środa, 7 maja 2014

A. Bibi, Bluźnierstwo


 
Źródło: http://ksiegarnia.pwn.pl/
          
Książka „Bluźnierstwo” jest swego rodzaju listem uwięzionej kobiety, który napisała z nadzieją na pomoc osób z zewnątrz. Trudno jest o niej pisać, ponieważ jest bardzo osobista i porusza trudne tematy. Prześladowania chrześcijan są dla nas czymś niezwykłym i abstrakcyjnym. Traktowanie drugiego człowieka, jako człowieka drugiej kategorii, tylko dlatego, że wyznaje inną religię brzmi jak zdanie wypowiedziane w innych czasach. Niestety – wydarzenia opisane w książce dzieją się współcześnie, tu i teraz.

            Asia Bibi to chrześcijanka, który mieszka w Pakistanie wraz z mężem i pięciorgiem dzieci. Jak opowiada w książce wiodła szczęśliwe życie, z którego była zadowolona, mimo, że mieszkała w wiosce, gdzie jej chrześcijańska rodzina była praktycznie odosobniona w wierze. Jednak towarzystwo muzułmanów nie było dla niej niczym złym, szanowała islam i jak sama przyznaje starała się dostosować do zasad rządzących jej krajem przesiąkniętym tą religią. Niestety, jedno wydarzenie zmieniło jej życie diametralnie. W upalny dzień, w czasie pracy na polu, napiła się wody ze studni, która należała do muzułmanów. W dodatku użyła kubka, którego nie miała prawa użyć. Muzułmanki, które to zauważyły stwierdziły, że fakt napicia się chrześcijanki wody z ich kubka i studni sprawił, że woda ta jest teraz nieczysta, tak jak nieczysta jest chrześcijanka. Rozpoczęła się kłótnia między muzułmankami a chrześcijanką, w czasie której nie zabrakło nawiązań do religii. Całe wydarzenie stało się podstawą oskarżenia Asi Bibi o bluźnierstwo przeciw Prorokowi, czyli jedną z najcięższych zbrodni w Pakistanie. Kobieta została wtrącona do więzienia i skazana na śmierć przez powieszenie. Jej gehenna trwa od 2009 roku do dnia dzisiejszego. Książkę napisała przebywając w więzieniu i mając nadzieję na to, że ktoś usłyszy jej wołanie o pomoc.

            Bardzo trudno jest napisać o „Bluźnierstwie” coś więcej. Czytając tę książkę, cały czas miałam wrażenie, że nie czytam o dzisiejszych czasach, i gdy pojawiały się współczesne daty za każdym razem byłam wstrząśnięta. Skandaliczne warunki, w jakich przebywa kobieta, stosunek muzułmanów do niej, bierność władz są nie do przyjęcia. Osoby, które starały się pomóc kobiecie stały się ofiarami muzułmańskich fundamentalistów. Książka jest trudna, mocna, ale warta przeczytania. Oto słowa samej kobiety:

„Skoro już mnie poznaliście, opowiedzcie innym moją historię. Przekażcie ją dalej. Wierzę, że to jedyna szansa, bym nie sczezła w tym więzieniu.

Potrzebuję was!

Ocalcie mnie!”[1]

Myślę, że to najlepszy komentarz mogący zachęcić do poznania historii Asi Bibi. Nie mam zamiaru wystawiać książce oceny, ponieważ nie o to w tej historii chodzi. To nie miało być dzieło literackie, to ma być sposób na ocalenie.

Tytuł: Bluźnierstwo
Autor: Asia Bibi
Wydawnictwo: PWN, 2012
Ocena: ....


[1] A. Bibi, Bluźnierstwo, Warszawa 2012, s. 181.

2 komentarze:

  1. Książkę mam już upolowaną :) dzięki tej recenzji wiem, że warta uwagi. oczywiście dla kogoś kogo takie rzeczy nie odstraszają na samym początku ;P

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka wydaje się interesująca, w najbliższym czasie muszę sięgnąć po tą propozycję :)
    Pozdrawiam, Kinga.

    OdpowiedzUsuń