piątek, 10 lipca 2015

Stendhal, Czerwone i czarne


Źródło
            XIX-wieczna Francja. Julian Sorel mieszka na prowincji i jest synem właściciela tartaku. Nie zamierza jednak iść w ślady ojca. Uwielbia książki i ma znakomitą pamięć, jest bystry, ambitny i przystojny. Chciał zostać oficerem, ale klęska Napoleona uniemożliwiła mu te plany. Julian jest jednak zdeterminowany osiągnąć karierę, więc postanawia zostać duchownym. Staje się przyjacielem proboszcza, który bierze go pod swoje skrzydła i dzięki temu młody chłopak staje się nauczycielem synów mera. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy między matką chłopców a Julianem zaczyna rodzić się uczucie. Po tym, gdy romans wychodzi  na jaw, Julian musi wyjechać z miasta. Niestety, kolejna posada młodego chłopaka rodzi kolejne uczucie.

            „Czerwone i czarne” to książka, która łączy w sobie romans z trójkątem miłosnym, jak i obraz XIX-wiecznego francuskiego społeczeństwa. Stendhal przedstawił w swojej powieści Francję okresu ponapoleońskiego ze wszystkimi tego konsekwencjami. Młody człowiek z prowincji, bez urodzenia i pieniędzy nie może ot tak wejść do świata bogatych i wpływowych ludzi. Jego postępowanie jest naznaczone chłodną kalkulacją i wyrafinowaniem, jednak mimo tego bardzo łatwo jest urazić jego dumę, jest wrażliwy i nie do końca odnajduje się na salonach.
            Powieść nie należy do gatunku tych, które przeczytamy w jedno czy dwa popołudnia. Nie chodzi tu jedynie o objętość. Mimo że książka przedstawia życie młodego chłopaka z prowincji i jego miłości, to odnajdziemy tutaj również świetnie wykreowane postaci oraz spojrzenie na XIX-wieczną rzeczywistość. Zdecydowanie warto podkreślić świetnie oddaną przemianę i dojrzewanie głównego bohatera. Można go lubić lub nie, jego postępowanie nie zawsze odznacza się pobudkami, które uważalibyśmy za właściwe, jednak postać Juliana jest spójna i wielowymiarowa. Podobnie jak pozostali bohaterowie książki.
            Sądzę, że dla wszystkich miłośników klasyki „Czerwone i czarne” będzie powieścią, która potrafi zachwycić. Jeżeli przebrniemy przez początek, który może wydawać się dość trudny, to otrzymamy bardzo ciekawą powieść z równie zaskakującym zakończeniem. Jeżeli macie ochotę przenieść się do XIX-wiecznej Francji to sięgajcie po tę pozycję.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Tytuł: Czerwone i czarne
Autor: Stendhal
Wydawnictwo: MG, 2015
Strony: 554
Ocena: 4/6

14 komentarzy:

 1. Lubię klasykę, ale tej książki jeszcze nie czytałam. Ten Julian wydaje mi się niezbyt sympatyczny - wyrachowany, goniący za karierą, ale jestem ciekawa jego losów. No i dziewiętnasty wiek - mój ulubiony okres historyczny. Zachęciłaś mnie do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Julian jest bardzo specyficzną postacią, której nie idzie zakwalifikować to tych dobry, czy złych. Jednak to mi się w nim podobało :)

   Usuń
 2. Te świetnie wykreowane postaci brzmią kusząco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, to bardzo dobra książka. Też bardzo ją sobie cenię.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam dawno temu, chyba w liceum i wciąż o niej pamiętam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam, ale wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam klasyki, a jeszcze do tego ta zachecajaca okladka! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Francja ? Po Napoleonie? Jestem milion razy na tak :D Muszę ją dorwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam klasyki wydawnictwa MG :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa i niejednoznaczna postać Juliana mocno mnie zainteresowała, dlatego myślę, że to książka dla mnie. Do tego sama fabuła brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Obecnie potrzebuję czegoś lżejszego, więc książkę odłożę na jesień, bo jednak bardzo mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń