poniedziałek, 26 czerwca 2017

C. Whitehead, Kolej podziemna


Źródło

            Cora jest niewolnicą, pracującą na plantacji bawełny. Jej matce udało się uciec, a ona została sama z małym kawałkiem ogródka, który przypomina jej o babci. Kiedy pewnego dnia Caesar, nowy chłopak na plantacji, proponuje jej ucieczkę jedna decyzja zmienia całe jej życie. Kolej podziemna staje się dla nich szansą na ratunek, a jednocześnie drogą w nieznane. A to co nieznane, bardzo często jest niebezpieczne. Cora musi wykazać się hartem ducha, odwagą i samozaparciem.

            „Kolej podziemna” to książka, która porusza swoją prostotą. Historia niewolnictwa w Ameryce była motywem przewodnim w literaturze nie raz, nie dwa, a Colson Whitehead dorzucił do tego swoją cegiełkę. Książkę, pomimo ciężkiego tematu, czyta się szybko i trudno się od niej oderwać. Autor postawił na częste zmiany miejsc akcji i różnorodność bohaterów. Są tutaj czarni niewolnicy, który nigdy nie wyszli poza plantację, są okrutni biali plantatorzy, łowcy niewolników, czarni, którzy donoszą na innych czarnych, biali, którzy poświęcają się dla zbiegłych niewolników, a także cała masa tych milczących, którzy wolą odwracać wzrok.
Historia Cory jest historią, która mogła przydarzyć się naprawdę. Młoda niewolnica, która próbuje ucieczki, by zakosztować wolności. Mimo tego, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co ją czeka w momencie złapania, Cora nie zamierza zbaczać z obranej ścieżki. Jej podróż po stanach Ameryki jest niezwykłym doświadczeniem, które pokazuje jak różny jest kraj, w którym przyszło jej żyć. Wolność i równość nie jest dla wszystkich, a czarni muszą pogodzić się z tym, że Południe rządzi się własnymi prawami.
„Kolej podziemna” zdobyła Nagrodę Pulitzera 2017 oraz National Book Award 2016. Jak możemy przeczytać na okładce jest to ulubiona książka Baracka Obamy i Oprah Winfrey – po przeczytaniu muszę przyznać, że książka rzeczywiście robi wrażenie. Z pewnością przeczytacie bardziej brutalne, sentymentalne czy polityczne książki o niewolnictwie, ale ta wyróżnia się prostotą i emocjami, które z niej wypływają. Przeczytajcie i przekonajcie się jak skończyła się historia Cory. 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.


Tytuł: Kolej podziemna
Autor: Colson Whitehead
Wydawnictwo: Albatros, 2017
Strony: 384
Ocena: 4,5/6

7 komentarzy:

 1. To poruszająca książka, którą faktycznie mimo ciężkiego tematu czyta się bardzo szybko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już kilka pozytywnych opinii na jej temat, więc mam powyższy tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może w przyszłości się na nią zdecyduję. Teraz po prostu za dużo dzieje się w moim życiu, żebym mogła czytać ciężkie tematy :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie potrzebuję rekomendacji Obamy, w zupełności wystarczy mi Twoja! :D Muszę się za tą pozycją uważnie rozejrzeć i spróbować ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro recenzja jest w stanie mnie tak bardzo zainteresować to ciekawe jak będzie z samą książką... :)

  OdpowiedzUsuń