piątek, 23 października 2015

A. Zaprutko-Janicka, Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania


Źródło
            Historia II wojny światowej to temat rzeka. Można ją przedstawiać z perspektywy wojskowej, politycznej, społecznej, gospodarczej, a jak się okazuje również i kulinarnej. Aleksandra Zaprutko-Janicka jest autorką książki, która pokazuje nam rzeczywistość II wojny światowej od kuchni. I to dosłownie. W książce odnajdziemy odpowiedzi na pytania skąd Polacy zdobywali żywność, jakie potrawy lądowały na stołach, co można było dostać na czarnym rynku, a co na drodze legalnej, a także w jaki sposób kobiety radziły sobie z wyżywieniem rodziny w tych wojennych warunkach.


            „Okupacja od kuchni” to druga książka, która ukazała się w serii wydawniczej ciekawostkihistoryczne.pl. Dzięki jej lekturze lepiej zrozumiemy okupacyjną rzeczywistość i to, z jakimi codziennymi problemami zmagały się kobiety mające za zadanie wyżywić rodzinę. Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawiła politykę żywieniową niemieckiego okupanta wobec Polaków – system kartkowy, głodowe racje żywnościowe i bardzo ograniczoną listę dostępnych produktów. Gdyby Polacy dostosowali się do niemieckich zarządzeń, w bardzo krótkim czasie umarliby z głodu. Tak się jednak nie stało, a w książce odnajdziemy odpowiedź dlaczego. Szmuglowanie jedzenia w trumnach, czy kawa z żołędzi to tylko niektóre z bardzo kreatywnych sposobów przetrwania.
            Gdyby historia zawsze była przedstawiana w takim stylu, to w naszym kraju wszyscy byliby historykami. Autorka w lekki i wciągający sposób opowiada o trudnych wyborach polskich kobiet. Liczne źródła i ilustracje niezwykle wzbogacają lekturę, a brak nadmiernej faktografii sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. W dodatku, gdyby ktoś chciał się przekonać na własnej skórze jak smakowało okupacyjne jedzenie, to na końcu książki odnajdziemy okupacyjną książkę kucharką z licznymi przepisami, które zadziwiają prostotą i pomysłowością. A dla tych bardziej dociekliwych jest wykaz źródeł i bibliografia.
            „Okupacja od kuchni” to niezwykle pouczająca książka pokazująca, że w nawet beznadziejnych sytuacjach można znaleźć sposób na przetrwanie. Koza czy krowa w centrum miasta nikogo nie dziwiła, tak jak i domowa hodowla królików w łazience. Ogródek warzywny na balkonie – czemu nie? Polacy musieli sobie radzić na wiele sposobów, a już w szczególności kobiety, na których barkach leżał obowiązek przygotowania jedzenia przy prawie całkowitym braku podstawowych produktów. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób Polacy przetrwali wojnę, jak radzili sobie z brakiem żywności i co można było kupić na czarnym rynku to sięgajcie po „Okupację od kuchni”. Na pewno się nie zawiedziecie.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont.

Tytuł: Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania
Autor: Aleksandra Zaprutko-Janicka
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2015
Strony: 320
Ocena: 5/6

Inne książki w serii:
K. Janicki, Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce

11 komentarzy:

 1. Oo może być ciekawa. Lubie takie klimaty ^^
  zapiskizgredka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię literaturę (między)wojenną, więc chętnie zapoznam się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytam chętnie. Niegdyś babcia opowiadała mi swoje wojenne wspomnienia. Można powiedzieć, że to były swego rodzaju opowieści o okupacji "od kuchni"...

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytam chętnie. Niegdyś babcia opowiadała mi swoje wojenne wspomnienia. Można powiedzieć, że to były swego rodzaju opowieści o okupacji "od kuchni"...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja spasuję, chyba, że kiedyś najdzie mnie ochota na tego typu książkę to będę pamiętała żeby zajrzeć tutaj i przypomnieć sobie tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka na pewno jest bardzo ciekawa. Muszę przyznać, że Twoja recenzja sprawiła, że mam ochote ją przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie~ Nataliaaa
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Z wielką chęcią rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że nie musiały stosować tych przepisów w praktyce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, te przepisy były stosowane. Możliwości zdobycia żywności było naprawdę niewiele, więc trzeba było wykazać się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością, żeby przeżyć.

   Usuń