piątek, 5 lutego 2016

P. Pleskot, Zabić. Mordy polityczne w PRL


 
Źródło
          
Studenci, duchowni, działacze opozycyjni. Pobicia, porwania, morderstwa. Czasy PRL to nie tylko puste półki w sklepach, ale także niewyjaśnione do dziś sprawy morderstw politycznych. Grzegorz Przemyk, czy ksiądz Jerzy Popiełuszko to chyba najbardziej znane ofiary ówczesnej władzy, lecz nie byli jedyni. Było ich zdecydowanie więcej. Każdy, kto mógł zaszkodzić władzy ludowej musiał mieć się na baczności. Znamy nazwiska ofiar, ale sprawcy są w większości przypadków nieznani i bezkarni. Śledztwa ciągnące się przez lata i dowody, które znikały to ponura rzeczywistość tamtych lat, która kładzie się cieniem na wymiar sprawiedliwości do dnia dzisiejszego.


            „Zabić. Mordy polityczne w PRL” to książka Patryka Pleskota, historyka IPN-u, który postanowił przyjrzeć się bliżej morderstwom politycznym w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Historie zawarte w książce zawierają brutalne szczegóły i opisy zbrodni, które pomimo upływu czasu szokują do dziś. Autor przedstawia sylwetki ofiar i okoliczności, które sprawiły, że stały się one celem ówczesnych władz. Opisywane sprawy są pełne wątpliwości i hipotez, można tylko snuć przypuszczenia na temat przebiegu wypadków, jednak jedno jest pewne. Zginęli ludzie, w wielu przypadkach młodzi, którzy postanowili głośno wyrazić swój sprzeciw wobec panującej rzeczywistości politycznej.
            Książka została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy opisuje morderstwa nastolatków, drugi opozycjonistów, trzeci zawiera w sobie historie zamordowanych księży i premiera, a ostatni jest poświęcony morderstwom osób bliskich wrogów władzy ludowej. Pomimo upornego zacierania śladów i zaciemniania obrazu przez sprawców zbrodni, autor przedstawia opisywane sprawy w niezwykle przenikliwy i spójny sposób. Otrzymujemy obraz ciemnej strony komunistycznej Polski. Mimo że poruszana tematyka nie należy do najprzyjemniejszych, a każda z opisywanych spraw to ludzi dramat, to książkę połyka się wręcz błyskawicznie.
            Czytanie o morderstwach, których sprawcy nie zostali ukarani, a ofiary zginęły w męczarniach lub w wyniku „wypadku przy pracy” jest trudne. Jednak należy mówić głośno o takich sprawach, by ludzie, którzy zginęli w imię wolnej Polski nie zostali zapomniani. Nie napiszę, że czeka Was przyjemna lektura, a już na pewno nie pod względem tematyki, jednak nie mam wątpliwości, że warto sięgnąć po tę książkę.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont.

Tytuł: Zabić. Mordy polityczne w PRL
Autor: Patryk Pleskot
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2016
Strony: 512
Ocena: 5/6

14 komentarzy:

 1. Trudna tematyka, lecz warta poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się być ciekawa, tym bardziej dla mnie jako dla osoby, która lubi poznawać czasy PRL-u. Zastanawiam się tylko, czy te przeszło 500 stron jest dobrze zagospodarowane na opis kilku morderstw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie książka jest dobrze skonstruowana. A opisywanych spraw jest dokładnie 12.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Wstrząsająca książka. Niby o części historii słyszałam, a jednak zebrane w jednym tomie porażają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Ja również o części z opisywanych spraw słyszałam, jednak w towarzystwie pozostałych robią tym większe wrażenie.

   Usuń
 4. Z pewnością przeczytam książkę! Lektura chociaż niełatwa na pewno jest warta poświęconego jej czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to książka warta poznania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka tej książki wydaje się niezwykle trudna. Jednak nie ukrywam, że mam ogromną ochotę po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś z serii: ciężkie, ale potrzebne lektury. Dobrze, że ktoś o takich sprawach pamięta i je nagłaśnia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka książki trudna, jednak nie dla mnie także sobie daruję ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie miałam okazji czytać podobnej literatury, jednak myślę, że warto wzbogacić się o wiedzę zawartą w tej pozycji. Dziękuję za polecenie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Temat trudny, fakt. Jednak film Popiełuszko bardzo silnie na mnie zadziałał i chciałabym lepiej poznać sytuację księży, czy właśnie nastolatków. Zapiszę sobie tytuł.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo trudna tematyka i na pewno warto przeczytać tę książkę. Jednak ja obecnie wybieram trochę lżejsze lektury.

  OdpowiedzUsuń
 12. No właśnie, wciąga, przeraża, daje do myślenia. Ja jestem pod jej wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń