wtorek, 22 sierpnia 2017

J. Beckman, Jak zrujnować królową


Źródło

            XVIII-wieczna Francja, Maria Antonina i zaginiony naszyjnik. Afera, która wstrząsnęła opinią publiczną, dla wielu była obnażeniem królewskiej rozrzutności i dworskich intryg. Bajecznie drogie brylanty rozpłynęły się w powietrzu, królowa żyła w cieniu podejrzeń, a rewolucja francuska czaiła się za rogiem. Jedna z najbardziej tajemniczych spraw nowożytnej historii Francji, gdzie główną rolę odegrał kardynał, hrabina i zrujnowani jubilerzy. Wszystko w cieniu Wersalu i u boku Marii Antoniny.

Autor zręcznie przeprowadza nas przez intrygę uknutą przez hrabinę de la Motte, która szczyciła się tym, że w jej żyłach płynie krew Walezjuszów. Królewskie pochodzenie nie przyczyniło się jednak do bogactwa. Hrabina musiała ratować się innymi sposobami. Zbliżenie się do Ludwika XVI i Marii Antoniny nie było możliwe, więc „arystokratka” postanowiła zbudować własną rzeczywistość. Łaknący uwagi królowej kardynał de Rohan stał się odpowiednim człowiekiem, którego kosztem można było się wzbogacić, więc pomysłowa i przebiegła hrabina de la Motte postanowiła go wykorzystać. Pomoc w kupnie naszyjnika miała być dla kardynała furtką do wkupienia się w łaski Marii Antoniny, a dla hrabiny de la Motte szansą na poprawienie swojego statusu materialnego.
„Jak zrujnować królową” to książka, która w barwny sposób przedstawia słynną aferę naszyjnikową. Począwszy od przedstawienia bohaterów, nakreślenia ówczesnej sytuacji politycznej, po prawdopodobny przebieg wydarzeń. Autor odwołuje się do wspomnień, listów, pamiętników i innych źródeł. Trudno jest jednoznacznie wskazać winnych lub uniewinnić niektóre osoby. Kto tak naprawdę był ofiarą, a kto pociągał za sznurki? Czy to było dzieło jedynie hrabiny de la Motte, czy też miała wyżej postawionego wspólnika? Czy kardynał był kozłem ofiarnym, czy tylko udawał naiwniaka?
Jeżeli interesujecie się historią, lubicie czytać o wydarzeniach sprzed lat, ciekawi Was XVIII-wieczna Francja, to ta książka Was zaciekawi. Porywająca historia naszyjnika, o którym mówiła cała Europa, to przykład tego, że oszukać można nawet rodzinę królewską. Przeczytajcie i sprawdźcie, co stało się z najdroższym naszyjnikiem na świecie.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Litera Nova.

Tytuł: Jak zrujnować królową. Maria Antonina, skradzione diamenty i skandal, który zachwiał tronem Francji
Autor: Beckman Jonathan
Wydawnictwo: Znak, 2017
Strony: 416
Ocena: 4,5/6

2 komentarze:

 1. Z ogromną chęcią przeczytałabym tę książkę! Interesuję się historią, więc myślę, że to pozycje w sam raz dla mnie :) Pozdrawiam! włóczykijka z imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię powieści historyczne, więc myślę, że jest to książka zdecydowanie dla mnie ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń