wtorek, 15 sierpnia 2017

M. Pessl, Nocny film


Źródło

            Córka znanego reżysera horrorów Stanislasa Cordovy popełnia samobójstwo. Tajemnicza śmierć Ashley to dla dziennikarza śledczego Scotta McGratha szansa na zajęcie się tematem, który pozwoli wrócić mu na szczyt. Kiedy McGrath poprzednim razem ogłosił światu swoje rewelacje o Cordovie jego kariera szybko się załamała. Tym razem ma być inaczej. Dziennikarz wie, że nie bez przyczyny zamknięto mu usta i skompromitowano w środowisku dziennikarskim. Cordova otacza się aurą tajemniczości, jego fani muszą się napracować, żeby zdobyć egzemplarze jego filmów, a ukryty w głębi lasu dom reżysera to niezdobyta twierdza. Samobójstwo córki nie pasuje do świata Cordovy, gdzie wszystko jest przemyślane, mroczne i surrealistyczne.

            „Nocny film” wciąga do swojego świata bez ostrzeżenia. Zaczynamy czytać i już wiemy, że tajemnica śmierci Ashley pochłonie nas podobnie jak Scotta McGratha. Razem z głównym bohaterem przemierzamy mroczne zakamarki twórczości tajemniczego reżysera, zagłębiamy się w niedostępny świat jego fanów, którzy ukrywają się w niedostępnej części Internetu i kroczymy śladami zmarłej dziewczyny, która wydaje się coraz bardziej niezwykła i nieuchwytna.
            Marisha Pessl zadbała o najdrobniejsze szczegóły swojej historii, bo podczas czytania możemy zobaczyć to, co widzi główny bohater. Wycinki z gazet, notatki, plakaty, artykuły ze stron internetowych. Fikcja zdaje się przenikać z rzeczywistością, podobnie jak w świecie Cordovy. Przez ponad 700 stron próbujemy zrozumieć człowieka, który jest niczym widmo, pojawiające się jedynie we wspomnieniach i niczym niepotwierdzonych plotkach. Każdy, kto spotkał Cordovę nabiera wody w usta, a jego córka zdaje się opleciona podobną aurą tajemniczości. Odkrycie prawdy zdaje się niemożliwe, a każda nowa informacja jest zdobyta z największym trudem.
            Jeżeli lubicie książki z niepowtarzalnym klimatem, pełne niedomówień i tajemnic, to „Nocny film” będzie dobrym wyborem. Autorka pokazała do czego może prowadzić fascynacja jedną osobą, jak można zatopić się w mrocznym świecie wykreowanym przez równie mrocznego człowieka i w jaki sposób można stać się legendą w pewnych kręgach ludzi. Prawda, która czai się za rogiem nie zawsze jest tym, co chcemy usłyszeć, a Cordova zdaje się wciągać w swój świat każdego, kto się z nim zetknie.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.


Tytuł: Nocny film
Autor: Marisha Pessl
Wydawnictwo: Albatos, 2017
Strony: 768
Ocena: 5/6

2 komentarze:

  1. Lubię niedomówienia i lubię książki z wątkiem samobójstwa, więc zwrócę uwagę na ten tytuł. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tylko dzisiaj po raz drugi wpadam na recenzję tego tomiszcza, która jeszcze bardziej wzmaga mój czytelniczy apetyt! :D

    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń