czwartek, 1 października 2015

M. Fido, Świat Agaty Christie. Album


 
Źródło
          
Agatha Christie to autorka kryminałów, których nie trzeba nikomu przedstawiać. O „Morderstwie w Orient Expressie” słyszał chyba każdy, nawet Ci, którzy jeszcze książki nie przeczytali. Jednak ile wiemy o samej autorce? O tym, czym się interesowała, co ukształtowało ją jako pisarkę i gdzie szukała inspiracji? Jak wyglądało jej życie osobiste, a także jak podchodziła do ekranizacji swoich powieści? „Świat Agaty Christie” autorstwa Martina Fido, to bogato ilustrowany album poświęcony autorce, który w bardzo usystematyzowany sposób przedstawia nam najważniejsze fakty dotyczące Królowej Kryminału.


            Album został podzielony na cztery duże rozdziały – życie, twórczość, zainteresowania i poglądy oraz adaptacje filmowe i teatralne. Na każdy rozdział składają się liczne podrozdziały, które na zasadzie haseł przedstawiają informacje na temat autorki. Możemy przeczytać o rodzinie pisarki, o odbytych podróżach, o dwóch małżeństwach, o tajemniczym zniknięciu i oczywiście o książkach i postaciach, które stworzyła. Wydaje mi się jednak, że dla osób, które czytały „Autobiografię” pisarki informacje zawarte w części poświęconej życiu osobistemu będą jedynie zwięzłym i krótkim przypomnieniem najważniejszych faktów.
            W książce na osobny rozdział zasłużył sobie zarówno Poirot, jak i panna Marple, ale autor nie pominął duetu Tommy'ego i Tuppence, który Agata Christie darzyła dużą sympatią, jak i postaci pana Herleya Quina i Parkera Pyne’a. Autor przedstawił okoliczności powstania najważniejszych książek pisarki i nie pominął także tych, wydanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Jednak Martin Fido nie w każdym momencie pozostaje obiektywny i czasami wtrąca swoje zdanie na temat którejś z książek lub bohaterów, a także na temat samej Christie. Myślę, że w tego rodzaju publikacji od własnych sądów autora ważniejszy jest jednak obiektywizm.
            Na uwagę zasługują liczne fotografie, które idealnie komponują się z tekstem. Nie ma rozdziału, w którym nie odnajdziemy zdjęć, plakatów lub okładek książek. Duża dbałość o szczegóły i warstwę wizualną wyróżnia tę pozycję. Myślę, że każdy wielbiciel twórczości Agaty Christie znajdzie tu coś dla siebie. Jest to takie małe kompendium, w którym został poruszony praktycznie każdy aspekt życia autorki. Niektóre kwestie zostały potraktowane bardziej szczegółowo, inne mniej, jednak nie ulega wątpliwości, że „Świat Agaty Christie” to smaczek dla każdego jej fana.
Za egzemplarz książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

Tytuł: Świat Agaty Christie. Album
Autor: Martin Fido
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2015
Strony: 128
Ocena: 4/6

12 komentarzy:

 1. Lubię takie pięknie wydane publikacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym przeczytała, ale na razie muszę przebrnąć przez autobiografię Christie, która czeka na półce dobre parę lat...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez "Autobiografię" się nie brnie. Przez "Autobiografię" się frunie, tak doskonale, z myślą o czytelniku i z poczuciem humoru jest napisana :) Serdecznie polecam!

   Usuń
 3. Fani pani Agathy z pewnością będą zachwyceni ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem fanką Aghaty Christie, więc z pewnością sięgnę po tą pozycję. Teraz czytam jej powieści, które wydała pod pseudonimem Mary Westmacott, a one z pewnością będą się zgrabnie prezentować ze "Światem" na półce.

  Druga Strona Książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki Agaty Christie, dlatego na pewno prędzej czy później zabiorę się za tą pozycję :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś lubiłam czytać kryminały Christie, więc w sumie fajnie byłoby dowiedzieć czegoś i o samej autorce ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla fanów autorki to z pewnością nie lada gratka ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie też komentarze pana Fido denerwowały. A podział części biograficznej na rozdziały nie jest żadnym objawieniem, bo takie same tytuły mają rozdziały w "Autobiografii" autorstwa samej Christie.

  OdpowiedzUsuń