niedziela, 12 lutego 2017

W. Duczko, Moce wikingów


Źródło

            Wikingowie. Groźni ludzie z Północy, którzy przez setki lat siali postrach w średniowiecznej Europie, są niezmiennie popularnym tematem w dzisiejszych czasach. Historia ich wojen i podbojów, religii i zwyczajów, a także opowieści o bogach i bohaterach stanowią fascynującą mieszkankę, która sprawia, że chcemy dowiadywać się o nich coraz więcej. Władysław Duczko, który zajmuje się epoką wikingów, w książce „Moce wikingów” przedstawił znaleziska archeologiczne w oparciu o wierzenia ludzi z Północy i ich przekonania o nadprzyrodzonej mocy poszczególnych przedmiotów, które zabierali ze sobą do grobu i zakopywali w formie skarbów.

            „Moce wikingów” to książka, która pozwala nam zatopić się w odległym świecie, w którym rządził Odyn, Thor, Freya i inni potężni bogowie. Autor, dzięki temu, że jest archeologiem i prowadził badania wykopaliskowe w Skandynawii, przedstawił wszystkie poruszane przez siebie wątki z dużą wnikliwością i znajomością tematu, ale również z wieloma odniesieniami do skandynawskich sag i poezji. Porównanie materialnych przedmiotów, które przetrwały do naszych czasów, z odległymi, pogańskimi wierzeniami i ich wiarą w magiczną moc przedmiotów stanowi spójną i logiczną całość, choć trzeba przyznać, że w wielu miejscach autor po prostu zahaczył o jakieś tematy, wspominając, że będą one poruszane w drugim tomie.
            Władysław Duczko za pomocą znalezisk sprzed wieków przedstawił nam wierzenia, kulturę i historię wikingów. Autor konsekwentnie ukazywał jak wielką moc w oczach dawnych mieszkańców Skandynawii miały ozdoby i skarby, pochodzące z wielu miejsc na świecie. Jeżeli interesujecie się historią wikingów, lubicie odkrywać zależności kultury materialnej i niematerialnej, a także przepadacie za książkami, które dostarczą Wam cennej wiedzy w bardzo przystępny sposób, to ta książka jest dla Was. Ja przeczytałam ją z rosnącym zainteresowaniem i teraz pozostaje mi czekać na drugi tom.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Erica.

Tytuł: Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów
Autor: Władysław Duczko
Wydawnictwo: Erica, 2016
Strony: 346
Ocena: 5/6

8 komentarzy:

 1. aaah, jak to człowiek musi cierpieć jak sam sobie zakazuje kupowania książek :P
  ale bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wielkim zainteresowaniem sięgnę po tę książkę, ostatnio bardzo dobrze odnajduję się w wikingowskich klimatach, znów czegoś nowego o nich się dowiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna książka o WIkingach, któą wpisuje na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wikingowie to ostatnio bardzo modny temat i wiele osób zaczyna się interesować ich kulturą i wierzeniami ... :) I ja się do tego grona zaliczam. Chętnie książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oooo, chętnie bym przeczytała :) Ostatnio mnie ciągnie do różnych pozycji o wikingach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że napotkałam się na tę recenzję. Już od dłuższego czasu szukałam interesującej pozycji, która przybliżyłaby mi historię Wikingów! Bardzo chętnie przeczytam tę książkę!

  Pozdrawiam,
  http://czytaniamania.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń