środa, 6 kwietnia 2016

L. Rodriguez McRobbie, Niegrzeczne księżniczki


Źródło
            Piękne, młode i zakochane w książętach z bajek księżniczki są bohaterkami wielu opowieści. Myślimy, że ich życie jest usłane różami, a one zawsze mają prawo decydować o swoim losie, bo przecież żyją długo i szczęśliwie. Jak pokazuje historia, wcale tak nie jest. Los księżniczek nie zawsze był godny pozazdroszczenia. Na przestrzeni wieków wiele z nich musiało stawić czoła swoim lękom, otoczeniu i rodzinie. „Niegrzeczne księżniczki” to książka, która zbiera kilkadziesiąt historii księżniczek z całego świata i z różnych czasów, od starożytności do współczesności, które pokazują, że bycie księżniczką nie jest takie wspaniałe, jak mogłoby się wydawać.


            Wojowniczki, uzurpatorki, intrygantki, ocalone, imprezowiczki, ladacznice i wariatki to grupy księżniczek, które zostały opisane w książce. Linda Rodriguez McRobbie przybliżyła sylwetki kobiet, które łączyło to, że płynęła w nich błękitna krew (lub wmówiły światu, że tak jest). Księżniczki, które zostały uwięzione w wieży, nie przywiązywały uwagi do higieny osobistej, nosiły maski z mięsa, wstępowały w szeregi piratów, czy urządzały kilkudniowe imprezy to tylko nieliczne przykłady kobiet, o których możemy przeczytać w książce.
            Mimo że w wielu przypadkach autorka opisuje kobiety z dawnych czasów i przybliża realia ówczesnej epoki i zawiłości polityki, to książka została napisana w bardzo przystępny sposób. Nie brak tutaj potocznego języka i odrobiny humoru, co sprawia, że książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Każda z opisanych historii została przedstawiona w zwięzły i krótki sposób.  Autorka streszcza najważniejsze fakty z życia księżniczki i opisuje to, z czego „zasłynęła”. Dla wnikliwych nie zabrakło również bibliografii do poszczególnych rozdziałów, więc każdy, kto będzie chciał trochę lepiej poznać jakąś księżniczkę, ma ku temu okazję.
            „Niegrzeczne księżniczki” to lektura z gatunku tych, od których trudno się oderwać. Poznawanie losów księżniczek, które nie wpisują się w standardowe wyobrażenie o kobietach noszących ten tytuł jest niezwykle interesujące i zapewniam Was, że podczas tej lektury nie idzie się nudzić. Dużym plusem książki jest to, że autorka nie poprzestała na tych powszechnie znanych postaciach, ale odkrywa również te, o których mówi się niezwykle rzadko. Jeżeli macie ochotę skonfrontować swoją wizję księżniczki z bajki, z życiem tych prawdziwych kobiet, to śmiało sięgajcie po tę książkę.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

Tytuł: Niegrzeczne księżniczki
Autor: Linda Rodriguez McRobbie
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2016
Strony: 384
Ocena: 5/6

10 komentarzy:

 1. Ta książka jest moim must have kwietnia ! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Księżniczki niedbające o higienę osobistą, noszące maski z mięsa? O grzecznych księżniczkach nie chciałabym czytać, ale na czytanie o tych zwariowanych może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazwyczaj nie sięgam po takie książki, ale ta brzmi interesująco, więc może warto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Grzeczne są chyba tylko te z Disney'a ;-) Ciekawa pozycja, muszę zapamiętać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten tytuł jest zdecydowanie dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej publikacji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie książki właśnie dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi bardzo ciekawe, będę szukać tej książki :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń