Wpadłam na pomysł, żeby stworzyć u siebie na blogu coś w rodzaju kącików tematycznych. Będą to posty, w których mam zamiar przedstawiać książki o określonej tematyce, które stoją u mnie na półkach lub które kiedyś przeczytałam. Chciałabym się podzielić swoimi zainteresowaniami, a przy okazji poprosić Was o podrzucenie mi jakiś tytułów i autorów wartych uwagi :)
Na początek wybrałam Afrykę, którą od dłuższego czasu się fascynuję. Niestety nie mam zbyt wielu książek o tym kontynencie, ale jakiś zalążek zbiorów już jest :) Dużo książek znajduje się na mojej liście do przeczytania, na wiele poluję od dłuższego czasu. Zresztą sami zobaczcie, oceńcie i podrzucie jakieś tytuły.
Oto moje skromne zbiory dotyczące Afryki:
Jest tutaj kilka reportaży. Klasyka, czyli Ryszard Kapuściński i jego "Heban", który uwielbiam! "Rzeka krwi" to relacja dziennikarza, który próbuje odtworzyć podróż Stanleya wzdłuż rzeki Kongo. "Samotna podróż przez Afrykę" jest zapisem wyprawy Brytyjczyka, który rzucił wszystko i postanowił przejść samotnie afrykański kontynent. "Urodziłam się dziewczynką" to zbiór reportaży z różnych stron świata ukazujący trudne życie dziewczynek, w tym w Afryce.
Seria (niestety niepełna, bo brakuje mi trzeciego tomu) o Białej Masajce, czyli europejskiej kobiecie, która zakochała się w Masaju:
Kilka powieści, w tym kryminał Jamesa Pattersona, którego część akcji rozgrywa się w Afryce.
Bardzo ciekawą pozycją jest "Złoty rydwan", który przenosi nas do egipskiego więzienia i historii kobiet, które życie zmusiło do popełnienia przestępstwa.
"Ulica Felix-Faure" to z kolei książka, której akcja toczy się w Dakarze. Książka porusza trudny temat wykorzystywanych kobiet, ale jest napisana bardzo dziwnym językiem pełnym powtórzeń.
"Siódmy papirus" jest drugą częścią cyklu Wilbura Smitha, którego akacja toczy się w Egipcie.
No i na końcu taki misz-masz. "Marzenie Celta", o którym niedawno pisałam, gdzie poruszany jest temat Afryki. "Jądro ciemności" w wydaniu, które było obowiązkowe wśród uczniów w czasie przerabiania lektury i anglojęzyczna książka o pewnym afrykańskim plemieniu.
Dorzucę jeszcze dwa reportaże, które zamieściłam na blogu. Są to książki, które niestety nie stoją u mnie na półce, ale były wypożyczone z biblioteki:
W. Jagielski, Nocni wędrowcy - recenzja
K. Piskała, Sudan. Czas bezdechu - recenzja
I na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o książkach, które chciałabym kupić w pierwszej kolejności. Są to "Baśnie afrykańskie" z serii Baśnie etniczne National Geographic, a ponadto chciałabym wzbogacić swoją kolekcję reportaży o Afryce.
A Wy macie może dla mnie jakieś podpowiedzi? Wiem, że na razie nie mam zbyt wielu książek na ten temat, ale mam nadzieję, że z czasem się to zmieni :)
Czytałam "Samotną podróż przez Afrykę" , ,,Białą Masajkę,, ,,Złoty rydwan,, i ,,Marzenie Celta,,
OdpowiedzUsuńTeż lubię czytać o Afryce:)
Mogę Ci polecić tak na szybko powieść Karen Blixen ,,Pożegnanie z Afryką,,
Pozdrawiam:)
Widzę, że mamy podobne lektury :)
UsuńNa "Pożegnanie z Afryką" zapatruję się od dłuższego czasu, ale zawsze mi umyka ta książka :)
Właśnie sobie uświadomiłam, że Afryka to dla mnie nieodkryty kontynent, więc niestety nie mogę nic polecić... Coś znalazłam: jedyną książką dotyczącą Afryki, którą mam na półce jest "Wirunga" Farley Mowat - opowiada o badaczce goryli w Afryce Srodkowej, Dian Fossey - nie tylko o samych tych zwierzętach i badaniach, ale o walce o ochronę goryli, czy z kłusownikami (którzy potrafili zabić goryla tylko dla jego łap, z których robili pamiątkowe popielniczki dla turystów, czy coś równie makabrycznego).
OdpowiedzUsuńInteligentnie sobie przypomniałam, że właśnie czytam "Pięć tygodni w balonie" Juliusza Verne'a, o podróży balonem przez (nad?) Afrykę :)
UsuńKsiążka o gorylach to może być strzał w 10! Dziękuję :)
UsuńMyślę, że Juliusza Verne'a też mogłabym przeczytać :)
"Wirunga" nie jest najnowszą książką (nie wiem, czy były nowsze wydania), ale może uda Ci się ją gdzieś zdobyć lub pożyczyć.
UsuńA Verne to Verne i zawsze warto po niego sięgnąć ;)
Polecam Ci "Sedno sprawy" Grahama Greene'a. A czy czytałaś książkę Doris Lessing pt. "Trawa śpiewa"? Akcja jej toczy się w Afryce :)
OdpowiedzUsuńNiestety nie czytałam, ale na pewno się za nią rozejrzę :) Dziękuję :)
Usuń"Do ciepłych krajów" Wróblewskiego (http://zakamarek2013.blogspot.com/2014/06/do-ciepych-krajow.html). Jak się natknę na jakieś inne dobre, albo coś sobie przypomnę, to będę podrzucać. // Fajny ten pomysł z kącikami. Ja myślałam o japońskim, bo reszty to mi na kąciki nie starczy. Może jak się moje zbiory rozrosną, to też je podobnie posortuję. Na razie wszystkie np. podróżnicze trzymam razem.
