niedziela, 28 lutego 2016

A. Christie, Nemezis


Źródło
            Panna Marple otrzymuje zadanie od nieżyjącego przyjaciela. Mężczyzna, którego poznała w Indiach Zachodnich w swojej ostatniej woli poprosił ją o rozwiązanie zagadki z przeszłości. Rezolutna staruszka zostaje wysłana na wycieczkę po angielskich dworach i ogrodach, w czasie której musi wytężyć wszystkie swoje detektywistyczne zdolności, by wypełnić wolę zmarłego. Mając niewielką wiedzę na temat sprawy, panna Marple musi sama dojść do tego, czego oczekiwał od niej przyjaciel. Spokojna wycieczka po angielskich posiadłościach szybko staje się polem działania mordercy, który pragnie zapobiec ujawnieniu prawdy.

            „Nemezis” to jedna z ostatnich powieści Agathy Christie. Autorka po raz kolejny przywołuje postać panny Marple, która staje się ucieleśnieniem bogini zemsty. Wykorzystując swój zmysł obserwacji, przymykanie oka na wścibstwo starszych osób i znajomość ludzkich charakterów staruszka z St. Mary Mead staje się idealną osobą do tego, by odkryć tajemnicę z przeszłości. Zagadka kryminalna, jak to zwykle u Christie bywa, została skonstruowana w taki sposób, by jej rozwiązanie zaskoczyło czytelnika. Autorka nawiązuje w tej książce do innej powieści, „Karaibskiej tajemnicy”, ale nieznajomość tego tytułu nie wpływa na odnalezienie się w fabule „Nemezis”.
            W książkach Christie, mimo szerzących się w nich morderstw, daje się wyczuć nutkę brytyjskiego humoru, który jest nieodłącznym elementem twórczości Królowej Kryminału. W powieściach z panną Marple można również lepiej poznać mentalność starych, angielskich panien. Ich wrodzona ciekawość do poznania wszystkich plotek na temat sąsiadów, nieustanna chęć wypowiedzenia swoich mądrości życiowych, czy ponarzekania na dolegliwości zdrowotne stały się atrybutami głównej bohaterki, która za ich pomocą rozwiązuje zagadki kryminalne i tajemnice z przeszłości. „Nemezis” jest bez wątpienia pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów panny Marple.

Tytuł: Nemezis
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Strony: 264
Ocena: 4/6

17 komentarzy:

 1. Jestem dużą miłośniczką Christie, choć przyznaję, że wolę Poirota od panny Marple. Szukam jakiejś pozycji na jej odczarowanie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba również mam dla Poirota odrobinę więcej sympatii, jednak i panna Marple ma swój urok :)

   Usuń
 2. "I nie było już nikogo" tej autorki nie powaliło mnie na kolana, jednak mam zamiar sięgnąć jeszcze po jakiś kryminał, który napisała, z nadzieją, że będzie lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo że w dalszym ciągu nie czytałam żadnej powieści Christie, to coś czuję, że Poirota znacznie bardziej polubię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nemezis nie miałam jeszcze przyjemności czytać, a że chętnie poznam mentalność tych panien to chętnie zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy przypadkiem ta książka nie była kiedyś wydana pod tytułem "Przeznaczenie"? Ja na razie poluję na "Różę i cis" tej autorki, potem pomyślę o "Nemezis".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, z tego co wiem, książka została kiedyś wydana pod tym tytułem. Jednak "Nemezis" pasuje według mnie lepiej :)

   Usuń
 6. Chociaż w kryminałach Christie rozsmakowałam się na dobre, to z Panną Marple jeszcze za mało miałam do czynienia, by ją w pełni docenić. "Nemezis" na pewno przeczytam, stoi sobie już zresztą na półce i czeka na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaczęłam właśnie czytać serię z Panną Marple, wiec po Nemezis obowiązkowo też sięgnę, ale mimo wszystko czytając te powieści to już nie to samo.. bez Poirota, tak jakoś dziwnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w swoich planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze tej książki, ale to Agatha, więc na pewno kiedyś przeczytam :)
  Od dzisiaj zapraszam w nowe miejsce - http://monweg.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam mieszane uczucia co do książek Christie. Raz zdarzy się bezbłędny kryminał, a innym razem coś zupełnie odwrotnego. Akurat nigdy wcześniej nie zetknęłam się z postacią panny Marple, a sama fabuła brzmi interesująco, więc może sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. również czytałam w tym miesiącu.Christie,jak zawsze,wyprowadziła mnie w pole...podejrzewałam bowiem kogoś innego!jednym słowem mistrzyni,o niepowtarzalnym pisarskim stylu...😊

  OdpowiedzUsuń