wart uwagi, bo każdy porusza ważny problem.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Tytuł: Obrażenia. Pobici z Polską
Autor: Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasilewski, Mirosław Wlekły, Agnieszka Wójcińska
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2016
Strony: 224
Ocena: 4,5/6

5 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie. Choć niestety mocno przygnębiająco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że temat do łatwych nie należy, ale tematyka jest bardzo interesująca. Może kiedyś się skuszę :)
  Pozdrawiam, Skryta Książka

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej publikacji a szkoda. Może któregoś dnia zdobędę własny egzemplarz ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o publikacji, ale wychodzi na to, że temat jak najbardziej na czasie. Myślę, że któregoś dnia sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zarysowany obraz Polski mnie przeraża, ale to nie znaczy, że nie istnieje. Aktualny problem uchodźców, zdecydowanie. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń