wtorek, 11 kwietnia 2017

A. Dumas, Trzej muszkieterowie


Źródło

            Pozwólcie, że opowiem Wam o dzielnym D’Artagnanie i jego trzech kompanach – Atosie, Portosie i Aramisie. Będzie to historia o wielkiej przyjaźni, odwadze, miłości, zdradzie i najlepszych przygodach. Pozwólcie przenieść się do XVII-wiecznej Francji, do czasów Ludwika XIII, Anny Austriaczki i młodego kardynała Richeliue. Do czasów, kiedy to młodzi, przystojni muszkieterowie uganiali się za pięknymi damami, a ich miłosne podboje nie zawsze kończyły się tak, jakby sobie tego życzyli. Jesteście zaciekawieni? „Trzej muszkieterowie” czekają na odkrycie.

            Myślę, że mało jest osób, które nigdy nie słyszały o Atosie, Portosie i Aramisie, że o D’Artagnanie nie wspomnę. W kulturze masowej odnajdziemy bardzo wiele odniesień do powieści Aleksandra Dumasa. „Trzej muszkieterowie” to klasyka, której trudno nie znać, z jednym z najpopularniejszych cytatów w historii – Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Historia męskiej przyjaźni, okraszona wątkami miłosnymi z wielką polityką w tle, to przepis na sukces. Sukces, który powiedzmy sobie szczerze, trwa nieprzerwanie od XIX wieku.
            Warto dodać, że napisana z wielkim rozmachem powieść ma w sobie wiele humoru. Główni bohaterowie to nietuzinkowe postacie, które nie są wolne od wad, a ich starania o zdobycie pieniędzy, czy kłopoty z kobietami mogą wywołać uśmiech na twarzy. Dumas już przy przedstawianiu swojego głównego bohatera, D’Artagnana, porównuje go do osiemnastoletniego Don Kichota. Skłonność do pakowania się w kłopoty jest z pewnością jednym z licznych podobieństw między tymi bohaterami..
            „Trzej muszkieterowie” to idealny przykład klasyki, którą czyta się z niebywałą przyjemnością. Wciąga od pierwszych stron i sprawia, że przeżywamy przygody bohaterów razem z nimi, a uśmiech rzadko schodzi nam z twarzy podczas czytania. Rezolutni, zabawni i odważni bohaterowie nie dają sobie chwili wytchnienia, tylko co rusz pakują się w nowe przygody. Jeśli lubicie sięgać po klasykę, to ten tytuł jest dla Was pozycją obowiązkową. Myślę jednak, że nawet wśród czytelników niechętnie sięgających po ten gatunek, ta książka może znaleźć swoich fanów.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MG.

Tytuł: Trzej muszkieterowie
Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: MG, 2017
Strony: 650
Ocena: 5/6

9 komentarzy:

 1. Wspaniała książka i wspaniałe wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne wydanie! A i treść też przecież nie do pogardzenia - wiecznie żywa klasyka, do której z przyjemnością można wracać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem właśnie w trakcie czytania :) W sumie to moje pierwsze spotkanie z muszkieterami, bo nawet nigdy filmu nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W wolnej chwili chciałabym nadrobić zaległości w powieściach klasycznych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że jeszcze jej nie przeczytałam, ale dopisuję do listy zaległości z klasyki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytam, póki co widziałam tylko spektakl muzyczny na podstawie książki :)

  OdpowiedzUsuń