wtorek, 20 maja 2014

Japońska księga duchów i demonów: Zbiór historii dawnych i obecnych


Żródło: http://www.kirin.pl/
            Bardzo lubię czytać wszelkiego rodzaju mity, legendy i podania ludowe. Dostarczają nam bardzo dużo wiedzy na temat kultury, której dotyczą . Wybór „Japońskiej księgi duchów i demonów” był wobec tego jedynie formalnością. Jest to zbór 45 opowieści z XII wieku, które zgodnie z tytułem dotyczą jedynie demonów i duchów. Są to bardzo krótkie teksty, mające średnio 2-3 strony.

            Książka podzielona jest na dwie zasadnicze części – wstęp, który próbuje przybliżyć nam Japonię w okresie Heian, czyli czasie powstania niniejszych opowieści. Mamy tam krótką charakterystykę społeczeństwa, czy też religii i wierzeń tamtych czasów. Niektóre osoby mogą zarzucić, że nie jest to zbyt szczegółowe opracowanie, jednak ja sądzę, że wystarczające. Jeżeli ktoś będzie chciał poszerzyć wiedzę na temat tej epoki, to z pewnością znajdzie odpowiednią literaturę. Drugą, zasadniczą częścią książki, są już zachowane opowieści.

            Jak już wspomniałam są to krótkie historię, jedne lepsze, drugie gorsze, jednak w każdej występuje jakaś istota nadprzyrodzona. Mamy demony pożerające ludzi, duchy zmarłych, które nawiedzają tych żywych, lisy czy dziki, które przybierają ludzką postać i próbują wywieść na manowce człowieka, który padł ich ofiarą. Każda z opowieści zaczyna się od słów „Dawno, dawno temu…”, choć jak zaznacza tłumacz, nie jest to dosłowny przekład. Większość z historii kończy się pewnym morałem, np. dlatego nie należy nocować z nieznanym miejscu, czy też, nie należy rozmawiać z całkowicie obcymi osobami. Historię te, czyta się bardzo przyjemnie i szybko. W trakcie czytania kilku z nich miałam wielką chęć przeczytania dłuższej, rozszerzonej wersji.

            Polecam wszystkim, którzy lubią czytać ludowe podania o duchach, czy po prostu interesują się Japonią. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to wielka literatura, która zmusza do refleksji. Są to po prostu ludowe opowieści o duchach, które mają zabawić i ostrzec przed niebezpiecznymi miejscami i osobami. Dodam jeszcze, że jest to druga część serii Legend Japonii – pierwszy tom dotyczy „Wojowników dawnej Japonii”, trzeci „Kochanków dawnej Japonii”.

Tytuł: Japońska księga duchów i demonów: Zbiór historii dawnych i obecnych
Autor: Nieznany
Wydawnictwo: Kirin, 2013
Ocena: 5,0/6

4 komentarze:

 1. A ja mam trochę podobną książkę u siebie na półce, a mianowicie "Bajki nie tylko chińskie". Jeszcze nie zdążyłam jej przeczytać, ale recenzowaną książką, przypomniałaś mi właśnie o niej:) Nie mam nic przeciwko takich opowiadaniom, tym bardziej, jak dotyczą właśnie duchów i demonów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cieszę się, że recenzja pomogła przypomnieć sobie o innej książce ;) Poza tym, zainteresowałaś mnie tą książką o bajkach chińskich i chętnie bym je przeczytała :)

   Usuń
 2. zupełnie nie moja tematyka, ale jeśli ktoś lubi tego typu książki to dlaczego nie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo, mojaś Ty! Będę musiała koniecznie zajrzeć. To może być doskonałe uzupełnienie do "Dziwnej historii o upiorach z latarnią w kształcie piwonii" i "Ballady o Narayamie". lecę sprawdzać dostępność! Dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń