środa, 14 maja 2014

D. King, Wiedeń 1814


Źródło: www.rebis.com.pl
            Historia jest dla mnie źródłem najciekawszych zdarzeń, postaci, romansów i konfliktów. Dlatego też, chętnie sięgnęłam po książkę Davida Kinga „Wiedeń 1814. Jak pogromcy Napoleona, bawiąc się, ustalali kształt Europy”. Jest to szerokie przedstawienie najciekawszej w dziejach konferencji pokojowej – wyobraźmy sobie jedno miasto, do którego zjeżdżają się najważniejsze osoby w Europie, by sfinalizować swoje zwycięstwo nad Napoleonem Bonaparte. Do historii konferencja ta przeszła jako „tańczący kongres”. W dużej części dlatego, że główną rozrywką delegatów były bale, rauty, wieczorki w salonach, spotkania towarzyskie. Jednak David King chce nam pokazać, że tak naprawdę całe te bale i zabawy nie były wszystkim, co działo się w Wiedniu.

            Książka jest napisana w prosty i przyjemny sposób. Autor prowadzi nas przez zawiłości dyplomacji, przedstawia poglądy i oczekiwania każdej delegacji, pokazuje jak stosunki towarzyskie wpływały na wielką politykę. Książę czyta się jak powieść, nie jesteśmy przytłoczeni datami i nagromadzeniem nazwisk. Poznajemy historię kongresu wiedeńskiego w sposób, który pozwala nam poczuć atmosferę tamtych dni. Mimo, że autor stosował prosty styl i język, to nie zabrakło także obszernej bibliografii i przypisów, które będą cenną pomocą dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę.

             „Wiedeń 1814” to nie tylko opowieść o wielkiej polityce, którą odczuwało się w każdej chwili kongresu, ale także książka pełna anegdot i ciekawostek. Dowiadujemy się o wielkim kuligu, który zorganizowano dla gości kongresu i problemie organizatorów z kolejnością posadzenia gości, bo przecież jak spośród najważniejszych ludzi Europy – cara, cesarza, królów, książąt, dyplomatów, ministrów – wybrać tych najważniejszych i ustalić ich hierarchię. Każdy widział w sobie tego najważniejszego i nietrudno było o konflikty dotyczące kolejności wchodzenia i wychodzenia z sal. Poznajemy dwie panie – księżną Żagańską oraz księżną Bagration, które rywalizowały o najmodniejszy salon towarzyski i względy ministra spraw zagranicznych Austrii – księcia Metternicha. Autor przybliża nam konflikty między dyplomatami i romanse, w które się wdawali. Nie zabrakło także polskiego wątku. Sprawa odbudowy Polski była jednym z największych punktów zapalnych w Wiedniu, wiele państw w odbudowie Polski widziało możliwość wzmocnienia Rosji.

            Serdecznie polecam, jednak uprzedzam, że jest to książka, na którą należy poświęcić trochę czasu (552 str.), a na koniec popularny wierszyk, który opisywał poszczególnych gości konferencji.

Car Rosji: Romansuje za wszystkich
  Król Prus: Myśli za wszystkich
  Król Danii: Gada za wszystkich
  Król Bawarii: Pije za wszystkich
  Król Wirtembergii: Je za wszystkich
  Cesarz Austrii: Płaci za wszystkich[1]

Tytuł: Wiedeń 1814: Jak pogromcy Napoleona, bawiąc się, ustalali kształt Europy
Autor: David King
Wydawnictwo: Rebis 2009
Ocena: 5,0/6[1] D. King, Wiedeń 1814, Poznań 2009, s. 28.

2 komentarze:

  1. Książki historyczne zdecydowanie nie należą do moich faworytów. Jeśli jednak nie ma tu typowego historycznego języka, to może ta książka wpłynie na moją ocenę tego typu książek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam historię i z pewnoscią sięgnę po tę ksiązkę kiedyś :)

    Zapraszam:
    http://notreportefeuille.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń