piątek, 6 lutego 2015

K. Kęciek, Starożytność wyklęta


Źródło
          
Czy Spartanie rzeczywiście skazywali słabe i chore noworodki na pewną śmierć? Czy Kleopatra wyglądała jak wiedźma z Łysej Góry, a Aleksander Wielki to taki starożytny Adolf Hitler? W jaki sposób zmarł Tutanchamon i czy Rzymianie dotarli do Chin? Co wiemy o Arce Noego albo o grobie Jezusa Chrystusa lub Heroda? Takich i innych tematów dotyczy książka „Starożytność wyklęta” Krzysztofa Kęcieka. Autor pisze zarówno o Grekach, Rzymianach, Celtach i Scytach, ale również o cywilizacjach starożytnego Bliskiego Wschodu, Egiptu oraz cywilizacjach Ameryki prekolumbijskiej. Każdy zainteresowany starożytnością znajdzie temat dla siebie.


            „Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji” to książka, która jest zbiorem artykułów Krzysztofa Kęcieka opublikowanych w Przeglądzie w latach 2002-2008. Wszystkie teksty dotyczą cywilizacji starożytnych i są skierowane dla osób, które interesują się „najnowszymi” odkryciami w dziedzinie archeologii. Autor używa potocznego języka, nie stosuje specjalistycznych terminów, więc wszystkie teksty czyta się bardzo szybko. Przyczynia się do tego również ich długość – większość tekstów nie przekracza trzech lub czterech stron. Punktem wyjścia dla każdego z nich jest z reguły jakieś odkrycie lub nowe ustalenia z dziedziny archeologii. Autor przytacza nam najnowsze ustalenia badaczy starożytności i przy każdym z tekstów kreśli nam krótki rys historyczny potrzebny do zrozumienia tematu.
            Jak już napisałam wyżej książkę czyta się szybko, bo to zbiór krótkich, napisanych przystępnych językiem teksów. Wydawca zastosował chronologiczny porządek i wszystkie artykuły mamy podane w takiej kolejności, w jakiej ukazywały się w „Przeglądzie”. Moim zdaniem o wiele korzystniejszym układem byłby układ tematyczny. Wtedy mielibyśmy w jednym miejscu wszystkie teksty dotyczące Egiptu, Rzymu czy Ameryki Południowej i bez problemu można byłoby się zorientować w postępach prac archeologicznych. Niestety, mamy układ chronologiczny co sprawia, że czytamy o Egipcie, by przejść do Azteków, następnie do Krety i w międzyczasie zahaczyć o Wyspę Wielkanocną. Dla mnie było to zbyt chaotyczne i czasami trudno było mi się przenieść z jednego miejsca do drugiego.
            W książce znajdziemy naprawdę dużą ilość artykułów, jednak nie każdy z nich wzbudza zainteresowanie. Słabsze teksty przeplatają się z tymi lepszymi, tak jak przeplatają się różne opisywane kultury. Autor starał się dodać swoim tekstom odrobiny sensacji i dlatego czasami chwytliwe tytuły mają się nijak do podanego niżej tekstu. Jeżeli interesuje Was starożytność i chcielibyście poczytać o jakiś ciekawostkach z tego świata to możecie spróbować ze „Starożytnością wyklętą”. Jednak nie nastawiajcie się na lekturę, która wzbogaci Waszą wiedzę o tej epoce.

Tytuł: Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji
Autor: Krzysztof Kęciek
Wydawnictwo: Attyka, 2008
Strony: 264
Ocena: 3/6

17 komentarzy:

 1. Mam takie mieszane uczucia - bo z jednej strony bardzo chciałabym się zapoznać, a z drugiej troszkę mnie wstrzymuje to, że mamy tam taką przeplatankę - dobrych i słabych artykułów, ale na pewno tytuł będę miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj - może akurat przypadnie Ci do gustu ;) Z książki można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy, ale podtrzymuję moje zdanie, że zastosowany układ chronologiczny trochę dezorientuje czytelnika ;)

   Usuń
 2. Idealna dla mnie! Wcale nie potrzebuję pogłębiać wiedzy o Starożytności, podoba mi się to, co o tej ksiązce piszesz :) chętnie znajdę odpowiedzi na pytania, które przedstawiłaś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro tak, to jak najbardziej sięgaj po książkę ;) Ja jestem na etapie, na którym takie podstawowe informacje o starożytności już mi nie odpowiadają i trochę nudzą, ale dla kogoś kto chciałby poznać odpowiedzi na takie pytania jak powyżej książka jest idealna :)

   Usuń
 3. Nigdy nie lubiłam starożytności więc nie wiem czy sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro starożytność Cię nie interesuję, to myślę, że książka mogłaby wydać Ci się nużąca. Choć trzeba przyznać, że autor stara się przedstawić informacje w bardzo przystępny sposób :)

   Usuń
 4. Mitologia od zawsze mnie fascynowała. Zaczęło się od greckiem, poprzez Rzym, do Słowian i Celtów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prawda, mamy tutaj więcej archeologii, niż mitologii, ale myślę, że znajdziesz też coś dla siebie ;) W niektórych przypadkach rozważana jest prawdziwość niektórych podań mitologicznych w nawiązaniu do jakiegoś odkrycia archeologicznego.

   Usuń
 5. Raczej nie dla mnie ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię mitologię i ta książka wydaje się dosyć ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby lubię takie tematy. Pamiętam jak miałam z dziesięć lat, to kupowałam wszystkie gazety o starożytności i średniowieczu. Byłam tym zafascynowana, ale teraz już nie tak bardzo. Może kiedyś przeczytam tę książkę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ta fascynacja starożytnością została do teraz ;)

   Usuń
 8. Książka zdecydowanie nie dla mnie,
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To coś dla mnie! Może często nie sięgam po takie książki, ale bardzo mnie ciekawią różne rzeczy związane ze starożytnością ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że książka wydaje Ci się ciekawa :) Starożytność to naprawdę interesujący okres :)

   Usuń
 10. Uwielbiam czytać o starożytności, chętnie sięgnę po tą pozycje bo wydaje się być stworzona dla mnie, uwielbiam takie klimaty :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń