wtorek, 28 lutego 2017

A. Szrejter, Herosi mitów germańskichŹródło
            Wölsungowie – mityczni bohaterowie germańskich opowieści, potomkowie Odyna, legendarni władcy i wojownicy. Herosi okrutni i bezwzględni, których nie chcielibyśmy spotkać na swojej drodze. Morderstwa, chciwość, zdrady, kazirodztwo i krwawe porachunki były u nich na porządku dziennym. I chociaż każdy z członków rodu odznaczał się niezwykłą odwagą, siłą i charyzmą, to najsłynniejszym z nich wszystkich został Sigurd, pogromca smoka.
            „Herosi mitów germańskich” to dwa tomy opracowania, które zabiera nas w zaskakujący i bezlitosny świat germańskich opowieści. W pierwszym tomie znajdziemy sagę o Wölsungach podaną w formie opowieści, którą współczesny czytelnik przeczyta bez żadnego problemu. Następnie otrzymujemy analizę przeczytanego tekstu. Warto dodać, że autor pisze zarówno o aspektach literaturoznawczych, religioznawczych, jak i historycznych i archeologicznych. Drugi tom rozpoczyna się od opracowania dotyczącego najsłynniejszej postaci rodu, czyli Sigurda. Kończymy na nowym przekładzie sagi, jednak z posiadaną wiedzą i znajomością tematu, czytanie tłumaczenia oryginalnego tekstu z licznymi przypisami nie jest już tak nieprzystępne, jak mogłoby być na początku.
            Nie da się ukryć, że „Herosi mitów germańskich” to tekst wymagający. Jednak całość została napisana w taki sposób, by wszystkie zawiłości naukowe były zrozumiałe dla zwykłego czytelnika, który nie sięga na co dzień po opracowania naukowe z zakresu historii czy archeologii. Autor próbował ukazać rozwój poszczególnych postaci na przestrzeni lat, a także proces przenoszenia czynów wcześniejszych członków rodu na tych późniejszych, który zachodził w oparciu o zmiany społeczno-obyczajowe. W książce znajdziemy bardzo dużo informacji o kulturze, religii i mitologii Germanów, a także liczne odwołania do tradycji innych ludów, przez co lektura jest bardzo interesująca.
            Jeśli interesuje Was historia, szukacie dobrze napisanej książki popularnonaukowej, lubicie czytać o mitologii wikingów, to „Herosi mitów germańskich” będą idealnym wyborem. Nie będzie to lektura na jeden wieczór, nawet nie na dwa, jednak sprawi, że przeniesiecie się do niezwykle fascynującego świata germańskich opowieści o herosach, którzy pokonują smoki, muszą mierzyć się z okrutnym przeznaczeniem, zdobywają serca pięknych kobiet i drogocenne skarby, a także nie boją splamić się krwią.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Erica.

Tytuł: Herosi mitów germańskich.
Tom 1: Sigurd pogromca smoka i inni Wölsungowie.
Tom 2: Sigurd bohater Północy.
Autor: Artur Szrejter
Wydawnictwo: Erica, 2016
Ocena: 6/6   

4 komentarze:

  1. Oo, ciekawe, ciekawe, muszę się tym zainteresować ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi całkiem nieźle, muszę przyznać, że jeszcze nie słyszałam o tej książce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie myślałam, że to taka dobra publikacja :)

    OdpowiedzUsuń