sobota, 28 czerwca 2014

A. Christie, Morderstwo w Orient Expressie


 
Źródło: http://publicat.pl/
          
Kto nie zna „Morderstwa w Orient Expressie”? Wydaję mi się, że nawet osoby, które nie spotkały się jeszcze z twórczością Agathy Christie, słyszały o tym kryminale. Można powiedzieć, że jest to klasyk, który należy znać. Dość długo nie mogłam się jednak zdobyć na przeczytanie go, a gdy to w końcu zrobiłam miałam mieszane uczucia.

            Akcja książki rozgrywa się w pociągu, którym podróżuje Herkules Poirot – prywatny detektyw wracający z Azji do Europy. W czasie drogi luksusowym pociągiem, gdy podróż przerywa zalegający śnieg, w jedynym z przedziałów zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą jest starszy Amerykanin, o którym nikt nie miał przychylnego zdania. W sytuacji, gdy pociąg stoi w zaspie i nie ma możliwości, by ktokolwiek mógł z niego uciec, podejrzanymi stają się wszyscy pasażerowie pociągu. Każdy z nich musi zostać przesłuchany i należy dokładnie zbadać co, kto robił w momencie popełnienia przestępstwa. Większą część książki zajmują właśnie te przesłuchania i analiza poczynań pasażerów. Jeżeli chodzi o rozwiązanie zagadki to się rozczarowałam. Zupełnie mi nie pasowało i do mnie nie trafiło.

            Muszę przyznać, że całość książki czytało mi się bardzo dobrze, choć akcja rozwijała się powoli. Pomysł umiejscowienia morderstwa w zasypanym i odciętym od świata pociągu daje duże pole manewru. Najbardziej podobały mi się przesłuchania pasażerów, które są bardzo dobrze napisane i pokazują kunszt autorki. Wszystko było przemyślane i każde kolejne zeznanie budziło moją ciekawość. Jednak, gdy już dotarłam do zakończenia to się trochę rozczarowałam. Szczerze mówiąc nie wiem czego się spodziewałam, ale cały czas miałam gdzieś w głowie, że „Morderstwo w Orient Expressie” jest jednym z najlepszych kryminałów i myślałam, że zakończenie powali mnie na kolana… Nie zmienia to jednak faktu, że książka mi się podobała i nie mogę zaliczyć jej do nieudanych lektur.

Tytuł: Morderstwo w Orient Expressie
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2014
Ocena: 4,5/6

10 komentarzy:

 1. Nawet Christie ma w swoim dorobku słabsze książki, co nie zmienia faktu, że ją uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero zaczynam przygodę z Christie i powoli się do niej przekonuje :) Mam nadzieję, że z każdą kolejną książką będzie lepiej ;)

   Usuń
 2. Ja też mam dokładnie ten sam egzemplarz:) Marzy mi się cała kolekcja, ale chyba bym zbierała nieskończoność:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam zamiar zbierać, ale nie wiem na ile to postanowienie będzie realizowane ;) Na pewno kupię dwa następne tomy :)

   Usuń
 3. Nie miałam okazji przeczytać tej książki, ale w najbliższej przyszłości mam zamiar to nadrobić :)
  M.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej książce, ale nie czytałam. Może kiedyś mi się to uda. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy czytałam "Morderstwo w Orient Expresie" po raz pierwszy, w wypożyczonym egzemplarzu ktoś wyrwał rozdział, w którym nastąpiło rozwiązanie zagadki. Myślałam, że wtedy sama popełnię morderstwo!
  To jedna z moich ulubionych książek Agathy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurczę! To jest chyba najgorsza rzecz, która może się przytrafić przy czytaniu kryminału!

   Usuń
 6. Christie to jeden z moich wyrzutów sumienia. Coś tam czytałam, ale dawno i na pewno nie "Morderstwo w Orient Expressie". A to przecież klasyka gatunku. Muszę sobie poodświeżać :)

  OdpowiedzUsuń