poniedziałek, 28 września 2015

R. Saberi, Między światami. Moje życie i niewola w Iranie


Źródło
            Co byście wybrali gdybyście mieli wybór pomiędzy przyznaniem się do fałszywego zarzutu o szpiegostwo i obietnicy odzyskania wolności oraz trwaniem przy prawdzie i perspektywą spędzenia wielu lat w irańskim więzieniu? Przed takim pytaniem stanęła Roxana Saberi – amerykańska dziennikarka mieszkająca i pracująca w Iranie, która w styczniu 2009 roku została aresztowana przez irańskie władze pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. Dziennikarka została skazana na osiem lat więzienia w procesie, którego nie nazwalibyśmy sprawiedliwym i rozpoczęła walkę o wolność i prawdę.


            Roxana Saberi przeżyła bardzo trudne i ciężkie chwile w irańskim więzieniu mieszczącym się w Teheranie. Kobieta została z dnia na dzień wyrwana ze swojego dotychczasowego życia, odcięta od przyjaciół i rodziny oraz oskarżona o niezwykle ciężkie przestępstwo karane nawet śmiercią. „Między światami” to książka, która stanowi wspomnienie czasu, który dziennikarka spędziła w więzieniu. Saberi opisuje co się z nią działo od samego aresztowania, aż po wyrok w sądzie apelacyjnym. W książce nie brak osobistych wynurzeń, takich jak wątpliwości związane ze składaniem zeznań, obstawaniem przy prawdzie, czy też chwytaniem się każdej możliwości mogącej przybliżyć wyjście na wolność. Te fragmenty są bardzo poruszające i momentalnie sami zaczynamy się zastanawiać, co zrobilibyśmy na miejscu autorki.
            Książka, mimo tego że dotyka trudnego tematu, została napisana w sposób, który sprawia, że czyta się ją błyskawicznie. Każdy kolejny rozdział zmusza nas, by poznać następny i następny. Saberi, jako dziennikarka, ma świetne pióro i nawet fragmenty dotyczące polityki zostały napisane w bardzo przystępny sposób. Warto wspomnieć, że „Między światami” nie jest jedynie zapisem walki Saberi o prawdę i sprawiedliwość, ale jest to także książka, która przybliża nam sam Iran. Autorka opisuje to, jak żyje się w tym kraju, zwyczaje ludzi oraz własne doświadczenia z mieszkania w ojczyźnie swojego ojca.
            „Między światami” to świadectwo tego, że w dzisiejszym świecie można trafić do więzienia bez żadnego powodu, zostać wmanewrowanym w szpiegostwo na rzecz innego kraju, być odciętym od bliskich i zostać wtrąconym do więzienia bez nadziei na szybkie odzyskanie wolności. Saberi postanowiła przedstawić światu swoją historię, by zwrócić uwagę na to, że nie jest jedyną osobą, którą spotkała taka sytuacja. Jestem pewna, że każdy, kto sięgnie po ten tytuł nie będzie mógł przejść obok tej historii obojętnie.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

Tytuł: Między światami. Moje życie i niewola w Iranie
Autor: Roxana Saberi
Wydawnictwo: Sine Qua Non, 2015
Strony: 384
Ocena: 5/6

10 komentarzy:

 1. Ogromnie trudne wybory, nie sposób mi ich oceniać. A książka pewnie bardzo ciężka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z książką na pewno się zapoznam, bo bardzo mnie intryguje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałabym ze względu na opisy Iranu. Jeśli chodzi o pytanie z początku Twojej recenzji, to nie wiem. Bo jaką miałabym gwarancję, że jeśli się przyznam do przestępstwa, którego nie popełniłam, zostanę wypuszczona na wolność? Ech, to jest pytanie, na które nie sposób odpowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę to przeczytać... Nawet, jeśli nie czuję się do końca przekonana, to jednak coś czuję też, że muszę to przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo mi się podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na tę książkę z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja to podziękuję ;)
  Wiem, że dobra,ale na razie brak mi ochoty do czytania - tak jakoś :/
  Nowe miejsce, nowi ludzie i nie ma nagle czasu na czytanie :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka naprawdę warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mogę się doczekać,aż wreszcie przeczytam tę książkę. Kultura Bliskiego Wschodu jest mi bardzo bliska,dlatego wszelkie pozycje dotyczące sytuacje w krajach arabskich są dla mnie bardzo cenne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna zachęcająca recenzja tej książki, chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń