poniedziałek, 20 października 2014

M. Jońca, Głośne rzymskie procesy karne


Źródło
            W dzisiejszych czasach nie brak głośnych procesów, które zaprzątają uwagę opinii publicznej. Co jakiś czas słyszymy o sławnej osobie, która popadła w konflikt z prawem i staje przed sądem, lub o jakiejś wyjątkowo okrutnej zbrodni, która nie mieści nam się w głowach. Nie inaczej było w dawnych czasach. W starożytności także odbywały się głośne procesy, które pochłaniały całą uwagę opinii publicznej. Afery, morderstwa, niemoralne zachowania czy oskarżenia o praktyki magiczne emocjonowały społeczeństwo starożytnego Rzymu.
            Maciej Jońca w swojej książce przedstawił nam piętnaście spraw, o których informacje, za sprawą swojej wagi, sensacji lub niezwykłości, dotrwały do naszych czasów. Mimo, że opisywane procesy toczyły się dosłownie wieki temu, niektóre z nich spokojnie mogłyby i dzisiaj zaprzątnąć naszą uwagę. Bo jak tu nie śledzić procesu młodego mężczyzny, który zabił swoją siostrę, po tym gdy ta chciała nosić żałobę po swoim narzeczonym zabitym przez owego brata? Albo procesu człowieka o imieniu Jezus, który miał stanąć na czele nowej sekty żydowskiej i podburzać ludzi przeciw Rzymianom? W końcu czy nie zainteresowałaby nas sprawa tajnej organizacji, która zbiera się pod osłoną nocy i dopuszcza się najgorszych przestępstw? A to tylko niektóre z opisywanych spraw.
            Muszę przyznać, że autor starannie wybrał materiał do swojej książki i przedstawił tylko te sprawy, które potrafią zainteresować i są naprawdę ciekawe. W bardzo przystępny sposób są wyjaśnione niektóre niuanse rzymskiego prawa i nakreślone ówczesne realia życia w Rzymie. Wydaję mi się, że nawet osoba, która zna rzymską historię tylko w stopniu podstawowym z łatwością się odnajdzie podczas czytania. Książka napisana jest prostym językiem, w związku z czym czyta się ją naprawdę bardzo dobrze. W dodatku tekst został wzbogacony o liczne ilustracje, które urozmaicają nam czytanie. Na końcu książki autor zamieścił dla dociekliwych wskazówki bibliograficzne dla każdej ze spraw, więc bez problemu możemy rozszerzyć swoją wiedzę.
 
Tytuł: Głośne rzymskie procesy karne
Autor: Maciej Jońca
Wydawnictwo: Ossolineum, 2009
Ocena: 4/6

13 komentarzy:

 1. jeszcze nie czytałam książki o takiej tematyce, także przyjrzę się jej z zainteresowaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka fajna, ale chyba tak z własnej woli to nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może warto spróbować i sięgnąć? A nuż się spodoba ;)

   Usuń
 3. Doceniam autorow,ktorzy w tych czasach siegaja po takie tematy, ktore nie sa uwazane za zbyt "sprzedajne",dlatego tez byc moze kiedys uda mi sie trafic na ta lub podobna ksiazke - tym bardziej,ze uwielbiam historie i wszystko,co z nia zwiazane...

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, w mojej bibliotece nie ma tej pozycji...
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna książka, o której piszesz i której tytuł sobie zapisuję, bo muszę koniecznie przeczytać, nie wiem kiedy, ale wiem, że na pewno to zrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielką chęcią zapoznam się z ta publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli rzeczywiście starannie i przystępnie napisana, to bym chętnie przeczytała :).

  OdpowiedzUsuń