poniedziałek, 25 stycznia 2016

J. Winterson, Zimowa opowieść. Przepaść czasu


 
Źródło
          
Leo ma sławną, piękną żonę i małego synka. Jest bogaty i wpływowy, a jego życie wydaje się poukładane i spokojne. Na pozór wszystko wygląda idealne, jednak rodzinną harmonię zakłócają podejrzenia Lea. Mężczyzna uważa, że jego ciężarna żona ma romans z jego najlepszym przyjacielem, a nienarodzone dziecko nie jest jego, tylko kochanka żony. Nic nie jest w stanie go przekonać, że to tylko urojenia, w efekcie czego dochodzi do tragedii. Mała dziewczynka o imieniu Perdita zostaje odebrana matce i wychowywana przez inną rodzinę, w całkiem innym kraju.


            Może się wydawać, że jest to historia jakich wiele. Mąż podejrzewający żonę o zdradę z najlepszym przyjacielem. Być może dla osób, która czytały „Zimową opowieść” Szekspira powyższy schemat wyda się jeszcze bardziej znajomy. Jeanette Winterson uwspółcześniła szekspirowski dramat, a całą historię i bohaterów włożyła w ramy dzisiejszych czasów. Nadal mamy męża, żonę, przyjaciela i porzucone dziecko, jednak historia została dostosowana do XXI wieku. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie z przedstawieniem problemów, z którymi musieli zmierzyć się bohaterowie Szekspira. Ta możliwość przeniesienia historii z początku XVII wieku na współczesny grunt pokazuje, że Szekspir tworzył ponadczasowe dramaty, które odnajdują się w każdych czasach.
            Książka została napisana w sposób, który sprawia, że czyta się ją wręcz błyskawicznie. Lekkie pióro autorki i sposób przedstawienia postaci w ogóle nie nasuwa nam na myśl, że czytamy książkę inspirowaną Szekspirem. Zdrada, pieniądze, miłość i przyjaźń – to wszystko wydaje się takie współczesne. Winterson pokazała, że utwór Szekspira jest w stanie odnaleźć się w dzisiejszych realiach, a w rękach utalentowanego pisarza zyskać nowy wymiar. Bohaterowie są niezwykle wyraziści, poddający się emocjom i uczuciom, a ich przeszłość wciąż rzutuje na teraźniejszość.
            „Zimowa opowieść” powstała w ramach Projektu Szekspir mającego na celu ukazanie dramatów Szekspira we współczesnym wydaniu. Współcześni autorzy stanęli przed wyzwaniem ukazania problemów występujących w czasach Szekspira, tak by teraz były nadal aktualne. Jeanette Winterson pokazała, że można napisać dobrą książkę osadzoną w dzisiejszych realiach, inspirowaną historią sprzed wieków. Myślę, że ten projekt będzie dla każdego fana Szekspira nie lada gratką, a może i dla tych, którzy nie przepadają za angielskim dramaturgiem, te współczesne wersje jego utworów dadzą impuls do zaznajomienia się z jego twórczością.
Za egzemplarz książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

Tytuł: Zimowa opowieść. Przepaść czasu
Autor: Jeanette Winterson
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2015
Strony: 312
Ocena: 4/6

12 komentarzy:

 1. Ukazanie dramatu Szekspira w nowoczesnym wydaniu? Zdecydowanie muszę zabrać się za tę książkę. Pomysł bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o projekcie "Szekspir", ale przyznam, wydaje sie ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem kiedy pojawi się kolejna książka z tego projektu ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, na ile ta informacja jest pewna, ale na stronie projektu można przeczytać, że następną książką będzie "Kupiec wenecki" autorstwa Howarda Jacobsona i ma ukazać się w kwietniu tego roku.

   Usuń
 4. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji. Sam projekt stworzenia czegoś takiego wydaje mi się niezwykle interesujący! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę dodać do listy "chcę przeczytać", zaciekawiła mnie :)
  http://maw-reads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej książce, ale jakoś nie brałam jej pod uwagę, chociaż teraz chyba będę musiała zmienić swoje plany ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być dobra książka, zwrócę na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Ukazanie dramatów Szekspira we współczesnym wydaniu" - to końcowe zdanie zachęciła mnie najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje się być tym rodzajem książki, która może mnie porwać, więc jestem za:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lekkie pióro - lekkim piórem, ale fabuła mnie jakoś nie pociąga...

  OdpowiedzUsuń