piątek, 15 kwietnia 2016

J. Galsworthy, Posiadacz


Źródło
            W XIX-wiecznym Londynie mieszka rodzina Forsyte’ów. Jej członkowie są typowymi przedstawicielami mieszczaństwa i żyją zgodnie z założeniami tej klasy. Bogaci, wpływowi oraz wyznający zasadę „wszystko zostaje w rodzinie”. Zgodne i poukładane życie Forsyte’ów zaczyna się burzyć, gdy żona Soamesa Forsyte’a przestaje odgrywać rolę posłusznej i oddanej małżonki. Stosunki między członkami rodziny zaczynają być coraz bardziej napięte, jednak nawet zawirowania związane z małżeńskimi kłopotami nie odciągają Forsyte’ów od interesów i powiększania stanu swojego posiadania.

            John Galsworthy, laureat literackiej Nagrody Nobla, stworzył powieść, która opisuje realia epoki wiktoriańskiej z perspektywy przedstawicieli mieszczaństwa. Rodzina Forsyte’ów stara się za wszelką cenę zachować pozory, nie życzą sobie skandalu, a wszystkie sprawy starają się załatwić w rodzinnym kręgu. Jednym z głównych celów każdego przedstawiciela Forsyte’ów jest bogacenie się i ciągłe powiększanie swojego majątku. Zamknięci w swoim świecie skupiają się na swoich sprawach nie widząc niekiedy, że ich postępowanie nie zawsze jest dobre dla wszystkich członków rodziny.
            „Posiadacz” to typowa saga rodzinna. Nie znajdziemy tutaj nieoczekiwanych zwrotów akcji, dynamicznych opisów, czy wielu dialogów. Akcja płynie powoli, autor dokładnie opisuje nam stroje, wnętrza i zwyczaje klasy mieszczańskiej. Z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej zagłębiamy się w XIX-wieczny klimat Londynu. Przyznaję, że początkowo trochę trudno jest się wciągnąć w akcję i odnaleźć wśród całej rodziny Forsyte’ów, jednak gdy przebrniemy przez początkowe rozdziały, to bohaterowie stają nam się bliżsi i z ciekawością śledzimy ich losy.
            Myślę, że wielbicieli sag rodzinnych i książek rozgrywających się w XIX wieku nie muszę zachęcać do lektury „Posiadacza”. Odnajdziemy tutaj zarówno miłość, zdradę, jak i chciwość oraz rodzinne sekrety. Jeżeli macie ochotę na klasykę z najwyższej półki, to powieść Galsworthy’a będzie idealnym wyborem.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MG.

Tytuł: Posiadacz
Autor: John Galsworthy
Wydawnictwo: MG, 2016
Strony: 400
Ocena: 4,5/6

9 komentarzy:

 1. Mam u siebie.
  Zawsze szczególnie sobie cenię klasykę wydawaną przez MG :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka piękna, a o książce już wiele słyszałam i chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nie jestem wielką miłośniczką sag rodzinnych, ale uwielbiam pozycje, których akcja rozgrywa się w XIX wieku, więc na pewno sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się ciekawa. Rzadko sięgam po tego typu książki, ale taki nagły bunt w poukładanych rodzinach jest zawsze czymś ciekawym, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka posiada wszystko, co uwielbiam, nie mogę doczekać się lektury :3

  Między sklejonymi kartkami

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze się nad książką zastanawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu zabrać się za tą lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam i czekam na kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 9. To już druga pozytywna recenzja tej książki, jaką dzisiaj czytam, mam na nią coraz większą chęć.

  OdpowiedzUsuń