OdpowiedzUsuńA i fajnie to z tymi słoniami wygląda :).
UsuńDziękuję, za Wróblewskim się na pewno rozejrzę :)
UsuńMyślę, że kolejnym tematem będzie u mnie Azja, więc wtedy będziemy mogły podzielić się tytułami :)
Uwielbiam książki o Afryce :) Ostatnio czytałam ,,Afryka Trek" - świetna książka oraz Wojciechowskiej ,,Etiopia, ale czat"! I cieńsze książki Wojciechowskiej czy Pawlikowskiej, ostatnio mam właśnie chęć na pogłębianie swojej wiedzy o Afryce :)
OdpowiedzUsuńWojciechowską i Pawlikowską mam w planach :) Lubię obie te panie :)
UsuńJa również uwielbiam książki o Afryce. Sama mam ich pokaźny zbiór :)
OdpowiedzUsuńZ przyjemnością polecę następujące tytuły:
- "Zapiski z Afryki" Anna Nieckula-Roberts
- "Etiopia" Martyna Wojciechowska
- "Namibia" Anna Olej-Kobus; Krzysztof Kobus
- "Blondynka na czarnym lądzie" Beata Pawlikowska
- "Położna w świecie kobiet Sukuma" Monika Nowicka
- "Tańczący z lwami" Tony Fitzjohn
- "Przez Afrykę Środkową" Wiesław Olszewski
- "Opluty przez Boga" ks. Arkadiusz Nowak
- "Afryka Trek" Sonia i Alexandre Poussin
- "Babcia w Afryce" Basia Meder
- "Pożegnanie z Afryką" Karen Blixen
- "Miłość lwicy" Christina Hachfeld-Tapukai
- "Mój Egipt" Jarosław Kret
- "Sen Kleopatry" Christian Jacq
- "W pustyni i w puszczy" ;)
To są na razie wszystkie książki jakie przychodzą mi do głowy ;)
O matko! Jak dużo :) Dziękuję bardzo :) Teraz będę miała co dopisać do mojej listy :)
UsuńNie mogę nic polecić, bo jakoś nie zaczytuję się w książkach o Afryce, jednak sama podpatrzę - na przyszłość - kilka tytułów.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie :)
UsuńZaskoczyłaś mnie, tylko pozazdrościć tych zbiorów! Niestety również nie mogę Ci nic polecić, gdyż u mnie słabo w tym temacie..
OdpowiedzUsuńNa razie to takie początki, ale dziękuję :) Mam nadzieję, że z czasem będą się rozrastać :)
UsuńCałkiem przyzwoity zbiorek się zebrał...o i widzę moje ukochane słonie ;)
OdpowiedzUsuńMi też się podobają, ale niestety nie są moje, tylko mojej mamy ;) Podebrałam jej na chwilę :)
UsuńA ja uważam, że masz całkiem pokaźny stosik i z pewnością jeszcze urośnie:) Niestety, tytułu żadnego nie podam, bo nawet jeśli jakąś książkę czytałam, to już nie pamiętam:)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńJasne, rozumiem - ja też nie pamiętam już wszystkich książek jakie kiedyś czytałam. Co prawda tytuły kojarzę, jednak coraz trudniej jest przypomnieć sobie szczegóły fabuły :)
Na mojej liście do przeczytania w kwestii Afryki jest strasznie dużo pozycji...
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się Twój zamysł na tematyczne półki:) Lubię Afrykę, mam nadzieję, że kiedyś urządzę sobie pokój w takim afrykańskim stylu:) A książek jest sporo:)
OdpowiedzUsuńDziękuję, mam nadzieję, że uda mi się zrealizować kilka takich kącików ;)
UsuńPomysł na kąciki tematyczne bardzo mi się podoba :)
OdpowiedzUsuńZ wyżej wymienionych pozycji czytałam serię o Białej Masajce oraz "Jądro ciemności", jednak do gustu bardziej przypadła mi seria pani Hofmann :)
Mam zamiar przeczytać w najbliższym czasie "Urodziłam się dziewczynką", ponieważ słyszałam o tej książce wiele dobrego.
A książkę o tej tematyce mogę polecić jedną: "Żar, oddech Afryki", mam nadzieje, że Ci się spodoba :)
M.
Dziękuję za polecenie :) Rozejrzę się za tą książką, bo tytuł brzmi naprawdę ciekawie :)
UsuńSłonie są obłędne! ;)
OdpowiedzUsuńZ książek o Afryce czytałam tylko "Pożegnanie z Afryką", "Białą Masajkę" oraz "Miłość lwicy" - ta podobała mi się najbardziej. Jeszcze czytałam "Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku" Waris Dirie, Cathleen Miller.
Na własność mam: "Nil Błękitny. Rzeka magii i tajemnic." V. Morell, ale jej nie czytałam i jakoś mnie od niej nie ciągnie. Oraz "Fioletowy hibiskus" Chimamanda Ngozi Adichie, której również nie czytałam.
Pomysł na kącik ciekawy, czekam co będzie dalej ;)
"Pożegnanie z Afryką" mam w planach, bo już wiele razy słyszałam o tej książce :) Dziękuję za te pozostałe, na pewno przyjrzę się tym tytułom :)
Usuń