sobota, 18 czerwca 2016

S. Usher, Listy niezapomniane. Tom II


 
Źródło
          
Abraham Lincoln, Sylvia Path, Marge Simpson, Janis Joplin, Dawid Bowie, Jane Austen, Bram Stoker, Mozart, Charles Bukowski, Victor Hugo i Jan Paweł II to tylko niektórzy spośród wielu autorów listów, które znalazły się w drugim tomie „Listów niezapomnianych” zebranych przez Shauna Ushera. Listy oficjalne i te prywatne, składające się z kilku zdań lub z kilu stron, zabawne i smutne, pochodzące sprzed wieków, ale i te współczesne. Wszystkie łączy jedno – są warte tego, by je przeczytać.

            Powiedzieć, że jestem zachwycona drugim tomem „Listów niezapomnianych” to mało. Jestem nimi oczarowana, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę wydania. Każdy list niesie za sobą inną historię. Historię, która została opowiedziana w charakterystyczny dla autora sposób. W formie bajki, listu otwartego, notatki służbowej, telegramu, czy też została wyryta na tabliczce glinowej. Niektórzy autorzy listów byli mi doskonale znani, innych poznałam dopiero przy tej okazji. Jednak każdy list miał w sobie coś, co było warte uwagi. Czasami na pierwszy plan wychodzi treść, czasami sposób zapisu, a w niektórych przypadkach okoliczności, w których list został napisany.
Trudno ocenić, który z listów był najciekawszy, a który najbardziej poruszający. Na pewno każdy znajdzie swojego ulubieńca i wróci do niego nie raz, nie dwa. Dla mnie jednym z takich listów jest odpowiedź Albusa Dumbledora na podanie na stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią złożone przez mugolskiego profesora. Warto zaznaczyć, że każdy list został opatrzony krótkim komentarzem informującym o okolicznościach jego powstania.
Lektura „Listów niezapomnianych” to czysta przyjemność, którą polecam każdemu. Nie jest to książka na jeden, czy dwa wieczory, ale naprawdę warto poświęcić czas, by poznać tę niezwykłą korespondencję. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo różnorodność autorów i tematów listów jest imponująca. Shaun Usher stworzył książkę, którą warto poznać i która nie potrzebuje licznych słów zachęty, ponieważ broni się sama. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

Tytuł: Listy niezapomniane. Tom II
Autor: Shaun Usher
Wydawnictwo: Sine Qua Non, 2016
Strony: 416
Ocena: 6/6

3 komentarze:

 1. Mam takie same uczucia. Niesamowita książka... Brawa dla autora. ;)

  Pozdrawiam,
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Te listy zbierają same pozytywne opinie z tego co widzę;) mam je zamiar przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszą część czytałem i była genialna! Po Twojej recenzji myślę, że i ta będzie świetna!

  OdpowiedzUsuń