wtorek, 27 października 2015

D. Keyes, Człowiek o 24 twarzach


Źródło
            Czy potraficie sobie wyobrazić, że w Waszym ciele żyją 24 osoby? Każda z nich ma własne zainteresowania, talenty, ambicje, a nawet akcent, wiek i płeć. Wasze życie jest rozdzielone pomiędzy kilkanaście osób, a wszystko odbywa się w taki sposób, że osoby z zewnątrz nie zdają sobie sprawy, że człowiek, z którym rozmawiają za każdym razem może być inną osobą. Wszystko wychodzi na jaw, gdy Billy Milligan zostaje podejrzany o porwanie, obrabowanie i zgwałcenie trzech kobiet. Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego co się dzieje, bo w momencie zatrzymania nie był osobą, która dopuściła się tych przestępstw.

            „Człowiek o 24 twarzach” to książka, która opowiada jedną z najbardziej nieprawdopodobnych i fascynujących historii, o których słyszałam. O osobowości wielorakiej, bo tak nazywa się choroba, na którą cierpiał Milligan, wcześniej nie słyszałam. Jednak autor książki przedstawił tę chorobę w sposób pozwalający jak najlepiej ją zrozumieć. Podczas czytania w ogóle nie mamy wrażenia, że czytamy literaturę faktu, a świetnie skonstruowaną powieść psychologiczną i kryminalną. Uwierzcie mi, że w takich przypadkach jestem jak najbardziej bliska stwierdzeniu, że to życie pisze najlepsze historie.
            Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza opowiada o zatrzymaniu Milligana za gwałt i rabunek, postawieniu mu zarzutów i skierowaniu na badania psychiatryczne. W tej części dowiadujemy się o tym, w jaki sposób jego choroba wyszła na jaw i jakie środki podjęto by mu pomóc. Druga część jest zapisem życia Billy’ego. Od urodzenia do momentu zatrzymania. Autor starał się pokazać w jakich okolicznościach pojawiały się poszczególne osobowości, jak to się stało, że zaczęły ze sobą współpracować, a także jak w tym czasie funkcjonował Billy. Ostatnia część została poświęcona życiu Milligana podczas skierowania na przymusowe leczenie i pobytowi w ośrodkach leczniczych.
            Szczerze mówiąc, trudno jest mi pisać o tej książce, bo zrobiła ona na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Historia w niej przedstawiona jest jednocześnie fascynująca i przerażająca. Uświadomienie sobie, że w jednym ciele może żyć dystyngowany, inteligentny Anglik, mała trzyletnia dziewczynka, nastolatek zafascynowany elektroniką, lesbijka, jak i agresywny i silny mężczyzna pochodzący z Jugosławii przyprawia o gęsią skórkę. A należy pamiętać, że to tylko mała część osobowości mieszczących się w jednym ciele. W dodatku podczas lektury pojawiają się pytania, które pojawiały się również u osób mających styczność z Billym Milliganem – czy on jest naprawdę chory, czy też jest doskonałym aktorem, który próbuje uniknąć kary za gwałty?
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Tytuł: Człowiek o 24 twarzach
Autor: Daniel Keyes
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2015
Strony: 560
Ocena: 6/6

14 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że kupiłam "Człowieka o 24 twarzach" - teraz pozostało oczekiwanie na paczkę :) Już nie mogę się doczekać lektury. Z tego co wiem, w planach jest ekranizacja tej historii - zapowiada się fascynujący film.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się nie mogłam oderwać od tej książki. Ta historia jest naprawdę niesamowita. Tak, ma być film i podobno główną rolę ma zagrać Leonardo DiCaprio ;)

   Usuń
 2. Bardzo, bardzo chcę to przeczytać, bo temat mnie fascynuje, a i bardzo dobrze wiedzieć, że jest genialnie zrealizowany... ach, chcę to przeczytać!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie autor przedstawił tę historię w najlepszy możliwy sposób.

   Usuń
 3. Zwróciłam już uwagę na tę książkę, a teraz po tym co napisałaś wiem, że koniecznie muszę ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdy tylko przeczytałam opis tej książki to od razu zapragnęłam ją przeczytać. Na mojej liście już jest i z każdą kolejną, pozytywną recenzją mam na nią coraz większy apetyt!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo rzadka choroba i nie czytałam jeszcze o nim żadnej książki. Chyba ta powieść znajdzie się na mojej liście must have <3 !

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja także zamierzam poznać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Troszkę przypomina mi "Intruza" ale x24 :D Kolejna książka do listy TBR dodana... Ah ;)

  Zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. To niesamowite co piszesz. Wieloraka osobowość? To fascynujące, jak w jednym ciele może funkcjonować osobowość małej dziewczynki i psychopaty. Książka jest tym bardziej intrygująca, że jest oparta na faktach. Zdecydowanie mnie zainteresowałaś tym tytułem. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie, to musi być fascynująca książka, nie pozostaje mi nic innego tylko zapamiętać tytuł i przeczytać w wolnym czasie, liczę na dobrą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 10. rozszczepienie osobowości! mam wielką ochotę ją przeczytać, Twoja opinia tylko mnie w tym utwierdziła. pozdrawiam :)
  wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi niesamowicie ciekawie, zwłaszcza, że jest to literatura faktu. Dodatkowym plusem jest to, że jak piszesz, czyta się ją bardzo dobrze, jak powieść. Zapisuję w kajeciku :)

  OdpowiedzUsuń